Kaç Kişilik: 4

Yufkalı Pilavı Tarifi

: Osmanlı Mutfağından Miras
Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
50
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Orta

Tam bir şölen yemeği olan yufkalı tavuklu pilavın yapımı çok kolay olmasa da tadına baktığınızda, tüm emeklerinize değeceğine emin olabilirsiniz!

İnce, baklavalık yufkaya sarılan pilav harcı ve tavuk eti, geleneksel olarak bezelye ile servis edilir. Yufkalı pilav içeriği ile diğer pilav tariflerinden ayrılıyor. Tavuklu ve bezelyeli pilavlar ile daha önce karşılaşsanız da muhtemelen kuruyemişli olanına az rastlamışsınızdır. 

Tavuklu yufkalı pilav aslında biraz perde pilavına da benziyor. Yufka ile sarılıyor olması, tavuk ve badem içermesi yönünden perde pilavı ve yufkalı pilav yakın olsa da tarifimizin geri kalanı biraz farklı. En temel farklardan biri de yufkalı pilavın baklavalık yufka ile hazırlanıyor olması!

Yufkalı Osmanlı pilavımız, konuklarını şaşırtmak için farklı tarifler arayanların bayılacağı bir seçenek! Ama her zaman konuklarımız farklı yemekleri denemeye açık olmuyor ya da sizin bu kadar kapsamlı bir yemek yapmak için vaktiniz olmuyor... Öyleyse gelin klasiklerden biri tavuklu pilav tarifimize de göz atın!

Yufkalı Pilav Kaç Kaloridir?

1 porsiyon yufkalı pilav yaklaşık 418 kaloridir.

Yufkalı Pilavı Tarifi Malzemeleri

8 adet
baklavalık yufka
2 su bardağı
pirinç
250 gram (g)
tavuk
250 gram (g)
tereyağı
1 su bardağı
bezelye, ayıklanmış, 200 gram
1 adet
kuru soğan
100 gram (g)
kuruyemiş, karışık
50 gram (g)
badem, soyulmuş
1 yemek kaşığı
limon suyu
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol