ARAMA YAP
10 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
8841

Kabak, hafifliğiyle ve her türden yemeğe kolayca uyum sağlamasıyla tariflerimizin vazgeçilmez sebzelerinden! Salatasından çorbasına, zeytinyağlısından spagettisine kadar birçok tarifte kendine yer bulan kabağın, pilav tariflerinde olmaması beklenemezdi zaten. Siz de kabağı standart tariflerde değerlendirmekten ve aynı yemekleri tüketmekten sıkıldınız mı? Bildiğiniz pilav tariflerinin biraz dışına çıkmaya hazır mısınız? Adaçayı, kabak çekirdeği ve tulum peyniriyle harika bir kabaklı pilav tarifi hazırladık. Farklı tatlara açık olmayanların bile çok seveceğini düşündüğümüz kabaklı pilav tarifini mutlaka denemelisiniz.


Malzemelerinin çeşitliliğinden dolayı biraz karışık bir tarif gibi görünse de kabaklı pilav yapımı aslında çok pratik. İsterseniz Yaz günlerinin hafif bir öğle yemeği, isterseniz de akşam yemeğinin yanında harika bir eşlikçi olabiliyor.


Kabaklı pilav için taze, sert ve orta ila büyük boy kabaklar kullanın. Eğer kabağı küp küp doğramak yerine rende olarak kullanmak isterseniz, rendenin kalın tarafını tercih edebilirsiniz. Ayrıca kabakları küçük parçalara dönüştürmek için bir mutfak robotu da kullanabilirsiniz. Kabağı pişirmek için tercihen yapışmaz bir tava kullanın. Böylece, pirincin tencerenin dibine yapışmasını önleyecek ve kabaklı pilavınızın karışması kolay olacaktır.


Kabaklı Pilav Kaç Kaloridir?


Bir porsiyon kabaklı pilav yaklaşık 350 kaloridir.


Çin Pilavı


Hep aynı tarzda pilav yemekten sıkıldınız mı? Kabaklı pilav ile farklı lezzetleri denemeye başlamışken, sıcacık bir Çin pilavı tarifini de listenize almanızı öneririz. Çin pilavı içerisinde havuç, bezelye, soğan, dereotu gibi insan bünyesine pek faydalı sebzeler bulunuyor. Ama bu pilavı özel yapan, içine kırılan bir adet yumurta. “Yumurtalı pilav da olur mu?” demeyin hemen Çin pilavı tarifimizi inceleyin!


Ege Pilavı


Kabaklı pilavda, kabak çekirdeği kullanmayı sevdiyseniz sizin için harika bir tarifimiz daha var! Badem ve Antep fıstığı eklediğimiz, tavuk eti ile aromasını zenginleştirdiğimiz Ege pilavını da mutlaka denemelisiniz.

Pişirmeye Başla