ARAMA YAP
30 dk
20 dk
Orta
4 kişilik
7952

Bugün sevilen sokak yemeklerinden biri olan tavuklu pilavın farklı versiyonunu hazırlayacağız. Geleneksel olarak nohutlu pilav ve haşlanmış tavuk göğsü ile servis edilir ama biz biraz renk ve fark katarak onu bezelyeli olarak hazırladık! 


Tavuk ve bezelyenin birlikte nasıl harika bir lezzet ortaya çıkardığını tavuklu bezelyeli yemekten biliyoruz. Ayrıca tavuklu bezelyenin yanında da genelde pilav servis ediyoruz. Şimdi gelin hepsini aynı tencerede buluşturalım!


Tavuklu bezelyeli pirinç pilavının, bildiğimiz pirinç pilavı tariflerinden aslında pek bir farkı yok. Önce haşlanmış tavuk eti ve eşsiz lezzetini tarifimize katacak olan bademler kavuruluyor, ardından pirinçler tencereye giriyor. Daha sonra hurma, bezelye ve sıcak su eklenerek pilavımızın son pişirme işlemine geçiliyor! İşte tavuklu bezelyeli pilavın yapılışı bu kadar kolay!


Genelde iç pilav tariflerinden, kuru meyvelere ve kuruyemişlere alışkınız. Tavuklu bezelye pilavımızı renklendiren ve aromasını artıran iki malzememiz hurma ile badem! Eğer evde bu iki malzeme yoksa ya da damak tadınıza çok uymuyorsa hiç problem değil, tavuklu bezelyeli pilavınız sade olarak lezzetli olacaktır.


Hazır sade pilavlardan bahsetmişken bezelyeli pilav tarifimizi de buraya bırakalım. Az malzeme ile pratik pilav tarifi arayanlar için harika alternatifler olacaktır.


Klasiklerden vazgeçemeyen ama biraz da farklı tariflere yakınlaşmak isteyenler için harika bir tarifimiz var: Havuçlu tavuklu pilav! Mutlaka göz atın!

Pişirmeye Başla

Tavuklu Bezelyeli Pilav Tarifi

: Pratik ve Çok Lezzetli
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
pirinç
2 su bardağı
tavuk göğsü
Yarım kilo (kg)
tavuk suyu, veya su
3 su bardağı
tereyağı
3 yemek kaşığı
bezelye, tane
1 su bardağı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Pilavı tavuğu haşladığınız su ile yaparsanız ağır bir tadı olacaktır, bu suyu pırasa/soğan/havuç gibi kök sebzelerle kaynatıp kullanırsanız daha lezzetli olacaktır. İsteğe bağlı kuru kayısı, fıstık, üzüm de kullanabilirsiniz.