ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
66 kcal
227197

Domates ve çorba… Yan yana gelebilecek ideal ikili; çünkü çorba sıcak içilir, domatesin benzersiz yararı likopen ise pişince ortaya çıkar. Üstelik ikisi de öz be öz bizim! Hemen tüm mutfaklarda kullanılan domates, bizim mutfağımızda vazgeçilmez bir klasik. Salatası, çorbası, etlisi, zeytinyağlısı, dolması, mezesi, salçası, kurutulmuşu, reçeli derken bu kırmızı lezzet sihirli değnek gibi her yemeğimize dokunur. Coğrafyamızın önemli bir ürünü, hatta tam iklimimize göre bir tarım ürünü. Öyle ki, en büyük düşmanı soğuk; sıcaklık -2’ye düşerse bitki tamamen ölebilir. Fazla sıcak ve nem bitkinin hastalanmasına, fazla kuru hava çiçeklerinin dökülmesine sebep olabilir. Yani, bizlik.


Çorbaya gelince… O da bize göre, bize dair. Yemeğe çorbayla başlamak mutfağımızın en bilinen özelliği; çorba evde, dışarıda, misafirlikte, işte, okulda, yolculukta en sevdiğimiz. Çorba kahvaltımız, ikramımız, sabaha karşı atıştırmalığımız, kısa yemeğimiz ya da yemeğe girişimiz… Çorba çok eskiden beri yemek kültürümüzün önemli bir kalemi. O kadar eski ki, ta Kafkaslar, Orta Doğu, Asya, Balkanlar ve Anadolu’da küçük telaffuz farklılıklarıyla, “Şorpa”, “Çorba”, “Ciorba”, “Şorpo”, “Şulpa” ve hatta “Hurpa” olarak isimlendirildiğinden beri hayatımızda. Çorbanın ismi Farsça “Şurba” kökünden gelir. Tuzlu demek olan “Şur” ile aş demek olan “Ba” nın birleşmesinden… Biz çorbayı sevdiğimiz için içeriz ama besleyiciliği bakımından da benzersiz. Her ne kadar besleyiciliği çorbanın içine konan malzemeye göre değişse de genel anlamda mide özsuyunu arttırdığı ve doyurucu olduğu için çorba beslenme uzmanlarınca tavsiye edilen yiyeceklerin başında.


O zaman domatesle çorbayı kavuşturan tarifimize geçelim, adı Lokanta Usulü Domates Çorbası. “Lokanta Usulü Domates Çorbası nasıl olur?” ya da “Lokanta Usulü Domates Çorbası nasıl yapılır?” diye merak edenlere gelsin. Lokanta Usulü Domates Çorbası yapımının çok kolay olduğunu göstersin, damaklarımızı şenlendirsin.


Eğer farklı ve geleneksel bir çorba alternatifi denemek isterseniz, alaca çorbası tarifimize ve köfteli çorba tarifine de göz atın!


Fırınlanmış Domates Çorbası


Patatesli, kapya biberli, fesleğenli fırınlanmış domates çorbası tarifi ile mutfağınızda fark yaratın! Detaylarıyla incelemek için pratikliğiyle sizi şaşırtacak Fırınlanmış Domates Çorbası Tarifimize buyurun!


Erişteli Domates Çorbası Tarifi


Az malzemeyle hazırlayabileceğiniz lezzetiyle dillere destan olacak bir çorbayla karşınızdayız. Erişteli Domates Çorbası, ister başlangıç olarak isterseniz kızarmış ekmekle birlikte ana yemek olarak servis edebilirsiniz. Son olarak çorba hazır olunca üzerine beyaz peynir eklemeyi unutmayın. Afiyet olsun!


Krutonlu Kremalı Domates Çorbası Tarifi


Az malzemeyle hazırlanabilen, kreması ve yoğun domates kokusuyla nefis bir lezzet olan kremalı domates çorbası, büyük küçük herkes tarafından sevilen bir lezzet. Klasikler arasında yer alan Knorr Kremalı Domates Çorbası, yüzde yüz sürdürülebilir tarım ile üretilmiş olan domateslerden yapılıyor ve böylece doğallığı sofralara taşıyor. Kruton ile servis edeceğiniz kremalı domates çorbası yapımı, oldukça kolay ve pratik. Kremalı domates çorbası tarifi, kısa sürede servis edebileceğiniz besleyici ve doyurucu bir tat için size kolaylık sağlayacak. İşte, Krutonlu Kremalı Domates Çorbası tarifimiz!

Pişirmeye Başla

Lokanta Usulü Domates Çorbası Tarifi

: Besleyiciliğiyle Benzersiz
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
domates, rendelenmiş
3 adet
domates salçası
2 yemek kaşığı
tereyağı
1 yemek kaşığı
ayçiçeği yağı
1 yemek kaşığı
un
2 yemek kaşığı
defne yaprağı
1 adet
sıcak su
5 su bardağı
Knorr Tavuk Suyu Bulyon
1 adet
Knorr Karabiber
Çeyrek tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tarifimizde Lokanta Usulü Domates Çorbasını defne yaprağı ile pişirdik. Defne yaprağının aromasından hoşlanmıyorsanız ya da farklı bir seçeneği denemek isterseniz bir-iki dal taze biberiye kullanabilirsiniz. Lokanta Usulü Domates Çorbası tarifimizi istediğiniz şekilde lezzetlendirebilirsiniz.

Servis Önerisi

Lokanta Usulü Domates Çorbası Tarifi Servis Önerisi:

Üzerine karabiber dökerek servis ettiğiniz Lokanta Usulü Domates Çorbasına, tereyağında kavrulmuş tel kadayıf ekleyebilirsiniz. Tatlılar için satılan kırık tel kadayıf kıtır kıtır olana dek kavurup çorbaları servise hazır ettikten sonra son anda kaselere bölüştürürseniz, lezzeti kadar “cız” sesinin de çok iştah açıcı olduğunu fark edeceksiniz.