ARAMA YAP
210 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
9089

Kazmaklı pilav, biraz Uzak Doğu mutfağını çağrıştırsa da aslında Yakın Doğudan aramıza katılıyor. Azerbaycan pilav çeşitlerinden biri olan kazmaklı pilav yumurtanın omlet haline getirilmesi ve pirincin etrafına sarılmasıyla hazırlanıyor. Bu yüzden de onu yumurtalı pilav ya da yumurtalı pirinç pilavı olarak görürseniz şaşırmayın!

Kazmaklı pilav bir yardımcı yemek olmaktan ziyade, doyurucu içeriği ile ana yemek olmaya aday. Ayrıca basit yapımı ve sadece 5 malzeme gerektirmesi sayesinde de oldukça pratik bir Azerbaycan pilavıdır.

Farklı pilav tarifleri arayanlar için harika bir seçenek olacak Kazmaklı Azeri pilavı, klasik lezzetlerden hoşlanan konuklarınızın bile eminiz çok hoşuna gidecektir!

Kazmaklı pilav tarifi kadar leziz ve farklı bir tarife daha ne dersiniz? Öyleyse kızarmış pilav tarifimizi de buraya bırakalım!

Pişirmeye Başla

Kazmaklı Pilav Tarifi

: Farklı Bir Lezzet
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
pirinç
1 su bardağı
tereyağı
3 yemek kaşığı
yumurta
2 adet
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Yumurta bazen sade olarak bazen de unla çırpılarak pişirilebilir. İsteğe bağlı olarak, pirinç eklendikten sonra üzerine yine eritilmiş tereyağı gezdirilebilir. Kazmaklı pilav çeşitleri, yumurtalı, lavaşlı veya patatesli ola­bilir. Bir başka kazmak çeşidi ise yumurtanın ekmekle ka­rıştırılarak yağda kızartılmasıyla hazırlanıyor. Burada ekmek, yumurtayı tutan un yerine de geçiyor.