Yılın en heyecanlı dönemlerinden olan bayram geldi çattı! Biz de size bayram sofranızı zenginleştirecek ve ağzınızı tatlandıracak bayram tatlılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz!

Günümüzün yoğun temposunda meşakkatli bayram tatlılarına çok zaman ayırmak güçleştiği için kolay bayram tatlıları imdadımıza yetişir. Eğer geçmiş geleneklere bağlı kalıp nefis bayram tatlılar hazırlamak isterseniz, geleneksel tariflere de yer verdik hiç merak etmeyin!

Bayram günlerini coşkuyla kutlarken sevdiklerinize sunabileceğiniz lezzetli ikramları hazırlamanız için değişik bayram tatlılarını listeledik. Yöresel bayram tatlıları farklılık gösterse de bayram tatlılarının en bilineni şüphesiz baklavadır ama diğer bayram tatlısı çeşitleri de ilgini çekiyorsa buyurun yazımızı okumaya!

Şambali Tatlısı

İzmir’de çok sevilen ve coğrafi işaret ile İzmir’e tescillenen Şambali, bazen Şam Baba ve Şam Tatlısı olarak da bilinir. Şerbetli bayram tatlıları sevenlerin favorisi olacak ana malzemesi irmik olan Şambali tatlısını bayram için hazırlayabilirsiniz.

Muhallebili Kadayıf Tatlısı

Hafif ve pratik bayram tatlısı arayanlar buraya! Üzerinde çıtır çıtır tel kadayıf, alt katında yumuşacık sütlü katı sayesinde hafif tatlı arayanların favorisi olacak. Yapılışı son derece pratik olan muhallebili kadayıf tatlısı için hemen tıklayın!

Haşhaş Ezmeli Nokul

Geleneksel bayram tatlılarından olan nokul, birçok bölgede severek tüketiliyor. Eğer daha önce denemediyseniz bu farklı aromaya sahip tatlıyı mutlaka deneyin, eğer damak zevkinize uygunsa içine ceviz eklemeyi de ihmal etmeyin!

Haşhaş Ezmeli Nokul

Sütlü Nuriye

Hazır hafif bayram tatlılarından söz etmişken, sütlü nuriye tatlısının anmamak olmaz! Sütlü tatlılara çok yakışan file fındık ile hazırlanan sütlü nuriye, bayramda misafirlerinizin bayılacağı bir ikram olacak!

Sütlü Nuriye

Soğuk Baklava

Hem konuklarınızı hayran bırakacak geleneksel bir bayram tatlısı arıyor hem de hafif ve ferah olsun istiyorsanız, sizi hemen soğuk baklava tarifimize alalım! Yaz günlerine denk gelen bayramlar için vazgeçilmez hafif bayram tatlınız olacağına eminiz!

Soğuk baklava

Cevizli Kadayıf

En klasik bayram tatlılarından biri olan cevizli kadayıf aynı zamanda oldukça da pratik bir seçenek! Üzerine bir top sade dondurma ile misafirlerinize hafif bir bayram tatlısı sunmak isterseniz hemen tarifimize göz atın!

 

Gazete Baklavası

Baklavacıdan, baklava alıp da yemek çok güzeldir ama evde yapılmış, el açması baklavanın tadı bambaşka olur. O zaman geleneksel bayram tatlısının farklı bir yorumu olan gazete baklavası yapmak için mutfağa geçelim!

Pratik Baklava

Bayram tatlılarının klasiği baklavayı annelerimiz anneannelerimiz saatlerce uğraşarak hazırlarlardı, eğer siz de kendi çocuklarınıza baklava yapmak istiyorsanız ama daha pratik bir yöntemini arıyorsanız bu tarif sizin için! Bayramların geleneksel şerbetli tatlısı baklavayı, hem cevizli hem Antep fıstıklı yaptık. Pratik baklava tarifi için sizi böyle alalım!

Künefe

Söz kadayıftan açılmışken farklı bir bayram tatlısına ne dersiniz? Künefenin genelde kebaplardan sonra servis edildiğini görmüşsünüzdür, bayram yemeğinin sonrasında da konuklarınız için enfes bir tatlı olacaktır!

Fırında Kabak Tatlısı

Kabak tatlısı, tahinle kabağın nefis uyumunu bayram sofranıza taşıyacak. Üzerindeki lezzeti zenginleştiren iri kıyılmış ceviz parçalarıyla çok seveceğiniz fırında kabak tatlısı tarifimizin detaylarına mutlaka göz atın!

Ballı Lokma Tatlısı

Adına şarkılar bile yazılan bu enfes tarife misafirlerinizin bayılacağına eminiz! Siz de klasik bayram tatlılarından sıkıldıysanız ve bu yıl bir değişiklik yapmak istiyorsanız hemen ballı lokma tatlısını deneyin. Yanında bir top dondurma ile lezzetini bambaşka bir noktaya taşıyın!

Dondurmalı Revani

Geleneksel Türk mutfağının en sevilen şerbetli tatlılarından Revani, dondurmayla servis edildiğinde tadına doyamayacağınız bir lezzet oluyor. Malzemeler hazırsa saray tatlılarından biri olan dondurmalı revaniyi bayram menünüze ekleyeceğiz!

Hazır Kolay Güllaç

Ramazan sofralarının olmazsa olmazı enfes güllaç tarifinin en pratik hali işte karşınızda! İftardan sonra servis edebileceğiniz en hafif tatlılardan biri olmasının yanında, Ramazan bayramı tatlıları arasına da kolaylıkla girebilir!

Balparmak Tatlısı

Yapılış aşamaları zahmetli görünse de kolay ve pratik bir bayram tatlısı olan balparmak tatlısı, lezzetinin sırrını irmikten alıyor! Balparmak tatlısı cevizli hazırlanabildiği gibi bizim tarifimizde olduğu gibi bademle de hazırlanabiliyor.

Saray Şerbetlisi

Bayram sofranıza keyif katacak bir tatlı hazırladık: Saray Şerbetlisi! Saray Şerbetlisi tarifimizi, serin ve dengeli bir lezzet yakalamak ve tüm aileyi bir araya getirmek için, uzayan yoğun kıvamlı Algida Maraş Usulü dondurmayla servis ediyoruz!

İrmiksiz Şekerpare

Şerbetli tatlılar arasında en sevilen şekerpare, bu sefer irmiksiz olarak karşınızda. Üzerinde fındık veya cevizle süsleyeceğiniz irmiksiz şekerpare tatlısı bayram sofralarınızın yıldızı olacak.

Kıbrıs Tatlısı

Hem şerbetli hem de kremalı bir bayram tatlısı kulağa nasıl geliyor? Bizce mükemmel kombinasyonu ifade ediyor! Hindistan cevizli ve kremalı sunumuyla hem göze hem mideye hitap edecek Kıbrıs tatlısını bu bayram mutlaka deneyin!

Şöbiyet

“Baklavaya yakın olsun ama baklavadan da minik farkları olsun” dediğiniz bir tatlı arıyorsanız, işte karşınızda şöbiyet tarifi! Antep fıstığına doyacağınız bu bayram tatlısına mutlaka şans verin!

Ev Burması

Bizim mutfağımızda baklavalık yufkanın içine ceviz, fındık ya da Antep fıstığı konularak enfes şerbetli tatlılar elde etmek çok mümkün! Çıtır çıtır hamuru ile çok seveceğiniz ve yanında bir top dondurmayı eksik etmeyeceğiniz ev burmasını bu bayram deneyin!

Ayva Tatlısı

“Bayram tatlıları illa ki şerbetli olmak zorunda değil, meyveli tatlılar da harikadır!” diyenlerdenseniz, bu tarifimiz sizin için! Üzerine ister kaymak isterseniz kaymaklı dondurma ile servis edin ama ayva tatlısını mutlaka deneyin!

Laz Böreği

Aşina değilseniz, ilk kez duyuyorsanız “Laz Böreği” ifadesi aklınıza ilk olarak tuzlu bir yemeği getirmiş olabilir. Karadeniz’in en sevilen tariflerinden olan Laz Böreği tarifi, ezberleri bozmaya geliyor!

Aşure Tarifi

Aslında geleneksel olarak aşure, Türk kültüründe Muharrem ayının onuncu gününde hazırlanır; kaselere bölünüp konu komşuya dağıtılır. Biz, bu kadar sevilen bir tatlıyı yılın bir dönemi değil, bol bol yapıp yemenin taraftarıyız. Aşure, bayramlarınıza bereket katmaya geliyor!