ARAMA YAP
40 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
11860

Sofralarınıza Hindistan mutfağının lezzetlerini taşımaya var mısınız? Cevabınız “Evet, çok isterim!” ise sizin için harika bir tarifimiz var! Tavuklu sebzeli pilav, Yasemin pirinci ile tam bir Asya’lı, içerdiği muhteşem baharatlar ile de tam bir Hindistan klasiği. Hint usulü pilav olarak anılmasının da en büyük sebebi aslında bu baharatlar.


Sebzeli tavuklu pilav temelde bildiğimiz pilav yapımı adımlarının üzerine kurulu ama içerdiği malzemeler ile başka hiçbir pilava benzemiyor. Tavuklu sebzeli pilava yardımcı yemek gözüyle bakmak ona birazcık haksızlık olur çünkü davet sofralarının ana yemeği olacak kadar ihtişamlı ve doyurucu bir tarif. Hint pilavı tarifi aslında bizim coğrafyamızın mutfağına da çok uzak sayılmaz, biberli tavuk sote ve pirinç pilavını zaten birbirine çok yakıştırırız. Hint usulü pilavda da bu iki yemeğin tek bir tencerede bir araya geldiğini düşünebilirsiniz!


Hint mutfağı, zengin baharatlarıyla ünlüdür ve bazen yemekleri ağır bulunabilir. Seveceğiniz başka Hint pilavı çeşitleri için sizi Hint Mutfağı sayfamıza davet edelim.


Tavuklu sebzeli pilavı sevdiyseniz denemenizi önereceğimiz bir başka tarifimiz daha var: Ayvalı cevizli tavuklu pilav. Mutlaka göz atın!


Son olarak sizi kızarmış pilav tarifi ve kuş üzümlü pirinç pilavı tarifimize bekliyoruz! 

Pişirmeye Başla

Tavuklu Sebzeli Pilav Tarifi

: Hint Usulü Lezzet
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
tavuk suyu
1.5 su bardağı
yasemin pirinci
2 su bardağı
su, sıcak
1.5 su bardağı
zeytinyağı
3 yemek kaşığı
kuru soğan
1 adet
tavuk eti
400 gram (g)
kapya biber
2 adet
sarı dolmalık biber
1 adet
havuç
2 adet
limon
1 adet
sarımsak
3 diş
zerdeçal
1 tatlı kaşığı
kimyon
1 tatlı kaşığı
tarçın
1 tatlı kaşığı
maydanoz
1 yemek kaşığı
taze kişniş
1 su bardağı