Her tatlıseverin evinde bulunması gereken kitapları derledik. Şimdi mutfağa girip tatlı anlar yaratmanın tam zamanı.

Ebru Omurcalı – Tatlının El Kitabı
Ebru Omurcalı; meyveli, sütlü, şerbetli, unlu tatlılar, dondurma ve sorbeler, helvalar, şekerlemeler, komposto ve hoşaflara yer verdiği Tatlının El Kitabı, 150’den fazla denenmiş tarif içeriyor. Yazarlık ve yemek stilistliği yapan Omurcalı’nın farklı konseptler için yazılmış 9 yemek kitabı bulunuyor.

Işıl Sözer & Berna Gülşen – Butik Pastacılık
Sınırların biraz ötesine geçip görselliği ve lezzetiyle özel bir çabanın ürünü olan farklı pastalar hazırlamak isteyenler için Işıl Sözer ve Berna Gülşen’in Butik Pastacılık kitabı radarımıza takılıyor. Mutfakta amatör zaman geçirenleri gerçek bir şef gibi lezzetler ve sunumlar yaratmaya davet eden bu kitap, pasta yapımı ve süsleme şekilleri ile ilgili bilgiler de içeriyor.

Rachel Allen ve Bengi Kurtcebe - Carte d’Or’dan Tatlı Sırlar
Rachel Allen ve Bengi Kurtcebe’nin dondurmadan ilham alan ve 10 dakikada hazırlanacak kadar kolay tarifleri bu kitapta birleştiriyor. Lezzeti kadar görselliği ile de dikkat çeken kitapta özel davetleri renklendirmek için çok sayıda tarife yer veriliyor.

Yunus Emre Akkor – Ev Yapımı Dondurmalar, Sorbeler ve Soslar
Dondurmanın tüm tatlıların dışında bir yere sahip olduğunu düşünenler için evde kolaylıkla hazırlanabilecek tarifler Yunus Emre Akkor tarafından kaleme alınıyor. Tarihi dondurma geleneğini de yeniden canlandırmayı amaçlayan kitapta çok sayıda dondurma, sos, sorbe ve geleneksel lezzete yer veriliyor.

Çikolatalı ve Kahveli Tarifler – İş Bankası Kültür Yayıncılık
Tatlının yanında kahvesiz yapamayanlar için iki mükemmel lezzeti buluşturan öneriler Çikolatalı ve Kahveli Tarifler kitabında bir araya geliyor. Çikolata ve kahvenin tarihi incelenirken; çekirdeğin içeceğe, sonrasında da bir tatlıya dönüşen evrimi anlatılıyor.