Kaç Kişilik: 4

İncirli Pilav Tarifi

: Tam Bir Lezzet Şöleni
Tuğçe Aydemir;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Çok farklı bir pilav tarifine hazır mısınız? Yardımcı yemek olmanın çok ötesinde adeta bir şölen yemeği olan incirli pilav önce görenleri sonrasında tadına bakanları hayran bırakıyor. İncirli pirinç pilavı, geleneksel lezzetleri farklı yorumlamayı sevenler için harika bir tercih olacaktır.

Tatlı ve tuzlu malzemeleri mükemmel bir uyum içerisinde kullanmak bizim mutfağımızda çok tercih edilen bir yöntem. İşte incirli pilavda da bu harika uyumu görebiliriz. İncir, pastırma, badem ve taze soğanın lezzetleri ayrı ayrı düşünüldüğünde aslında birbirinden çok farklıdır ama incirli pilav için bir araya gelerek muhteşem bir tarif ortaya çıkarıyorlar!

İncirli pilav içerdiği pastırmadan dolayı pastırmalı pilav olarak da bilinir. Adını unutsanız bile lezzetini asla unutmayacağınıza eminiz!

Farklı pilav tarifleri sofralarımıza renk katmanın en leziz yolu olmuştur. Pastırmalı pirinç pilavına alternatif çok farklı ve doyurucu iki pilav tarifini de buraya bırakalım: pastırmalı bezelyeli pilav ve pastırmalı yumurtalı kızarmış pilav! Davet menülerinize hiç düşünmeden dahil edeceğinize eminiz!

İncirli Pilav Tarifi Malzemeleri

1.5 su bardağı
tavuk suyu
2 su bardağı
baldo pirinç
1.5 su bardağı
sıcak su
3 yemek kaşığı
zeytinyağı
yarım su bardağı
kuru incir
200 gram (g)
pastırma
yarım su bardağı
file badem
2 yemek kaşığı
taze soğan
yarım tatlı kaşığı
kimyon
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol