ARAMA YAP
20 dk
20 dk
Orta
4 kişilik
88500

Pilav her ülkede farklı pişirilse de en çok pişirildiği topraklar arasında, Uzakdoğu ve Orta Doğu yer alıyor. Orta Doğu’da baharatların eşlik ettiği tarifler, Uzakdoğu’da sossuz, hatta yağsız pişiriliyor.


Baskın baharatlarla harmanlanan ve Orta Doğu’da pişirilen kızarmış pilavların çoğu ana yemeklere eşlik ederken Çin, Kore ya da Japonya’da hazırlanan pilavlar tek başına ana yemek olarak tüketiliyor. Çin mutfağında en sade haliyle pişirilen pilav sonrasında sebzeler, proteinler ve soslarla karıştırılıyor. Hatta çıtayı biraz daha yukarı taşıdıkları da oluyor ve kızarmış pilavlar böyle ortaya çıkıyor.


Elbette kızarmış pilav için pirinçleri tek tek kızartmıyorlar. Pişirme yöntemlerine göre ikiye ayrılan pilavın detaylarına geçmeden önce içerisinde birden fazla proteinin kullanıldığını bilmenizde de fayda var. Ancak pek tabii ki damak zevkinize göre tarifleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Kızarmış tavuklu pilav ya da vejetaryen olarak kızarmış sebzeli pilav hazırlamak size kalmış...


Sade mi yoksa farklı malzemeler ekleyerek mi yapacağınıza karar verdiyseniz kızarmış pilav tarifimize geçelim! Kızarmış pilav tarifimizi Kore usulü kızarmış pilav ya da Çin usulü kızarmış pilav olarak da duymuş olabilirsiniz, minik farklarla aslında hepsi aynıdır.


Pilavım farklı olsun ama kızartma pek bana göre değil diyorsanız sebzeli pilav tarifimize göz atın.


Yumurtanın yemeklerde kullanımı Uzak Doğu mutfağında çok yaygındır. Öyleyse gelin yumurtalı harika bir Kazmaklı pilav tarifi de deneyelim. Tarifimize hemen göz atın!


Pirinç ile sadece harika pilavlar hazırlanmıyor, tatlılar, çorbalar ve salatalar yapılabiliyor. Peki pirinç ile cilt maskesi yapılabileceğini söylesek ne dersiniz? Eğer ilginizi çektiyse sizi hemen Saç Bakım Güzellik'in yazısına davet edelim!

Pişirmeye Başla

Kızarmış Pilav (Fried Rice) Tarifi

: Sizin İçin Uzaklardan Geldi
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
yasemin pirinci
1 su bardağı
yeşil soğan
2 adet
yumurta
2 adet
karides, taze ya da donuk
125 gram (g)
tavuk göğüs
100 gram (g)
havuç
1 adet
bezelye
4 yemek kaşığı
soya sosu
2 yemek kaşığı
toz şeker
Yarım tatlı kaşığı
susam yağı
3 yemek kaşığı

Kızarmış Pilav (Fried Rice) Tarifi Nasıl Yapılır?

15 Adım
Servis Önerisi

Kızarmış Pilav (Fried Rice) Tarifi Servis Önerisi:

Üzerine susam serperek servis edebilirsiniz.