Yalancı Tavuk Göğsü

     (0 oy)

Kaç Kişilik

4
Kişilik

Hazırlama

30
Dakika

Pişirme

15
Dakika

Zorluk

Kolay

Tatlıların en merak uyandıranı tavuk göğsünün evde yapılan 'yalancı' halini yapıyoruz.

Neden tavuk göğsü yerine yalancı tavuk göğsü tarifi paylaşıyoruz diye merak ederseniz, cevabımız belli. Tahmin ettiğiniz üzere yalancı versiyonunda daha pratik bir yöntem kullanılıyor.

Ana malzemesi muhallebi olan bu tarifi istediğiniz gibi aromalandırabilmenizse mümkün. Hatta dilerseniz fırında üzerini dahi kızartabilirsiniz. Üzerine yapacağınız tarçın dokunuşu da eklenince, emin olun gerçek tavuk göğsünden hiçbir farklı kalmayacak. 


Tavuk Göğsü Hazırlarken Gerçekten Tavuk Kullanılıyor mu? 

Evet kullanılıyor. Gerçek tavuk göğsü yapılırken bir adet tavuk göğüs haşlanıyor ve çok ince bir şekilde didikleniyor. Ne kadar ince didiklenmesi gerektiğini tavuk göğsü yerken ağzına gelen ipe benzer parçalardan anlayabilirsiniz. Ancak bizim bugünkü konumuz tavuksuz olan versiyonu. Kolay yoldan mutfağınızda çok daha çabuk pişirebileceğiniz bu Yalancı Tavuk Göğsü tarifini kaçırmamanızı öneririz. 


Yalancı Tavuk Göğsü Malzemeleri

5 su bardağı
süt
1,5 su bardağı
toz şeker
150 gram (g)
tereyağı
1,5 su bardağı
un, elenmiş
1 yemek kaşığı
nişasta
2 adet
damla sakızı
1 yemek kaşığı
vanilya özütü

Üzeri için

Yarım tatlı kaşığı
tarçın
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Yalancı Tavuk Göğsü Püf Noktaları

Unu elemek topaklanmayı önler. Bu tür muhallebilerde çırpma teli kullanmak da topaklanmayı önleyecektir. Eğer karışımız topaklanırsa mikser yardımıyla pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Un ve tereyağını kavururken unun fazla kavrulup tadını bozmasına izin vermeyin, bu nedenle kısık ateş kullanarak olacak olumsuzlukları önleyin.

Servis Önerisi

Yalancı Tavuk Göğsü Servis Önerisi

Üzerine tarçın serperek servis edebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.

Üye Ol