ARAMA YAP
20 dk
25 dk
Orta
4 kişilik
9700

Şehriyeli beyaz pilav tarifimizi adından da anlayacağımız üzere tarifimizi pirinçle hazırlıyoruz ve kavrulmuş şehriyeler ile lezzetine kıtırlık katıyoruz! Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinin başında gelen kavrulmuş şehriyeli beyaz pilav tarifi, hem sebze hem de et yemekleri ile mükemmel uyum yakalıyor!


Bazı tariflerde beyaz pilavın arpa şehriyesi ile bazı tariflerde de tel şehriye ile hazırlandığını görmüşsünüzdür. Biz şehriyeli beyaz pilav yapımında tel şehriye kullandık ve şehriyeleri kavurarak mükemmel rengine ulaştık! Beyaz pilav yapılışının aslında diğer pilav tariflerinden çok farkı yok. Dikkat etmeniz gereken nokta şehriyelerin yeterince kavrulması ve aşırı derecede kavrulmamasıdır.


Eğer aile üyelerinizden şehriye ile arası çok iyi olmayan varsa ve şehriyesi pilav tarifi arıyorsanız da sizin için iki harika sade pilav tarifimiz var! Tam ölçüsüyle 2 kişilik pirinç pilavı ve tereyağlı pilav tariflerimize mutlaka göz atın deriz…


Pilavın Beyaz Olması İçin Ne Yapılmalıdır?


Şehriyeli beyaz pilav tarifinde, pirinçlerinizin göz kamaştırıcı beyazlığa ulaşmasını sağlayacak bir ipucumuz da var! Kullandığımız şehriye be zeytinyağı, pirinçlerimizin renginin biraz sarıya dönmesine sebep olabilir. Aslında bu durum çok da doğaldır ve üzerinde endişelenmeniz gereken bir detay değildir.


Beyaz pilavınızın mükemmel beyazlığa sahip olmasını ve konuklarınızı etkilemek istiyorsanız, bu önerimiz sizin için! Pirinç tanelerinin daha beyaz olmasını sağlamak için, beyaz pilavınıza birkaç damla limon suyu eklemeniz gerekiyor. Böylece pilavınız parlaklık kazanacak ve beyazlığı artacaktır.


Beyaz pilavınıza limon eklerken dikkat etmeniz gereken tek nokta, eklediğiniz limon suyunun miktarıdır. Limon suyunu fazla koyarsanız pilavınız ekşi bir tada sahip olur, rengini mükemmelleştirmeye çalışırken lezzetini değiştirebilirsiniz. Limonu direkt beyaz pilavın içine sıkmanız halinde de limon çekirdeklerinin bazıları gözünüzden kaçarak içine düşebilir. Bunu engellemek için de bir kaşığa limonu sıkıp beyaz pilavınıza eklemeniz daha iyi olacaktır. İpucumuzu da verdiğimize göre beyaz pilav nasıl yapılır sorularınızı cevaplamak üzere sizi tarifimize alalım!


Kavrulmuş Şehriyeli Beyaz Pilav Kaç Kaloridir?


1 porsiyon şehriyeli beyaz pilav yaklaşık 462 kaloridir.

Pişirmeye Başla