Frenk lahanası olarak da bilinen Brüksel lahanası, küçük yumru şeklinde ve kalınca yaprakları olan bir sebzedir. Brüksel lahanaları iri ve minik olarak iki boyutta olmaktadır. İri olanlar daha açık renkliyken, minik olanlar ise hoş kokulu ve koyu renge sahiptir. Bir yıllık ömrü olan Brüksel lahanası, fide durumundayken lahanaya daha çok benziyor. Büyüdükçe, gövdesi 60-90 cm’ye kadar boylanıyor.
Ayıklanmasının çok kolay olması, kısa sürede pişmesi ve farklı lezzetiyle tariflerimizde kullanmayı çok sevdiğimiz Brüksel lahanasının tüm özelliklerini ve bilinmesi gereken detayları sizin için anlattık.
Brüksel lahanası oldukça düşük kalorili bir sebzedir ve diyet menülerinin vazgeçilmezlerindendir. Diğer düşük kalorili yiyecekleri merak ediyorsanız sizi hemen yazımıza davet edelim!

Brüksel Lahanasının Mevsimi

Brüksel lahanası artık neredeyse her mevsim bulunabiliyor. Dondurulmuş olarak ya da taze şekilde yılın büyük bölümünde marketlerde yer alsa da asıl mevsimi ise kıştır. Ağustos ve Mart ayları arasında lezzetli Brüksel lahanalarını tüketmek mümkündür.

Brüksel Lahanası Hangi Ülkeye Ait? Nerede Yetişir?

Brüksel lahanası, adından da anlaşılacağı gibi Belçika coğrafyasına ait bir sebze. Avrupa’nın geri kalanında ve ABD’de yaygın olarak yetiştirilen Brüksel lahanasının tarımı ülkemizde çok yaygın değildir.

Brüksel Lahanasının Faydaları

Brüksel lahanası bir antioksidan deposudur.
Brüksel lahanasının içerisindeki lif kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur, sindirim sağlığını destekler ve bağışıklığı güçlendirir.
Bir fincan pişmiş Brüksel lahanası, günlük minimum C vitamini ihtiyacının %150'sinden fazlasını karşılar.
Brüksel lahanası, demir emilimini destekler ve kolajen üretimine katkı sağlar.
Pişmiş Brüksel lahanası, günlük önerilen K vitamini ihtiyacının % 250'sinden fazlasını karşılar.

Brüksel Lahanası Nasıl Haşlanır?

Brüksel lahanasını besin değerini koruyarak haşlamak istiyorsanız, en doğru tercih buharda pişirmek olacaktır. Buharda yeterince kaldığında, Brüksel lahanasının suda haşlanmış gibi yumuşayacağından emin olabilirsiniz!

Brüksel Lahanası Acılığı Nasıl Giderilir?

Brüksel lahanasının acı olmasının pek çok sebebi olabilir. En bilinenleri; yetiştiği hava şartları, boyutu ve mevsimi dışında tüketilmesidir. Brüksel lahanasının acılığını giderebilmek için, pişirmeden önce soğuk suyun içerisinde bir süre bekletilmesi, tadındaki acılığın azalmasını sağlayacaktır.

Brüksel Lahanası Çiğ Yenir Mi?

Brüksel lahanası ve lahana ailesinin diğer üyeleri, çiğ tüketildiğinde de oldukça lezzetli sebzelerdendir. Ancak çiğ olarak tüketildiklerinde, çok daha fazla şişkinlik hissi verebilmektedirler. Bu yüzden buharda pişirerek ya da yemeğini hazırlayarak tüketmek faydalı olacaktır.

Brüksel Lahanası Nasıl Temizlenir?

İlk önce, Brüksel lahanasının yaprakları arasında sararan ya da yumuşayan varsa onları ayırmanız gerekmektedir. Sonrasında, bir kap soğuk suyun içerisinde bir süre bekleterek tamamen temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Brüksel Lahanası Tarifleri: Brüksel Lahanasıyla Ne Yapabilirsiniz?

Brüksel lahanası, besleyiciliği ve lezzeti ile sevilen sebze yemeklerindendir. Ayrıca kırmızı etle ya da tavuk etiyle kolayca uyum sağlaması ve kolayca bir salata malzemesine dönüşebilmesiyle, oldukça da pratiktir. Öyleyse gelin sizin için hazırladığımız Brüksel lahanalı tariflere göz atın!

Fırınlanmış Bebek Patates ve Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası ile hazırlanan ilk tarifimiz hem çok besleyici hem de sadece 35 dakikada hazırlanabiliyor. Et yemeklerinin yanında harika bir eşlikçi ya da diyet menüleriniz için mükemmel bir akşam yemeği olabilen fırınlanmış bebek patates ve Brüksel lahanası tarifimizi mutlaka deneyin. Bitkisel içeriği ile Vejetaryen ve Vegan beslenmeyi benimseyenler için de oldukça uygun bir tarif!

Brüksel Lahanası Çorbası

Ana yemek olarak sunduğumuz veya garnitür olarak sofralarımızı zenginleştiren Brüksel lahanası bu sefer çorbaya dahil oluyor. Havaların soğumasıyla çeşit çeşit sıcacık çorbaları menümüze dahil etmeye başlıyoruz ve sebzeleri çorbalarda daha fazla kullanıyoruz. Hem faydaları konuşulan, hem de yapılışı gayet pratik olan Brüksel lahanası çorbası için tarifimize davetlisiniz!

 

Brüksel Lahanası ve Bademli Tavuk

Brüksel lahanasının tüm et türleri ile kolayca uyum sağlayabildiğinden bahsetmiştik! Misafirlerinizi şaşırtacak ve lezzetine hayran bırakacak bir kış tarifi arıyorsanız, sizin için harika bir önerimiz var! Proteini bol yemekler arasında yer alan Brüksel lahanalı bademli tavuk tarifi sofralarınıza lezzet katacak. Sebze ve tavuğun mükemmel uyumunun keyfini çıkarın!

 

Beyaz Peynirli ve Zeytinyağlı Kış Türlüsü Tarifi

Brüksel lahanalı tariflerimizde genelde kendisinin baş rol oynadığı tariflerden bahsettik, şimdi ise diğer sebzeler ile bir araya gelerek oluşturduğu lezzetli bir tarifi anlatacağız! Kış sebzelerinden karnabahar, yer elması ve Brüksel lahanasının bir araya geldiği bol aromalı sos ile taçlandırılan beyaz peynirli ve zeytinyağlı kış türlüsü tarifimizi mutlaka deneyin!