Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 4

Laz Böreği Tarifi

: Adı Börek Kendisi Tatlı
Emre Ulu;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Orta

Lazlar Artvin ve Hopa’da yaşar, Laz böreği, tüm Lazlara aitmiş gibi görünse de, Hopa’nındır ve Hopa’ya coğrafi işaret ile tescillenmiştir. Börek denilince akla genelde tuzlu tatlar gelir, Laz böreği bu düşünceyi ters köşe yapar. İçindeki muhallebisi ve şerbeti ile, çok güzel bir tatlı börektir.


Laz böreği ile ilgili yaptığım araştırmalar sonucu iki hikaye buldum; ilki, bir gün bir Laz gelin, kaynanasına çok sinirlenir ve sıcak şerbeti üzerine dökmeyi düşünür, insanız ya bazen dürtüler bizi yanlışlara sürükleyebilir- ancak sonra kaynanaya kıyamaz ve sıcak şerbeti böreğe döker ve Laz böreği olur. Diğer hikaye ise, aslında hikayeden çok geleneğin anlatımı; Laz böreği düğünlerde kız tarafından bir kişi tarafından yapılır ve ikram edilirmiş, yendikten sonra boşalan tepsiye de yeni çifte destek olmak için para konulurmuş, sonra Laz böreğini yapanın düğünü geldiğinde, bir önceki düğünümüzdeki gelin tatlıyı yaparmış. Ben Laz böreğinin geleneklerle bağlantılı kısmını daha çok sevdim, tatlıya başka bir anlam katıyor.


Şimdi canımız yeterince tatlı çektiyse, mutfağa geçelim ve Laz böreği yapalım!

Laz Böreği Kaç Kalori?

1 porsiyon Laz Böreği 454 kaloridir.

Laz Böreği Tarifi Malzemeleri

480 gram (g)
baklavalık yufka
200 gram (g)
tereyağı

Muhallebisi için

2 adet
yumurta
10 gram (g)
vanilya
1 su bardağı
şeker
1 su bardağı
un
4 su bardağı
süt
1 tatlı kaşığı
nişasta

Şerbet için

2,5 su bardağı
şeker
2 su bardağı
su
yarım tatlı kaşığı
limon suyu
Püf Noktası

Laz Böreği Tarifi Püf Noktaları

Pastacı kreması ve muhallebi gibi un ve nişasta ile bağlanan tatlıları yaparken dikkat edilmesi gereken iki şey var; birincisi kaynadıktan sonra hemen kısık ateşte ve sürekli karıştırarak pişirin böylece dibi tutmaz. Diğer bir püf nokta ise, yine içerisinde un ve nişastadan dolayı çabuk kıvam alır ve soğurken de katılaşmaya devam eder, dolayısıyla istediğiniz kıvamdan biraz suluyken ocaktan alın ve kendi kıvam alması için bekletin.

Servis Önerisi

Laz Böreği Tarifi Servis Önerisi

Laz böreğini üzerine pudra şekeri ile, meyve seviyorsanız ince dilimlenmiş bir incir veya bir kaç çilek ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol