ARAMA YAP
60 dk
45 dk
Orta
12 kişilik
400 kcal
4947

Bugün Erzurum’a özgü enfes bir tatlıyla geldik. Her ısırıkta çıtırlığı ve lezzeti damağınızda lezzet şöleni yaratacak!


Şerbetli tatlılar denince akıllara baklava, şekerpare, revani ve kadayıflı tatlılar geliyor. Bu tatlılar evde yapılmışsa bir de, lezzetine doyum olmuyor. Her biri oldukça emek isteyen, meşakkatli tatlılar bunlar. Ancak kabul edelim, davet sofralarımıza ve beş çaylarımıza en yakışan tatlılar da şerbetli tatlılardır. 


Bugün sizlerle Erzurum’a kadar yolculuk yapıyor olacağız. Bu yolculuğumuzda kadayıf dolması püf noktalarını ve kadayıf dolması tatlısının nasıl yapıldığını öğreneceğiz. :)


Orijinal kadayıf dolması içerisinde ceviz bulunan ve sarılıp yumurtaya bulandıktan sonra kızgın yağda kızartılan bir tariftir. Biz ise bugün ceviz yerine fındık tercih ettik. Bizce böylesi de gayet lezzetli. :)


Kadayıf dolması yapımına geçmeden önce bir noktaya daha değinmek istiyoruz. Kadayıf dolması hakkında ‘’kadayıf dolması nasıl sarılır?’’ ve ‘’kadayıf dolması şerbeti nasıl yapılır?’’ şeklinde sorular sık sık karşımıza çıkar.


Tatlımızın nasıl sarıldığını püf noktaları kısmında sizinle paylaşıyor olacağız. Şerbetini ise reçetemizin içerisinde vereceğiz. Biz şimdi sizi fırında kadayıf dolması için mutfağa kadar alalım. :) 


Tatlımız için ilk olarak şerbetimizi hazırlayıp soğutmamız gerekiyor. Bunun için bir tencereye şekerimizi ve suyumuzu ekleyip kaynamaya bırakıyoruz. Kaynamaya başlayınca içerisine limon sıkıp ocaktan alıyoruz. Şerbetimizi dinlenmesi için dolapta bekletiyoruz.


Tatlımızın yapımına geçiyoruz şimdi de! Öncelikle kadayıfları derin bir kabın içerisine alıp elle topak kısımlarını açıyoruz. Ardından da tereyağı ekleyip iyice yoğuruyoruz. 


Uzun ve dikdörtgen şeklindeki kadayıfımızdan bir parça alıp açıyoruz ve kısa kenarına fındık ekleyip rulo şeklinde sarıyoruz.


Bu sırada hemencecik yumurta, süt ve vanilini kabın içerisinde çırpıp kadayıfların üzerine ekliyoruz. Altı ve üstü renk alan kadayıflarımızı fırından alıp ilk sıcağı çıktıktan sonra şerbetini gezdiriyoruz.


Şerbetini iyice çeken tatlımızı bir saat sonra servis edebiliriz.


Kadayıf Dolması Tarifi Servis Önerisi


Bu leziz tatlımızı beş çaylarında ya da akşam yemeğinde servis etmeyi düşünüyor ama yanına ne yakışır bilmiyor musunuz?


Tatlımızın yanına en güzel çay gider! Kahve tüketiyorsanız sade bir fincan filtre kahve de oldukça yakışacaktır. Aynı zamanda tatlımızın yanında tuzlu kurabiye ya da çörekler de tercih edebilirsiniz.


Kadayıf Dolması Tarifi Püf Noktaları


Kadayıf dolmasının püf noktası tabii ki sarma işleminde saklı. Kadayıfların tereyağında yoğurulduktan sonra dikkatli bir şekilde avuç içerisine alınması gerekmektedir. İçerisine iç harç eklendikten sonra baş parmak yardımıyla yavaşça sarılmalıdır. 


Başka bir püf noktası da sarılan dolmaları yumurtalı karışıma bulayıp tepsiye dizmek. Böylelikle dağılmayan enfes bir tatlı elde edebilirsiniz.


Kadayıf Dolması Tarifi Kaç Kaloridir?


Kadayıf dolması kalori miktarı oldukça yüksek tatlılardan. Bir porsiyonunda yaklaşık olarak 400 kalori bulunmaktadır. Tam bir diyet düşmanı dersek yerinde bir tabir olur. :) Yine de çok seviyorsanız ara ara yarım porsiyon şeklinde tercih edebilirsiniz.


Kadayıf Dolması Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Kadayıf dolmasını sevenlere 3 tane kadayıflı tatlı önerimiz de var. 


İlk olarak tam bir lezzet şöleni olan kaymaklı tel kadayıf tarifini, sonrasında cevizli kadayıf tarifi ve muhallebili kadayıf tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla