ARAMA YAP
5 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
8862

Salçanın gastronomi sözlüğündeki anlamı, “yemekleri lezzetli kılmak için kullanılan tuzlu domates ya da kırmızıbiber ezmesi”. Adı, Latince “salsus” kökünden, İtalyanca “salsa”dan Türkçeye geçmiş. Domates ve biberin bol bulunduğu yaz aylarından kış için hazırlanır. İyisi zahmetlidir, ama değer! Domateslerin kabuğu soyulur, kevgirden geçirilir. Bir torbaya konarak iyice süzülmesi ve güneşte ya da ocakta bir miktar pişirilmesi, biraz tuzla karıştırılması ve kavanozlara aktarılması gerekir. Uzun süre dayanması isteniyorsa, küflenmemesi için kavanozun üzerine kalın tabaka halinde yağ eklenir. Likopen ailesine ait dokuz meyveden biri olan domates, 20’nci yüzyılın başından itibaren tüketilmeye başlanmış. Avrupa’ya 16’ncı yüzyıl başında, Türkiye’ye Birinci Dünya Savaşı sonrasında gelmiş, Adana ve Trakya’da tarımının başlamasına vesile olmuştur. Sonra Türkiye’nin her yerine yayılmış. Demek ki annelerin, yazın en bol zamanında domates ve biberlerle salça yapma işlemleri bir yüzyıldır devam ediyor. O zaman biz de tariflerimizde bol bol kullanalım!


Salçalı tavuk çorbası için kendi yaptığınız salçayı kullanmaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise sizi salça yapımı yazımıza davet edelim!


Salçalı Tavuk Çorbası Kaç Kaloridir?


Bir porsiyon Salçalı Pirinçli Tavuk Çorbası yaklaşık 250 kaloridir.


Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi


Çocukluğumuzdan beri hastalıkların ilacı olarak bilinen şifa deposu tavuk suyu çorbasını bir de bizim tarifimizle deneyin! Annelerin gizli ilacı bu çorbayı hazırlamak sandığınızdan çok daha kolay! Eğer farklı baharatlar denemeyi seviyorsanız, bu çorbayı zerdeçallı olarak mutlaka denemelisiniz! Hem lezzetini hem de besin değerini yükseltecektir. Eğer hazırsanız, hiç beklemeden sizi Şehriyeli Tavuk Suyu Çorbası tarifimize alalım!


Yoğurtlu Tavuk Çorbası Tarifi


Bazı çorbalar vardır ki, annelerimiz biz hastayken ilaç niyetine içirirler, işte tavuk çorbası bizim için o kategoriye girer. Çok pratik olan bu çorba, aynı zamanda çok da sağlıklı. Yoğurt ile bağırsak florasını düzenliyoruz, tavuk göğüs ile yağsız, saf protein alıyoruz. Evde her zaman olan malzemelerle kolaylıkla yapabileceğiniz ve favorilerinizden olacağını düşündüğümüz, Yoğurtlu Tavuk Çorbası'nı yapmak için mutfağa geçelim!

Pişirmeye Başla

Salçalı Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi

: Sağlık Deposu
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
domates salçası
1 yemek kaşığı
biber salçası
1 yemek kaşığı
Knorr Tavuk Suyu Çorba
1 adet
ayçiçek yağı
1 yemek kaşığı
su, ılık
6 su bardağı
pirinç
Yarım su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Salçaların çorbaya çiğden eklenmesi ile tencerede kavrulması arasında lezzet farklılığı vardır. Mümkün olduğu kadar yemekten önceki hazırlık olarak salçayı yağda kavurmak gerekir. Yağ olarak zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Servis Önerisi

Salçalı Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi Servis Önerisi:

Salçalı Pirinçli Tavuk Çorbasının yanına Biberiyeli ve Kekikli Ekmek çok yakışacak.