Kaç Kişilik: 4

Üzüm Reçeli Tarifi

: Kahvaltı Sofranızı Renklendirecek
Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
45
Dakika
Zorluk
Orta

Yaz meyvelerinin lezzetini ve aromasını sofralarımıza taşımanın en kolay yoludur reçeller. Özellikle evde kendimiz hazırladıysak ve içine de bol bol sevgimizi kattıysak, tadına doyum olmaz. Bunun bir derece üstü de vardır ki kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz meyveleri kullanmak!

Reçelleri genelde, dilimlenebilen ve kabukları kolay soyulabilen meyvelerle hazırlıyoruz. Ama bugün öyle bir tarif vereceğiz ki tadına baktığınızda bütün uğraşlarınıza değdiğini anlayacaksınız. Sizi daha fazla merakta bırakmadan söyleyelim: Üzüm reçeli! Taze ya da kuru olarak tüketmeyi zaten çok sevdiğimiz üzüm, tarçının muhteşem kokusu ve aromasıyla birleşerek damakları şenlendirecek üzüm reçeline dönüşüyor.

Eğer bulabiliyorsanız çekirdeksiz üzümler, üzüm reçeli için ideal seçim olacaktır. Çekirdek konusunda çok titiz değilseniz, sağlığa da faydalı olan üzüm çekirdeklerini üzüm reçelinize dahil etmekten çekinmeyin. Üzüm çekirdeğinden bahsetmişken, yağının da oldukça faydalı olduğunu duymuş muydunuz? Özellikle saçlara faydalı olan üzüm çekirdeği yağını saç bakımınıza eklemek için hemen Saç Bakım Güzellik'in yazısına göz atın!

Üzüm reçeli tarifimizi herhangi bir üzüm çeşidi ile sınırlamadık çünkü tamamen damak zevkinize kalmış... Siyah üzüm reçeli ya da beyaz üzüm reçeli olarak tarifimizi uyarlayabilirsiniz!

Aile kahvaltılarının geniş sofralarında, krepler ve kızartmış ekmekleri süsleyen farklı reçel tariflerine ne dersiniz? Rengiyle siyah üzüm reçeline benzeyen ama mayhoş tadıyla bambaşka bir aromaya sahip karadut reçelini de eminiz çok seveceksiniz. Üzüm reçelinin yapılışı kadar kolay olmayan ama en az onun kadar lezzetli vişne reçeli tarifimize bakmadan geçmeyin!

Üzüm Reçeli Tarifi Kaç Kaloridir?

Üzüm reçelinin 100 gramı yaklaşık 250 kaloridir.

Üzüm Reçeli Tarifi Malzemeleri

1 kilo (kg)
üzüm
4 su bardağı
şeker
1 su bardağı
su
Çeyrek adet
limon, suyu ve kabuğunun rendesi
1 adet
çubuk tarçın
1 tatlı kaşığı
tereyağı
Püf Noktası

Üzüm Reçeli Tarifi Püf Noktaları

Üzüm reçelini, çekirdeksiz üzüm kullanarak da sevdiğiniz farklı üzüm çeşitleriyle hazırlayabilirsiniz. Tarifinize çubuk tarçın yerine yıldız anason ya da vanilya çubuğu ekleyerek farklı bir aroma kazandırabilirsiniz. Reçeli sulandırmaması ve üzümlerin ezilip püreye dönüşmemesi için tahta bir kaşık kullanabilir ya da karıştırmadan tencereyi hafifçe sallayabilirsiniz.

Üzüm reçelinizin kıvamını alması için en az 48 saat dinlendirmelisiniz. Üzüm reçeli bazen diğer reçellerden daha uzun sürede doğru kıvama kavuşabilir. Eğer beklediğiniz halde üzüm reçeliniz istediğiniz kıvama gelmediyse tekrar kaynatıp biraz daha pişirebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol