Kaç Kişilik: 8

Elma Marmeladı Tarifi

: Çubuk Tarçınla Mis Gibi Kokar ;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Marmelatlar, sofralarımızın renkleri… Özellikle yaz mevsimi geldiğinde tezgahlarda gördüğümüz renk renk meyvelerden hazırlanan marmelatlar, yaz esintisini yıl boyunca sofralarımıza taşıyor. Bizim yemek kültürümüzde daha çok sabah kahvaltılarında tüketilse de aslında marmelatlar dünya çapında çok çeşitli tariflerde değerlendiriliyor. Tatlıların üzerinde, kurabiyelerin iç malzemesi olarak hatta ızgara etlerin üzerine sos olarak bile yer veriliyor. Madem bu kadar fazla tarifte değerlendirebiliyoruz o zaman biz de harika bir marmelat tarifini sizlerle paylaşalım!

Çubuk tarçın ile aromasını zenginleştirdiğimiz, hazırlarken mis kokusunun tüm evi saracağı elma marmeladı tarifimiz için sadece 4 malzeme yeterli! Ülkemizde sayısız çeşidiyle bol miktarda ulaşabildiğimiz elmaları, şeker, çubuk tarçın ve limon suyu ile buluşturup çok lezzetli bir kahvaltılık elma marmelatı hazırlıyoruz. Damak zevkinize kalmakla birlikte, elma marmeladı için en uygun elma çeşidi kırmızı elmadır, özellikle aromalı elmalar marmeladınıza hoş bir lezzet katacaktır.

Elma marmeladı aroması ve tadıyla zaten favori lezzetlerimizden biri olmaya adayken oldukça da faydalı. Elmanın lifli bir gıda olması sebebiyle sindirim sağlığını desteklediği hepimizce biliniyor, elma marmeladı da aynı şekilde. Elma marmeladının faydalarının başında, cildi güzelleştirmesi, cilt yenilenmesine katkı sağlaması, romatizmayı önlemeye yardımcı olması ve tiroid bezini işleyişini desteklemesi geliyor.

Öyleyse hem tadıyla hem de faydalarıyla çok sevdiğimiz elma marmeladının çok pratik tarifini anlatalım! Şimdiden afiyet olsun!

Elma marmeladı tarifini sevdiyseniz, meyveli reçeller ve marmelatlar ile aranızın iyi olduğunu anlıyoruz… Öyleyse elma marmeladına eşlik edecek, renkli iki kahvaltılık tarifi daha verelim: kayısı reçeli ve kayısı marmeladı! Tariflerimize göz atmadan geçmeyin…

Elma Marmeladı Kaç Kaloridir?

Elma marmeladının 100 gramı yaklaşık 112 kaloridir.

Elma Marmeladı Tarifi Malzemeleri

1 kilo (kg)
elma
250 gram (g)
şeker
2 adet
çubuk tarçın
1 adet
limonun suyu
Püf Noktası

Elma Marmeladı Tarifi Püf Noktaları

● Biz elma marmeladı tarifimizde, elmaları küçük küpler haline keserek hazırlamayı tercih ettik. Eğer marmeladınızın içindeki tanelerin daha küçük olmasını isterseniz elmaları rendeleyerek ekleyebilir, rendelenmiş elma marmeladı olarak hazırlayabilirsiniz.

● Yine elma marmeladının şeker oranını ayarlamak da tamamen damak zevkinize kalmış! Hatta diyet yapıyorsanız ya da şeker kullanmamanız gerekiyorsa olgun ve doğal şekerli elmaları kullanarak sadece tarçın ilavesiyle şekersiz elma marmelatı da yapabilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol