ARAMA YAP
30 dk
25 dk
Orta
4 kişilik
4870

Laz Böreği Tarifi

: Adı Börek Kendisi Tatlı
Emre Ulu;

Lazlar Artvin ve Hopa’da yaşar, Laz böreği, tüm Lazlara aitmiş gibi görünse de, Hopa’nındır ve Hopa’ya coğrafi işaret ile tescillenmiştir. Börek denilince akla genelde tuzlu tatlar gelir, Laz böreği bu düşünceyi ters köşe yapar. İçindeki muhallebisi ve şerbeti ile, çok güzel bir tatlı börektir.


Laz böreği ile ilgili yaptığım araştırmalar sonucu iki hikaye buldum; ilki, bir gün bir Laz gelin, kaynanasına çok sinirlenir ve sıcak şerbeti üzerine dökmeyi düşünür, insanız ya bazen dürtüler bizi yanlışlara sürükleyebilir- ancak sonra kaynanaya kıyamaz ve sıcak şerbeti böreğe döker ve Laz böreği olur. Diğer hikaye ise, aslında hikayeden çok geleneğin anlatımı; Laz böreği düğünlerde kız tarafından bir kişi tarafından yapılır ve ikram edilirmiş, yendikten sonra boşalan tepsiye de yeni çifte destek olmak için para konulurmuş, sonra Laz böreğini yapanın düğünü geldiğinde, bir önceki düğünümüzdeki gelin tatlıyı yaparmış. Ben Laz böreğinin geleneklerle bağlantılı kısmını daha çok sevdim, tatlıya başka bir anlam katıyor.


Şimdi canımız yeterince tatlı çektiyse, mutfağa geçelim ve Laz böreği yapalım!

Laz Böreği Kaç Kalori?

1 porsiyon Laz Böreği 454 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Malzemeler

- 4 kişi +
baklavalık yufka
480 gram (g)
tereyağı
200 gram (g)

Muhallebisi için

yumurta
2 adet
vanilya
10 gram (g)
şeker
1 su bardağı
un
1 su bardağı
süt
4 su bardağı
nişasta
1 tatlı kaşığı

Şerbet için

şeker
2,5 su bardağı
su
2 su bardağı
limon suyu
yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Pastacı kreması ve muhallebi gibi un ve nişasta ile bağlanan tatlıları yaparken dikkat edilmesi gereken iki şey var; birincisi kaynadıktan sonra hemen kısık ateşte ve sürekli karıştırarak pişirin böylece dibi tutmaz. Diğer bir püf nokta ise, yine içerisinde un ve nişastadan dolayı çabuk kıvam alır ve soğurken de katılaşmaya devam eder, dolayısıyla istediğiniz kıvamdan biraz suluyken ocaktan alın ve kendi kıvam alması için bekletin.

Servis Önerisi

Laz Böreği Tarifi Servis Önerisi:

Laz böreğini üzerine pudra şekeri ile, meyve seviyorsanız ince dilimlenmiş bir incir veya bir kaç çilek ile servis edebilirsiniz.