ARAMA YAP
45 dk
45 dk
Zor
12 kişilik
780 kcal
1183

Baklavaların aşkla dolananı, her çatalda büyüleyeni ve kaymak lezzetine doyuranı geldi!


Dolangel tatlısı tarifi, davet sofralarının ve çay saatlerinin yeni favori tatlı sonu olacak. Çay eşlikçi olarak onu arayacak; eller onu hazırlamaya gidecek.


Peki bu meşhur dolangel tatlısı nerenin? Gelin, biraz da bundan bahsedelim. Bu leziz tatlı, diğer pek çok baklava gibi Gaziantep’e tescilli. Gastronomi şehrimiz Gaziantep, yine hünerlerini konuşturmuş diyebiliriz. :)


“Peki bu tatlı nasıl hazırlanıyor?” derseniz açıklayalım;


Öncelikle süt ve irmiği pişiriyoruz. Kaynayınca ocaktan alıp, içine kaymak ilave edip karıştırıyoruz. Buzdolabına dinlenmeye alıp şerbet yapımına geçiyoruz. Su ve şekeri kaynatıp, kaynayınca altını kısıp 5 dakika pişiriyoruz. Ocaktan alıp limon suyu ekliyoruz, karıştırıp kenara alıyoruz.


Baklava yufkasını tezgaha açıp, ortasına kaymaklı kremadan iki parmak kalınlığında uzun bir çizgi halinde sürüyoruz. Fırça ile tereyağı sürüp, Antep fıstığı serpiyoruz. Rulo halinde sarıp, sarmal hale getiriyoruz. Tereyağı ile fırın tepsisini yağlıyoruz. Tepsiye baklavaları dizip üstlerini fırçayla yağlıyoruz. 180 dereceye ısıtılmış fırında 30 dakika pişiriyoruz. 5 dakika dinlendirip şerbeti ekliyoruz.


Ilık olarak, tercihen dondurmayla servis ediyoruz.


Dolangel Tatlısı Tarifi Püf Noktaları


Dolangel tatlısını hazırlarken akıllarda “şerbeti ne zaman eklenir?” gibi bir soru canlanabilir. Bu tatlımızı fırından çıkarttıktan sonra ilk sıcağının geçmesini beklemelisiniz. Ortalama 5 dakika sürecek bu bekleyişin ardından oda sıcaklığına düşen şerbeti ekleyebilirsiniz.


Dolangel Tatlısı Tarifi Servis Önerisi


Fıstıklı dolangel tatlısını ılık olarak servis etmenizi öneriyoruz. Ilık servis ettiğiniz tatlınızın yanına eşlikçi olarak Algida Maraş Usulü Sütlü Dondurma ekleyebilirsiniz.


Bunun yanı sıra taze demlenmiş çay, sütlü filtre kahve veya espresso bazlı kahveleri de tercih edebilirsiniz. Tatlımız zaten çok şekerli olduğu için şeker içeren limonata ve benzeri soğuk meşrubatları önermiyoruz. 


Dolangel Tatlısı Tarifi Kaç Kaloridir?


Pek çok şerbetli tatlı gibi (hatta ‘tüm şerbetli tatlılar’ da diyebiliriz), dolangel tatlısı da diyettekileri ve kalori sayımı yapanları üzecek. Çünkü fıstıklı dolangel tatlısı kalori bakımından epey zengin. Bir porsiyonunda yaklaşık olarak 780 kalori bulunduruyor. 


Bu kalorinin yanı sıra besin öğelerine bakarsak 103 gram karbonhidrat, 33 gram yağ ve 11 gram protein içerdiğini de görürüz. 


Diyetlerde kesinlikle önermiyoruz bu tatlımızı. Bunun yerine chia pudding veya yulaf lapası tüketebilirsiniz.


Dolangel Tatlısı Tarifini Sevenlere Birbirinden Leziz Şerbetli Tatlı Tarifleri


Her biri en az dolangel tatlısı kadar leziz olan üç enfes şerbetli tatlı tarifimizi daha sizlerle paylaşmaya geldi sıra.


İlk olarak tıpkı dolangel tatlısı gibi kaymak içeren, süt lezzetini her lokmada hissettiren kaymaklı tel kadayıf tarifini bırakıyoruz buraya. Tel kadayıf tatlısı zaten eşsiz, bu haliyle daha da nefis!


Sırada gazete baklavası tarifimiz var. Sıradan baklava tariflerinden sunumuyla ayrılan bu leziz baklava, hazır yufkayla yapılıyor ve bu yüzden çok zaman ve emek gerektirmiyor. Denememek için hiçbir bahane yok! :)


Son olarak baklavaların sultanı, adını “tıka basa dolmak”tan alan şöbiyet tarifini sunuyoruz sizlere. Reçetemizi inceledikten sonra baklavacıdan almak yerine kendi mutfağınızda hazırlamaya başlayacaksınız!

Pişirmeye Başla