ARAMA YAP
30 dk
120 dk
Zor
8 kişilik
308 kcal
9448

Güller şehri Isparta’dan merhabalar. :) Pilav sevenler toplanın bugün misafirlerinize ana yemeklerin yanında ikram edebileceğiniz enfes bir tarif ile geldik.


Davetler pilavsız olmaz ama hep aynı pilav tarifi de olmaz diyenleri duyar gibiyiz. :) Biz de bu yazımızda sesinize kulak verdik ve oldukça farklı bir pilav tarifini sizlere anlatmak istedik. :)


Daha fazla meraklandırmayalım sizleri. :) Bugün sizlerle birlikte mutfağa girip kabune pilavı tarifini hazırlamaya karar verdik.


Mutfağa girmeden önce kabune pilavı nedir? Kabune pilavı nereye aittir? Ondan kısaca bir bahsedelim, ardından da kabune pilavı yapımına geçelim. :)


Kabune pilavı güller şehri Isparta’ya ait içerisinde et, soğan ve nohut bulunduran bol malzemeli, bol tereyağlı mis gibi kokan bir yemek.


Isparta kabune pilavı genellikle düğünlerde yapılıp davetlilere ikram edilen ve adını o yörenin geleneksel gelin kaynana hikayesinden alan oldukça özel bir tarif. :)


Anlatırken canımızın çektiği bu pilav için aklımızda duracağına midemizde dursun diyerek mutfağa geçiyoruz. :) Malzemeleriniz hazırsa haydi başlayalım tarifimizin yapımına. :) 


Kabune pilavı için pirinçlerimizi yıkıyoruz ve kaynar su ekleyip oda sıcaklığına gelene dek dinlendiriyoruz. Pirincimiz dinlene dursun biz de etleri mühürleme işlemine geçelim. :)


Dana etini düdüklü tencerede mühürleyip yarısına kadar su dolduruyoruz ve yüksek ateşte pişirip ocaktan alıyoruz. Ardından ılıyan etlerimizi didikliyoruz ve kenara alıyoruz.


Soğanları geniş bir tencerenin dibine alıp tuzla ovuyoruz ve üzerine etleri ekleyip yayıyoruz. Sonrasında pirinçlerimizi süzüp, etlerin üzerine ekleyip yayıyoruz. Ardından aynı işlemi nohutlar için de yapıyoruz ve son olarak tenceremize suyu ekleyip, kapağını kapatıp, orta ateşte suyunu çekene dek pişmesini bekliyoruz.


Pişen pilavımızı ocaktan alıp nemli bez ile kapatıyoruz ve dinlendirdikten sonra servis ediyoruz. :)


Kabune Pilavı Tarifi Servis Önerisi


‘’Isparta kabune pilavı tarifi yanına ne iyi gider?’’ diye soranlar için harika servis önerileri ile geldik. :)


Kabune tek başına gayet de doyurucu bir yemek ama misafirlerimize sadece bunu sunmak olmaz. :)


Öncelikle yemeğe sıcacık bir çorba ile başlayıp ardından kabune pilavı ve yanına da zeytinyağlı fasulye veya zeytinyağlı bamya tercih edebilirsiniz. İçecek olarak bol köpüklü bir ayran ve tatlı olarak da kıyır kıyır, ağızda dağılan bir şekerpare tercih edebilirsiniz. :)


Kabune Pilavı Tarifi Püf Noktaları


Kabune pilavını hazırlamadan önce mutlaka pirinçleri kaynar suda bekletmeniz gerekmektedir. :)


Bir diğer püf noktası da en alta soğanları, ardından etleri düzgünce ve acele etmeden yerleştirmek. Bu sıralama pilavın kıvamının daha iyi olmasını sağlayacaktır. :)


Kabune Pilavı Tarifi Kaç Kaloridir?


Sıra geldi kabune pilavının kaç kalori olduğunu hesaplamaya. :)


Bir porsiyon kabune pilavında yaklaşık olarak 308 kalori bulunmaktadır. Kalori miktarı oldukça yüksek olan bu yemeğimizi diyet menülerinde maalesef ki öneremiyoruz. :(


Kabune Pilavı Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Leziz Pilav Tarifi


Kabune pilavı tarifini sevenlere birbirinden lezzetli 3 tane daha pilav tarifini paylaşmak istiyoruz. :)


Bunlardan ilki oldukça farklı bir isme sahip çıngıllı pilav, ikincisi etli sebzeli pilav ve üçüncü olarak da etli pilav tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz. :)

Pişirmeye Başla

Kabune Pilavı Tarifi

: Zengin Sofralara
Emre Ulu;

Malzemeler

- 8 kişi +
baldo pirinç
2 su bardağı
soğan, orta boy, ince dilimlenmiş
2 adet
dana eti, Yağsız, Nuar
500 gram (g)
haşlanmış nohut
2 su bardağı
kuru üzüm, Sıcak suda bekletilmiş
1/2 su bardağı
sıcak su
3 su bardağı
Knorr Et Suyu Bulyon
1 adet
ayçiçek yağı
3 yemek kaşığı