ARAMA YAP
30 dk
45 dk
Zor
10 kişilik
350 kcal
28583

 


Aşurenin farklı kültürlerde ve coğrafyalarda farklı tarifleri oluyor. Ermeniler, buğday ile baklagil eklemeden anuşabur hazırlarken; Rumlar, haşlanmış buğday, şeker, ezilmiş ceviz ve bademle, koliva hazırlarlar.


Türk kültüründe aşure günü, Muharrem ayının onuncu günüdür, yani Hicri yılbaşında yapılır ve bölgelere göre farklılık gösterir, peki aşure malzemeleri nelerdir? En az 7 en fazla 12 malzemeyle hazırlanır. Buğday, nohut, pirinç, fasülye ve şeker temelli hazırlanır, ceviz, nar, badem, çam fıstığı ve tarçın gibi meyve ve kuruyemişler ilave edilir. Aşure süslemesi olarak, toz Hindistan cevizi, kuş üzümü, çam fıstığı ve nar kullanmanızı öneriyoruz.


Aşure hazırlandıktan sonra bolluk ve bereket getirmesi dilekleriyle, günümüzde komşulara dağıtılır. Bazı inanışlarda, artan aşure ağaç dibine dökülür, bu şekilde ağacın daha bol meyve vereceğine inanılır.


Aşure Tarifi Malzemeleri 


Aşure tarifi malzemelerine göz atalım hızlıca.


-2 su bardağı buğday


-7 su bardağı su, kaynar


-2 adet tarçın, çubuk


-4 adet karanfil


-2 su bardağı süt


-1 su bardağı kuru fasulye, haşlanmış


-8 adet kuru kayısı


-2 buçuk su bardağı toz şeker


-2 adet portakal kabuğu rendesi


-Yarım tatlı kaşığı tuz


-1 su bardağı ceviz


-1 su bardağı


-fındık


Üzeri İçin


-Yarım su bardağı badem


-1 adet nar


-2 adet Antep fıstığı


Aşure Tarifi Nasıl Yapılır? 


Tüm malzemeler hazırsa aşure yapımına başlayabiliriz artık.


Bir tencereye buğdayı ekliyoruz. Ardından üzerine kaynar su ilave edip, kapağını kapatıp, buğdaylar yumuşayana kadar pişiriyoruz.


Tencerenin içine tarçın çubuklarını, karanfili ve sütü ilave edip karıştırıyoruz. Haşlanmış kuru fasulyeyi, haşlanmış nohutu, kuru kayısıları, kuş üzümünü, kuru üzümü, kuru inciri ve toz şekeri ekleyip, kıvam almasını sağlıyoruz. Portakal kabuğunu rendeleyerek ekledikten sonra tuzu ilave edip, karıştırıyoruz.


Aşuremiz kaynamaya başladığında sütün geri kalanını ekliyor ve cevizleri ve fındıkları ekliyoruz. Kaynattıktan sonra altını kapatıyoruz.


Pişen aşuremizi kaselere porsiyonlayıp en az 3 saat, tercihen bir gece soğutuyoruz. Üzerine badem, nar ve Antep fıstığı ekleyip servis ediyoruz.


Aşure Tarifi Kaç Dakikada Pişer? 


Aşure nasıl hazırlanır öğrendiğimize göre gelin aşure pişirme süresine göz atalım.


Aşurenin tüm malzemelerinin pişme süresi yaklaşık olarak 45 dakikadır. 45 dakikalık bir süreçte enfes bir tatlı elde etmiş olursunuz.


Aşure Tarifi Kaç Dakikada Hazırlanır? 


Lezzetiyle dillere destan aşurenin pişmeden önceki hazırlık süreci yaklaşık olarak 30 dakikadır.


Aşure Tarifi Püf Noktaları 


Aşurenin kıvamını çok yoğun istemiyorsanız sıcak suyu azar azar ekleyerek pişirebilirsiniz. Aşurenize gül suyu aroması katmak isterseniz, aşurenizi ocaktan aldıktan sonra 1 çorba kaşığı gül suyu ekleyebilirsiniz. Aşurenizin rengini koyu istemezseniz, kuru inciri sadece süslemek için üzerine ilave edebilirsiniz.


Aşure Tarifi Servis Önerisi 


Aşurenizin üzerini soğuduktan sonra fındık, fıstık, kuru üzüm, çam fıstığı gibi yemişlerle süsleyebilirsiniz. Nar kullanmak isterseniz, tam mevsiminde olmadığı için tadına bakıp süslemeye ekleyebilirsiniz. Aksi takdirde aşurenize ekşi bir tat katabilir.


Aşure Tarifi Kaç Kaloridir? 


Aşure kalori miktarını, kullanılan malzemelere, tarife ve porsiyon büyüklüğüne bağlı olarak değiştiğini söyleyebiliriz. Genel olarak, aşurenin 1 porsiyonu yaklaşık olarak 250 ila 350 kalori arasında bir enerji içeriğine sahiptir. Ancak bu değerler, kullanılan malzemelere ve tarife bağlı olarak değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.


Aşure Tarifi Yanına Ne Gider?


Bol malzemeli ve lezzetli bir aşure tatlısının yanına en çok yakışan eşlikçileri öğrenmeye ne dersiniz?


Tarifimizin yanında taze demlenmiş sıcak çay, soğuk çay ya da limonata tercih edebilirsiniz. Aynı zaman da Türk kahvesi, filtre kahve yada soğuk kahve çeşitleri de tatlının lezzetine lezzet katar.


Aşure Tarifi Nereye Özgü?


Aşure, özellikle İslam dünyasında birçok farklı kültürde bir geleneksel tatlı olarak kabul edilmektedir. Farklı ülkelerde farklı isimlerle anıldığını da söyleyebiliriz. Türkiye'de olduğu gibi, bu tür tatlıların hazırlandığı özel günler ve ritüeller bulunmaktadır.


Aşure Tarifi Besin Değerleri


Besin değerleri, aşurenin içerdiği malzemelere ve tarife göre değişir. Genel olarak, aşure, enerji (kalori), karbonhidrat, protein, lif, vitaminler ve mineraller açısından zengin bir tatlıdır.


İçerisine konulan malzemelere göre besin değerlerinde farklılıklar olabilir.


100 gram aşure için besin değerleri şu şekildedir;


Enerji (Kalori): Yaklaşık 120-150 kcal


Karbonhidrat: Yaklaşık 30-40 gram


Protein: Yaklaşık 2-5 gram


Yağ: Yaklaşık 0-2 gram


Lif: Yaklaşık 2-4 gram


Şeker: Yaklaşık 10-20 gram


Aşure Tarifini Sevenlere 3 Tane Daha Birbirinden Lezzetli Tarif


Aşure yapılışının ardından sıra geldi aşure gibi oldukça farklı ve lezzetli tarifleri deneyimlemeye. İlk olarak beş dakikada hazırlayıp tüketebileceğiniz kolay muhallebi tarifini, ardından rengiyle ve lezzetiyle büyüleyen zerde tatlısı tarifini ve son olarak da pratik güllaç tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.


Tariflerimizi denemeyi ve sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın!

Pişirmeye Başla

Aşure Tarifi

: Bereketi Bol ;

Malzemeler

- 10 kişi +

Ana Malzemeler

buğday
2 su bardağı
su, kaynar
7 su bardağı
tarçın, çubuk
2 adet
karanfil
4 adet
süt
2 su bardağı
kuru fasulye, haşlanmış
1 su bardağı
kuru kayısı
8 adet
toz şeker
2 buçuk su bardağı
portakal kabuğu rendesi
2 adet
tuz
Yarım tatlı kaşığı
ceviz
1 su bardağı
fındık
1 su bardağı

Üzeri İçin

badem
Yarım su bardağı
nar
1 adet
Antep fıstığı
2 adet