Ekşi Mayalı Ekmek

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
0
Dakika
Zorluk
Orta

Evde Ekşi Mayalı Ekmek yapmak şimdi çok moda. Adımları doğru uyguladığınızda tadına doyamayacağınız bir tarif olacak.

Özellikle son yıllarda sıkça karşımıza çıkan kepeklisinden, çavdarlısına kadar birçok çeşidi olan ekşi mayayı mercek altına alıyoruz. Günümüzde birçok ekmekçi artık ekşi maya ekmek yapıyor. Hatta, ekşi mayadan grissini, simit, baget gibi hamur işleri sıkça karşımıza çıkmakta. 

Evde kendi ekşi mayalı ekmeğinizi yapmak sandığınız kadar zor değil. Biraz sabır ve özveriyle mükemmel ekmeğinize ulaşabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan; un, su, tuz ve ekşi maya. Sağlıklı beslenmek, kaliteli ekmek tüketmek için kendi ekmeğinizi kendiniz yapmaya başlayabilirsiniz. Genel olarak ekmek yapımında kullanacağınız her malzemenin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Sıcaklık değişimleri mayanın kabarma sürecini etkileyecektir. Süreçle ilgili daha fazla bilgiye daha önce Ekşi Maya Nasıl Hazırlanır? Yazımızda yer vermiştik. Gereken malzemeler hazırsa sizi hemen tarife doğru alalım.


Ekşi Mayalı Ekmek Malzemeleri

400 gram (g)
un
300 mililitre (ml)
su
90 gram (g)
ekşi maya
1 tatlı kaşığı
tuz
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Ekşi Mayalı Ekmek Püf Noktaları

Ekşi mayanızı, ekmeği yapmadan en az 1 gün önce beslemelisiniz. Yoksa mayanız aktif hale gelmeyecektir. Eğer mayanızı suya koyduğunuzda dibe çöküyorsa kullanıma hazır değildir. Mayanızın hazır olup olmadığını ekmeğinizi yapmaya başlamadan önce bir parça ekşi mayayı suya koyarak anlayabilirsiniz. Mayanız yüzüyorsa her şey tam da beklenildiği gibidir.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol