ARAMA YAP
15 dk
5 dk
Kolay
12 kişilik
150 kcal
1186

Bugün Osmanlı mutfağından günümüze kadar ulaşmış ve Türk kültürünü geçmişten bugüne kadar taşıyan hafif bir tatlı ile karşınızdayız. Geleneksel bir lezzet olan çilekli güllaç tarifini sevdiklerinizle buluşturmaya ne dersiniz?


Bu tatlımız özellikle Ramazan ayı ile bütünleşmiş, Ramazan’ın geldiğini bizlere müjdeleyen sayısız tariflerden bir tanesi. Biz de Ramazan gelmeden bu tarifi sizlerle paylaşıp, Ramazan’da bol bol hazırlayabilmeniz için oldukça pratik bir reçete hazırladık.


Hafifliğini sütten, lezzetini şerbetinden ve iştah kabartan görüntüsünü çileklerden alan bu güllaç tarifimiz, yemeklerden sonra kesinlikle tercih etmeniz gereken bir tatlı.


Son yıllarda sıcak aylara denk gelen Ramazan’da içimizi serinletecek hafif yiyeceklere başvuruyoruz. Gönül rahatlığıyla diyebiliriz ki, Ramazan’da tüm tatlılar bir yana, güllaç bir yana… Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen, ramazan sofralarımızın medarıiftiharı çilekli güllaç tarifi, çok fazla malzemeye ihtiyaç duyulmadan kısa sürede hazırlayabileceğimiz, aynı zamanda oldukça lezzetli bir tatlı olarak karşımıza çıkıyor.


Özellikle ramazan aylarında pastane vitrinlerini süsleyen güllaç, bu defa vereceğimiz reçete ile evde hazırlanarak sofralarınızı süsleyecek.


Çilekli güllaç yapımı için malzemelerimiz hazır, biz hazırız ve mutfağa geçip tarifimizin yapımına geçiyoruz. Reçetemizi uyguladıktan sonra dışarıdan almaya son vereceğimiz bu tarif için kolları sıvayalım artık.


Çilekli güllaç için ilk olarak süt ve şekeri büyük bir tencerede orta ateşte karıştırarak kaynatıyoruz. Kaynayınca altını kapatıp, ocaktan alıyoruz. Gül suyu ekleyip, karıştırdıktan sonra kenara alıyoruz.


Geniş bir tepsiye bir adet güllaç yaprağı serip üzerine bir kepçe sütlü şerbetten ekliyoruz. 10 yaprağı şerbetleyerek üst üste dizdikten sonra, çilekleri üzerine diziyoruz. 


Tatlımızı süslemeye başlıyoruz şimdi de. Süslemek için bir kâse çilek ayırıp kalan 10 yaprağı da her aşamada şerbetleyerek diziyoruz


Dilediğiniz şekilde dilimleyip, kalan şerbeti üzerine gezdirdikten sonra oda sıcaklığında 15' şerbetin çekmesi için dinlendiriyoruz.


Çilek ile süsleyip, buzdolabında en az 4 saat dinlendirdikten sonra üzerine toz Antep fıstığı serpiştirip, servis ediyoruz.


Çilekli Güllaç Tarifi Servis Önerileri


Çilekli güllaç tarifini nasıl servis edeceğini bilmeyenler için servis önerilerine de değinmek istiyoruz.


Akşam yemeği menüsünde başlangıç olarak domates çorbası, ana yemek olarak pirinç pilavı, tavuk parçacıkları ve yancı olarak da mevsim salata tercih edebilirsiniz. Yemekten sonra tatlı safhasına geçiyoruz şimdi de.


Güllacımızın yanına taze demlenmiş bir fincan çay tercih ederek tarifimizin lezzetini tamamlayabilirsiniz.


Çilekli Güllaç Tarifi Püf Noktaları


Şerbet içinde gül suyu kullanmak istemezseniz, servis esnasında sonradan üzerine ekleyebilirsiniz.


Çilekli Güllaç Tarifi Kaç Kaloridir?


Çilekli güllaç kalori miktarını öğrenmeye geldi sıra.


Tarifimizin 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 150 kalori bulunmaktadır. Diğer şerbetli tatlı tariflerine göre daha düşük kalorili olan bu tarifimize diyet menülerinizde de yer verebilirsiniz.


Çilekli Güllaç Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Yazımızın sonuna doğru gelmişken 3 tane daha birbirinden lezzetli tarifi sizlerle paylaşmak istiyoruz.


İlk olarak klasik tatlardan vazgeçemeyenler için güllaç tarifi, ardından gül güllaç tarifi ve son olarak da pratik güllaç tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla