Kaç Kişilik: 10

Aşure Tarifi

;
29.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
45
Dakika
Dinlenme
180
Dakika
Zorluk
Zor

600 yaşında bir adam olan Nuh’la Tanrı konuşmaya başlar. İnsanlıkta gördüğü kötülükten bıkmış olan Tanrı, Nuh’a Dünya’ya bir tufan yollayacağını söyler, ancak Nuh’un iyiliğine de inanan Tanrı, onun aracılığıyla insanlara bir şans vermeye karar verir.İnsanlığın kurtuluş planı şöyle başlar; Tanrı tarafından kullanılacak malzemeler, ölçüler vs. gibi detaylı anlatılmış bir gemi inşa edilecek, bu gemiye, Nuh, ailesi, çocukları, gelinleri damatları ve her canlı türünden bir dişi bir erkek binecek, böylece tufan sonrasında hem insanların hem hayvanların soyunun devamı sağlanacak.Ve yılın ikinci ayının on yedince günü beklenen tufan başlar, kırk gün kırk gece gökyüzünün sanki kapakları açılır ve durmadan yağar. Bu sırada, gemideki yolcularımız aç kalmamak için ellerinden kalan son malzemeleri bir arada pişirirler ve aşure yaparlar. Tufan’ın bitiminde Nuh’un Gemisi, Ararat yani Ağrı Dağı’na, tüm yolcularıyla oturur. Bir tarafta geminin Ararat Dağı’nda bulunduğuna dair söylentiler var, böyle bir tufanın bilimsel olarak imkansızlığını söyleyen bilim insanları var, hangi taraf doğru onu sanırım bilemeyiz. Ama ben Nuh, ailesi ve çeşit çeşit hayvanlarla dolu gemiye inanmayı seçenlerdenim.Aşurenin farklı kültürlerde coğrafyalarda, farklı tarifleri oluyor. Ermeniler, buğday ile baklagil eklemeden anuşabur hazırlarken; Rumlar, haşlanmış buğday, şeker, ezilmiş ceviz ve bademle, koliva hazırlarlar.Türk kültüründe aşure günü, Muharrem ayının onuncu günüdür, yani Hicri yılbaşında yapılır ve bölgelere göre farklılık gösterir, Peki aşure malzemeleri nelerdir? En az 7 en fazla 12 malzemeyle hazırlanır. Buğday, nohut, pirinç, fasülye ve şeker temelli hazırlanır, ceviz, nar, badem, çam fıstığı ve tarçın gibi meyve ve kuruyemişler ilave edilir. Aşure süslemesi olarak, toz hindistan cevizi, kuş üzümü, çam fıstığı ve nar kullanmanızı öneriyoruz.Aşure hazırlandıktan sonra bolluk ve bereket getirmesi dilekleriyle, günümüzde komşulara dağıtılır. Bazı inanışlarda, artan aşure ağaç dibine dökülür, bu şekilde ağacın daha bol meyve vereceğine inanılır. 


Size bolluk ve bereket dolu bir yıl diliyoruz ve aşure tarifimize geçiyoruz.


Aşure Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

250 gram (g)
buğday
1 buçuk litre (l)
su, kaynar
2 adet
tarçın
4 adet
karanfil
2 su bardağı
süt
1 su bardağı
kuru fasulye, haşlanmış
8 adet
kuru kayısı
2 buçuk su bardağı
toz şeker
2 adet
portakal kabuğu rendesi
Yarım tatlı kaşığı
tuz
1 su bardağı
ceviz
1 su bardağı
fındık

Üzeri İçin

Yarım su bardağı
badem
1 adet
nar
2 adet
Antep fıstığı
Püf Noktası

Aşure Tarifi Püf Noktaları

Aşurenin kıvamını çok yoğun istemiyorsanız sıcak suyu azar azar ekleyerek pişirebilirsiniz. Aşurenize gül suyu aroması katmak isterseniz, aşurenizi ocaktan aldıktan sonra 1 çorba kaşığı gül suyu ekleyebilirsiniz. Aşurenizin rengini koyu istemezseniz, kuru inciri sadece süslemek için üzerine ilave edebilirsiniz.

Servis Önerisi

Aşure Tarifi Servis Önerisi

Aşurenizin üzerini soğuduktan sonra fındık, fıstık, kuru üzüm, çam fıstığı gibi yemişlerle süsleyebilirsiniz. Nar kullanmak isterseniz, tam mevsiminde olmadığı için tadına bakıp süslemeye ekleyebilirsiniz. Aksi takdirde aşurenize ekşi bir tat katabilir.

Asıl Yayın Tarihi: 13.06.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol