ARAMA YAP
70 dk
15 dk
Kolay
8 kişilik
120 kcal
9450

 


Pastacı kreması, Fransız mutfağındaki başrollerden birine sahiptir, tart, ekler, profiterol, Napoleon ve daha bir çok tatlı pastacı kreması ile yapılır. Hatta öyle çok kullanılır ki, ‘kremaların annesi’ olarak da bilinir. Ocakta veya benmaride –yani hafif kaynayan bir suyun üzerine kap konularak- pişirilebilir, ancak pişirirken çok hassas olmak lazım içindeki un ve nişastadan dolayı hemen dibi tutabilir.


 


İyi bir pastacı kreması yapmak için iyi malzemelere, özellikle vanilya çubuğuna ihtiyacınız olacaktır, çubuk vanilya toz vanilyadan çok daha zengin bir aroma verir.


 


Pastacı kremasının, bir temel veya baz olarak ele alırsanız, yaptığınız tatlıya veya canınızın ne istediğine göre şekillendirebilirsiniz. Mesela, kahvel meyve püreleri, çikolata veya reçel ilavesi ile çeşitlendirebilirsiniz.


 


Şimdi Fransız mutfağının temellerinden biri olan pastacı kreması yapmaya başlayalım!

Pişirmeye Başla

Pastacı Kreması Tarifi

;

Malzemeler

- 8 kişi +

Ana Malzemeler

süt
2 buçuk su bardağı
vanilya, çubuk
1 adet
tereyağı
1 yemek kaşığı
şeker
1 su bardağı
yumurta
1 adet
un
3/4 su bardağı
buğday nişastası
2 yemek kaşığı
krema
1 su bardağı
Carte d'Or Meyve Şöleni Sos
1 adet
Carte d'Or Karamelli Sos
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Öncelikle, biraz önce de bahsettiğim gibi, pastacı kreması içinde un ve nişasta bulundurduğu için, karıştırmadan ve yüksek ateşte pişirirseniz, dibinin tutma ihtimali çok yüksek olur. Bu yüzden kısık ateşte, başında durarak ve karıştırarak pastacı kremanızı pişirin. Bir de, pastacı kreması piştikten sonra tencereden bir kaba aldığınızda, kısa bir süre sonra üzerinin kabuk olmaya başladığını göreceksiniz. Bunu önlemek için, ya üzerine çok küçük parçalar tereyağı parçaları koyup yayın veya kabı streç film pastacı kreması üzerine değecek şekilde kapatın.

Servis Önerisi

Pastacı Kreması Tarifi Servis Önerisi:

Ekler, profiterol, milföy tatlısı ve daha bir çok tatlının içinde servis edebilirsiniz.