Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 332

Falafel Tarifi

;
18.11.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Falafel de humus gibi, Orta Doğu’ya mahsus bir yemektir ve neredeyse bu coğrafyada bulunan her ülkede yapılır.


Falafel kelimesi, Arapça ve Farsça kökenlerden gelir, yuvarlak şekilli, karabiber anlamına gelir. Falafel tarihiyle ilgili ise tartışmalı bilgiler var. Firavun Mısır’ına kadar gittiği iddia ediliyor, ancak yağın herhangi bir yemeği derin yağda kızartabilmek için fazla pahalı olduğu bilgisi, bu tezi kısmen yalanlıyor. 


Ancak ilk falafel tarifi 19. Yüzyılda yine Mısır’da kaydedilmiş. Burada iç bakla ile yapılmış. Mısır’da İskenderiye gibi bir liman kentinin bulunması ile; falafel Orta Doğu’ya doğru yolculuğa çıkmış ve iç bakla, yerini nohuta bırakmış. Nohut veya iç bakla ya da ikisi birden kullanılarak yapılır. Cep gibi açılan, pitanın içine humus veya tahinli bir sos ile konularak servis edilir. Garnitür olarak da, kızarmış patlıcan, patates ve turşu da konulur. Sokak yemeği olarak servis edilmediğinde ise ara sıcak olarak servis edilebilir. Bu şekilde servis edildiğinde, tahinli sos ve tabule gibi bir salata ile servis edilir. 


Falafelin yanına giden iki şey varsa; biri iyi bir salata, diğeri ise humustur. Yemeğinizi tamamlayacak Humus ve Kaşık Salatası tariflerimize sizleri davet ediyoruz!  


Evinizin favorilerinden biri olacak, falafeli yapmak için mutfağa geçelim!

Falafel Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

1 su bardağı
haşlanmış nohut
5-6 dal
maydanoz
1 adet
soğan, orta boy, soyulmuş, 4'e bölünmüş
3 diş
sarımsak
Yarım tatlı kaşığı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
Knorr kimyon
Yarım tatlı kaşığı
toz kişniş
3 yemek kaşığı
Knorr Susam

Kızartmak İçin

1 yemek kaşığı
ayçiçek yağı

sunum için

Yarım adet
kırmızı soğan, küçük, piyazlık doğranmış
1 yemek kaşığı
limon suyu
1 su bardağı
süzme yoğurt
1 adet
Calve Mayonez
4-5 adet
lavaş, küçük
4-5 dal
maydanoz, ince kıyılmış
2 yaprak
yedikule marul, ince kıyılmış
Püf Noktası

Falafel Tarifi Püf Noktaları

Falafeli haşlanmış nohutla olduğu gibi, yalnızca bir gece ıslanmış nohutla da yapabilirsiniz. bu şekilde yaparsanız yine, tüm malzemeyi mutfak robotunda çekiyorsunuz.

Tüm kızartmalarda dikkat etmeniz gereken bir nokta ise; yağın yeterince ısınmış olması. Yağın yeterince ısınıp ısınmadığını, içine küçük bir parça falafel atarak anlayabilirsiniz. Hemen kızarıyorsa, doğru ısıya gelmiştir.

Yağa her zaman yeni bir falafel atacağınız için de altını kısmanıza gerek olmayacaktır, çünkü her yeni falafel ile yağın derecesi zaten düşünüyor olacak.

Son olarak, falafel gibi kızartmaların küçük parçaları kızarırken yağa dağılabilir. Bu dağılan parçaları kevgir ile her seferinde alın. Yoksa durdukça yanacaklar ve falafellerin lezzetini bozacaklardır

 

Servis Önerisi

Falafel Tarifi Servis Önerisi

Lavaş, humus veya tahin ve nohut ile hazırladığınız bir sos ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol