Tam Kıvamında Kayısı Marmelatı Tarifi

     (0 oy)
Kaç Kişilik
12
Kişilik
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Sarı meyveler grubunda yer alan ve güller familyasından olan kayısı, lif içeriği oldukça yüksek bir meyve. Kayısının bilinen çeşitleri; haziran sonlarına doğru Madador, Tirintina, Septik, İtalyan tokalı, Karacabey ve Şekerpare olarak tezgahlardaki yerini alıyor. Kayısının meyvesi kadar iç çekirdeği de tüketiliyor. Yaş ve kuru olarak tüketilebilen ve yüksek besin değeriyle öne çıkan kayısı, rengiyle, lezzetiyle ve mis kokusuyla pek çok yemeği bambaşka lezzetlere taşıyor.


A vitamini ve beta karoten içeriğinin oldukça yüksek olması sayesinde taşıdığı antioksidan özelliği kansere karşı da koruyucu… Kayısı, et yemeklerinden tatlılara kadar pek çok yemekle nefis uyum sağlayan bir meyve. Tüm faydalı özelliklerinden yararlanmak ve her mevsimde tüketebilmenizin en lezzetli yollarından biri de marmelat olarak hazırlamak. Hem kahvaltılarınızda hem de çeşitli pasta tariflerinizde kullanabileceğiniz kayısı marmeladını yemeklerde sos olarak da kullanmanız mümkün. Bizim kayısı marmelat tarifimiz ise içerisindeki Lipton Earl Grey Çay ile sürprizli! Tam kıvamında en kolay şekilde hazırlayabileceğiniz, kolay bozulmayan kayısı marmeladı tarifi için işte püf noktaları…


Marmelat ve Reçel Arasındaki Fark Nedir?

Reçelde meyveler tane tane olurken marmelatta püre halindedir. Yapım tekniği olarak hemen hemen aynıdırlar ancak marmelat yapılırken meyveler püre şeklinde ilave edilir.


Kayısı Marmelatı Kaç Kaloridir?

1 tatlı kaşığı Kayısı Marmeladı 25 kaloridir. Reçel ve marmelat, yüksek şeker içeriğine sahiptir. Bu nedenle diyabetliler ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler için uygun değildir. Tüketmek isteyenler sınırlı miktarda tüketmeli veya 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmemelidir.


Kayısı Marmelatı Ne Kadar Kaynatılır?

Kayısı marmeladı, yaklaşık 30 dakika kaynatılır. Kıvamını bir kaşık düz bir tabağa alıp, tabağı buzdolabında 2 dakika soğuttuktan sonra kontrol edebilirsiniz.


Kayısı Marmelatı Nerelerde Kullanılır?

Hem kahvaltılarınızda hem de çeşitli pasta tariflerinizde kullanabileceğiniz kayısı marmeladını yemeklerde sos olarak da kullanabilirsiniz.


Kayısı Reçelli Mini Kekler Tarifi

Kayısı reçelinin lezzet kattığı minik kekler çay saatlerinizin vazgeçilmezlerinden olacak.

Tıklayın!


Tam Kıvamında Kayısı Marmelatı Tarifi Malzemeleri

2 kilo (kg)
kayısı, çekirdekleri çıkartılmış
1 kilo (kg)
şeker
2 adet
limon, suyu
1 adet
Lipton Earl Grey Çay
satın al SATIN AL

Ürünü satın almak istediğiniz markete tıklayın

Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Tam Kıvamında Kayısı Marmelatı Tarifi Püf Noktaları

Kayısı marmeladınızı önceden sterilize ettiğiniz cam kavanozlarda saklayın. Ne kadar kayısı kullanacaksanız yarısı kadar toz şeker eklemelisiniz. Kayısı marmeladı sulu kaldıysa birkaç gün güneşlendirip kavanozlara doldurabilirsiniz.

Servis Önerisi

Tam Kıvamında Kayısı Marmelatı Tarifi Servis Önerisi

Kahvaltı yapmaya vaktiniz yoksa, bir dilim kızarmış ekmek üzerine süzme yoğurt ve Kayısı Marmeladı sürerek afiyetle yiyebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol