ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Kolay
6 kişilik
8107

Çikolatanın moral depolayan gücüyle ekmeğinize renk verin.  Özellikle sabah kahvaltıları ve çay saatlerinin vazgeçilmezi olacak bu tarif damakta yumuşacık ve doyurucu bir çikolata bir keyfine dönüşüyor. 


Sofraya gelen simsiyah çikolatalı ekmeğin cazibesine kim hayır diyebilir ki? Çikolatanın moral depolayan gücüyle ekmeğinize renk verebilirsiniz. Özellikle sabah kahvaltıları ve çay saatlerinin vazgeçilmezi olacak bu tarif damakta yumuşacık ve doyurucu bir çikolata bir keyfine dönüşecek.


Çikolatalı Ekmeğin Kıvamı Nasıl Olmalı? 


Ekmek yapımında çikolata kullanırken olgun muzun verdiği yumuşak dokudan faydalanmak tarife en kolay yoldan kıvam vermenizi sağlıyor ayrıca çikolata ve muz ekmekte birbirini çok iyi tamamlıyor. Kabaca doğranmış çikolata yerine erimiş çikolata kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Çikolata erime sırasında hassastır, içine başka bir sıvı katmak ya da fazla yüksek ısıda eritmek kıvamını bozar. Pütürsüz akışkan bir erimiş çikolata için mutlaka benmari denilen iki aşamalı ısı yöntemini kullanın. 


Çikolataları Ekmek Hamuruna Nasıl Eklemek Gerekir? 


Çikolatanızı ısıya dayanıklı bir kaba küçük parçalar halinde koyun. Sos tenceresinde kaynayan suyun üzerine bırakın. Çikolata kabının alt kısmı suya değmemeli ve buharında ısınmalı. Çikolataları sürekli karıştırarak eritin. Eridikleri gibi suyun üzerinden alın biraz serinledikten sonra hemen kullanın. 

Pişirmeye Başla

Çikolatalı Ekmek


Emre Ulu;

Malzemeler

- 6 kişi +
kakao
yarım su bardağı
muz, olgun
1 adet
un
2 su bardağı
esmer şeker
1 su bardağı
kabartma tozu
2 yemek kaşığı
karbonat
çeyrek tatlı kaşığı
tuz
çeyrek tatlı kaşığı
bitter çikolata, doğranmış
150 gram (g)
yumurta
2 adet
süt
180 mililitre (ml)
tereyağı, eritilmiş
100 gram (g)
vanilya
çeyrek tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Çikolatalı ekmeği dilimlemeden önce dinlendiğinden ve soğuduğundan emin olun.

Servis Önerisi

Çikolatalı Ekmek Servis Önerisi:

Çikolatalı ekmeği fıstık ve badem ezmeleriyle, dondurmayla ya da bir ılık bardak sütle servis edebilirsiniz.