Kaç Kişilik: 4

Salçalı Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi

: Sağlık Deposu
Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
5
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Salçanın gastronomi sözlüğündeki anlamı, “yemekleri lezzetli kılmak için kullanılan tuzlu domates ya da kırmızıbiber ezmesi”. Adı, Latince “salsus” kökünden, İtalyanca “salsa”dan Türkçeye geçmiş. Domates ve biberin bol bulunduğu yaz aylarından kış için hazırlanır. İyisi zahmetlidir, ama değer! Domateslerin kabuğu soyulur, kevgirden geçirilir. Bir torbaya konarak iyice süzülmesi ve güneşte ya da ocakta bir miktar pişirilmesi, biraz tuzla karıştırılması ve kavanozlara aktarılması gerekir. Uzun süre dayanması isteniyorsa, küflenmemesi için kavanozun üzerine kalın tabaka halinde yağ eklenir. Likopen ailesine ait dokuz meyveden biri olan domates, 20’nci yüzyılın başından itibaren tüketilmeye başlanmış. Avrupa’ya 16’ncı yüzyıl başında, Türkiye’ye Birinci Dünya Savaşı sonrasında gelmiş, Adana ve Trakya’da tarımının başlamasına vesile olmuştur. Sonra Türkiye’nin her yerine yayılmış. Demek ki annelerin, yazın en bol zamanında domates ve biberlerle salça yapma işlemleri bir yüzyıldır devam ediyor. O zaman biz de tariflerimizde bol bol kullanalım!

Salçalı tavuk çorbası için kendi yaptığınız salçayı kullanmaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise sizi salça yapımı yazımıza davet edelim!

Salçalı Tavuk Çorbası Kaç Kaloridir?

Bir porsiyon Salçalı Pirinçli Tavuk Çorbası yaklaşık 250 kaloridir.

Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi

Çocukluğumuzdan beri hastalıkların ilacı olarak bilinen şifa deposu tavuk suyu çorbasını bir de bizim tarifimizle deneyin! Annelerin gizli ilacı bu çorbayı hazırlamak sandığınızdan çok daha kolay! Eğer farklı baharatlar denemeyi seviyorsanız, bu çorbayı zerdeçallı olarak mutlaka denemelisiniz! Hem lezzetini hem de besin değerini yükseltecektir. Eğer hazırsanız, hiç beklemeden sizi Şehriyeli Tavuk Suyu Çorbası tarifimize alalım!

Yoğurtlu Tavuk Çorbası Tarifi

Bazı çorbalar vardır ki, annelerimiz biz hastayken ilaç niyetine içirirler, işte tavuk çorbası bizim için o kategoriye girer. Çok pratik olan bu çorba, aynı zamanda çok da sağlıklı. Yoğurt ile bağırsak florasını düzenliyoruz, tavuk göğüs ile yağsız, saf protein alıyoruz. Evde her zaman olan malzemelerle kolaylıkla yapabileceğiniz ve favorilerinizden olacağını düşündüğümüz, Yoğurtlu Tavuk Çorbası'nı yapmak için mutfağa geçelim!

Salçalı Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi Malzemeleri

1 yemek kaşığı
domates salçası
1 yemek kaşığı
biber salçası
1 adet
Knorr Tavuk Suyu Çorba
1 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
6 su bardağı
su, ılık
Yarım su bardağı
pirinç
Püf Noktası

Salçalı Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi Püf Noktaları

Salçaların çorbaya çiğden eklenmesi ile tencerede kavrulması arasında lezzet farklılığı vardır. Mümkün olduğu kadar yemekten önceki hazırlık olarak salçayı yağda kavurmak gerekir. Yağ olarak zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Servis Önerisi

Salçalı Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi Servis Önerisi

Salçalı Pirinçli Tavuk Çorbasının yanına Biberiyeli ve Kekikli Ekmek çok yakışacak.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol