ARAMA YAP
20 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
7067

Bugün sizlere anlatacağımız tarif Ortadoğu'nun sıcak ve baharatlı esintilerini sofralarınıza taşıyor! Adından da anlaşılacağı üzere Suriye'nin Şam şehrine özgü olan bu tarif, ülkemizde de severek hazırlanıyor. Bu yüzden de çoğu yerde Suriye pilavı olarak anılıyor. 

Şam yemekleri genelde Ortadoğu mutfağının karakteristik özelliği olması sebebiyle, bol baharatlı olarak hazırlanıyor. Biz de Şam pilavı tarifimizi 5 baharat karışımı olarak bilinen baharatlar ile zenginleştirdik. 5 baharat isimlendirmesini duyunca bulunması zor baharatlar olduğunu düşünmeyin, her evde kolayca bulunan karanfil, karabiber, kimyon, tarçın, kişniş ve yenibahardan oluşuyor. Sadece bol baharatlı oluşuyla farklı olmayan Şam pilavı oldukça besleyici bir malzeme olan yeşil mercimek de içeriyor! 

Yeşil mercimekten bahsetmişken, Şam pilavının daha hafif bir alternatifi olan yeşil mercimekli pirinç pilavı tarifini de buraya bırakalım. Mutlaka deneyin!

Farklı pilav tariflerini sevenler için harika bir seçim olacak Şam pilavını hazırlamak için sizi mutfağa alalım!

Pişirmeye Başla

Şam Pilavı Tarifi

: Bol Baharatlı ve Zengin Aromalı
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
yeşil mercimek
1 su bardağı
pirinç
2 su bardağı
tereyağı
3 yemek kaşığı
5 baharat karışımı, (Karanfil, Karabiber, Kimyon, Tarçın, Kişniş ve Yenibahar)
1 tatlı kaşığı
tuz
2 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Şam’da, Suriye baharat karışımı kullanılmaktadır. Bu karışım o topluma özgüdür. Önerimiz, yenibahar, tarçın, karanfil, kakule ve kişniş baharatlarını karıştırmanızdır.