Knorr Çekiliş
Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 135

Ekşili Tavuk Çorbası Tarifi

: Sıcacık Bir Başlangıç
Emre Ulu;
29.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
45
Dakika
Zorluk
Orta

Tavuk çorbası, ekşili terbiyeye çok uygun bir başlangıç yemeğidir; zira olduk olası şehriyenin ve tavuğun birlikteliğinden doğan lezzete limon sıkmaya bayılırız. “Ekşili Tavuk Çorbası nasıl olur?”, “Ekşili Tavuk Çorbası nasıl yapılır?” diyenler için elimizde başarılı bir tarif var. Bu Ekşili Tavuk Çorbası Tarifinin başarısı finalinde saklı. Çorba zaten güzel, ama onu daha güzelleştiren içindeki ve servis ederken üzerine gezdirdiğimiz biberli yağ! Tereyağı… Hani, kokusundan ve lezzetinden yüzyıllardır vazgeçmediğimiz, İlk Çağ'dan bu yana iyi ki hayatımızda olan tereyağı... Eski Yunanlılara tereyağını öğreten İskitler olmuş. Romalılar da Yunanlılar gibi tereyağını en çok ilaç olarak kullanmışlar. Galyalılar ve Germenler iyi birer tereyağı üreticisiymiş. Orta Çağ’da tereyağının çiftliklerde üretilmesi yaygınlaşmış, üstü tuzlu suyla kaplanarak uzun süre saklanarak kullanılmış.

Tereyağı mutfağın temeli; tavada pişirilen, sote edilen, fırında kızartılan, hafif ateşte pişirilen yemekler için dahi en ideal yağdır. Tereyağı tatlı ve tuzlularda, soğuk ve sıcak olarak, kesilerek, oda ısısında yumuşatılarak ya da eritilerek hemen her yiyecekte kullanılabilir. Hamur işlerinde, haşlama veya buğulama yöntemiyle pişirilmiş sebze ve etlerde, pilav ve makarnalarda mükemmel sonuç verir. Hatta tereyağlı ekmek bir çocukluk klasiğidir. Tereyağı en çok da amatör (anneler) ve profesyonel mutfak şeflerinin yemeği parlatmak, ona son noktayı koymak, lezzetini artırmak için kullandıkları kozlarıdır. Bizim Ekşili Tavuk Çorbası Tarifimiz gibi… Böyle durumlarda en iyisi deneyip görmektir; o yüzden sizi Ekşili Tavuk Çorbası Tarifi yapımı için mutfağa alalım.

Geleneksel çorbaları seviyorsanız sizi alaca çorba tarifimize de davet edelim!

Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi

Çocukluğumuzdan beri hastalıkların ilacı olarak bilinen şifa deposu tavuk suyu çorbasını bir de bizim tarifimizle deneyin! Annelerin gizli ilacı bu çorbayı hazırlamak sandığınızdan çok daha kolay! Eğer hazırsanız, hiç beklemeden sizi Şehriyeli Tavuk Suyu Çorbası tarifimize alalım!

Zencefilli ve Zerdeçallı Tavuk Çorbası Tarifi

Şifa niyetine kış aylarında mutfaklarınızdan eksik etmeyeceğiniz bir tarif: Zencefilli ve Zerdeçallı Tavuk Çorbası. Bol aromalı, lif kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda lezzet açısından diğer tavuk suyu çorbalarından biraz farklı. Klasik Şehriyeli tavuk suyu çorbasının içinde olan şehriye yerine bu çorba tarifinde spaghetti var. Başlangıç yerine ana yemek olarak bile servis edebileceğiniz, doyurucu ve farklı aromaları olan Zencefil ve Zerdeçallı Tavuk Çorbası tarifi huzurlarınızda.

Terbiyeli Tavuk Çorbası Tarifi

Sıcacık bir terbiyeli tavuk suyu çorbayı, üzerine limon sıkıp içerken, sağlık iksirinden içiyor gibi hissederiz, hislerimiz doğru gerçekten de çok sağlıklı bir yemektir. Tavuk kemik gelişimi için çok faydalıdır, bağışıklığa destek olur, düşük kalorilidir ama aynı zamanda yüksek protein içerir, ayrıca yüksek oranda fosfor içerir. Mutfağa geçelim ve Terbiyeli Tavuk Çorbası yapmaya başlayalım!

Ekşili Tavuk Çorbası Tarifi Malzemeleri

1 adet
tavuk göğüs
2 yemek kaşığı
tereyağı
1 yemek kaşığı
un
Yarım su bardağı
şehriye
5 su bardağı
su
1 tatlı kaşığı
tuz

Ekşisi İçin

Çeyrek su bardağı
limon suyu
1 adet
yumurta sarısı
Çeyrek su bardağı
yoğurt

Servis İçin

2 yemek kaşığı
tereyağı
1 tatlı kaşığı
Knorr Tatlı Toz Kırmızı Biber
Püf Noktası

Ekşili Tavuk Çorbası Tarifi Püf Noktaları

Ekşili tavuk çorbası yapımı için püf noktalarına gelelim. Ekşili Tavuk Çorbasının malzemelerinden biri olan şehriyeyi muhtemelen tel ya da arpa seçeneklerinden birini seçerek kullanacaksınız. Eğer evde çocuğunuz varsa ya da çorbanızı çocukları olan konuklarınıza hazırlıyorsanız yıldız şehriyeyi tercih edebilirsiniz. Çocuklar için çok besleyici olan Ekşili Tavuk Çorbası Tarifi, aynı zamanda onlar için eğlenceli hale gelecektir, çünkü çocuklar yıldız şehriyeyi severler.

Servis Önerisi

Ekşili Tavuk Çorbası Tarifi Servis Önerisi

Ekşili Tavuk Çorbası tarifi arkasından Enginarlı ve Taze Soğanlı Pilav servis edebilirsiniz. Tavuklu yemeklerin yanında ya da hemen arkasından pilav arayan damak tadımıza da bahar mevsiminin getirdiklerine de uygun olan pilav, enginarın da taze soğanın da en güzel zamanına denk gelecek.

Asıl Yayın Tarihi: 04.05.2021
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol