ARAMA YAP
30 dk
5 dk
Kolay
4 kişilik
198 kcal
26243

Kolayca ayıklanabilmesi ve birçok tarifte kullanılabilmesiyle çok sevdiğimiz sebzelerden biri olan Brüksel lahanası ile yapılan yemekler de düşük kalorisi ile favorimiz oluyor. Biz de bugün Brüksel lahanası ile çok hafif ve doyurucu bir salata hazırlıyoruz.

Brüksel lahanasını daha çok kıymalı ya da kıymasız olarak bir sulu yemek şeklinde görmüşsünüzdür. Ayrıca çok leziz bir çorbanın da baş rol oyuncusudur. Daha önce denemediyseniz Brüksel lahanası çorbasını da mutlaka menünüze dahil edin!

Brüksel lahanası minik boyutlara sahip olduğu için onu küçük lahana olarak da duyarsanız şaşırmayın. Genelde Brüksel lahanası zeytinyağlı ve limonlu olarak servis ediliyor. Bugün sizlere anlatacağımız küçük lahana salatasını diğerlerinden farklı yapan, hardal ile hazırladığımız enfes sosumuz tabii ki! Eğer çok daha hafif bir sos hazırlamak isterseniz, yoğurtlu Brüksel lahanası salatası da harika olacaktır.

Salatamızı hazırlarken önemli olan Brüksel lahanasının haşlanma şeklidir. Normalde çiğ olarak tüketilmesinde de sakınca olmayan Brüksel lahanası, çok fazla haşlanarak lapa kıvamına getirilmemelidir. Oldukça kısa süre haşlanarak soğuk suya alınması ve sonrasında kurulanarak soslanması gerekir.

Brüksel lahanası salatasını sevdiyseniz, hafif beslenmeyi ve salataları tercih ettiğinizi anlıyoruz! Öyleyse çok klasik ve leziz bir alternatif olan tavuklu sezar salata tarifini ve kaşık salata tarifini de buraya bırakalım, afiyet olsun!

Pişirmeye Başla

Brüksel Lahanası Salatası Tarifi

: Hafif ve Doyurucu
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
brüksel lahanası, ayıklanmış, ikiye bölünmüş
Yarım kilo (kg)
zeytinyağı
Çeyrek su bardağı
Calve Hardal
2 yemek kaşığı
limon suyu
2 yemek kaşığı
badem, iri kıyılmış
4 yemek kaşığı
İzmir tulum peynir, rendelenmiş
Yarım su bardağı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
tuz
Yarım tatlı kaşığı