Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 4

Minestrone Tarifi


Emre Ulu;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Orta

Minestrone’nin kökenleri Roma İmparatorluğuna kadar uzanıyor. Yerlilerin beslenme şekli ‘mecburiyetten vejetaryen’ iken, soğan, mercimek, lahana, kuşkonmaz, havuç gibi sebzelerle minestrone yapılıyordu. O zamanlar tüm yemeklerin bazı, ‘pulte’ denilen kavuzlu buğdayın tuzlu suda kaynatılmasıyla yapılan bir tür lapayladı. Pulteye sebzeler katarak yemek yapıyorlardı. M.Ö. 2. yüzyıldan sonra, Roma İmparatorluğu’nun İtalya’yı fethetmesi ve ticaret yollarını ele geçirmesiyle birlikte, Roma halkının ve dolayısıyla günümüz İtalya’sının diyeti şekillenmeye başlıyor, etler, et ve sebze suları ve çorbalar mutfaklara giriyor. Yunanlılar’ın Roma’ya ekmeği tanıtması ile, Kavuzlu buğday yalnızca yoksulların yemeği oldu.


Antik Romalılar, tahıl ve sebze bazlı bir beslenme şeklinin sağlıklılığına inanıyor ve bu şekilde besleniyorlardı. Zaman içerisinde yeme şekilleri değiştikçe, minestrone’de de değişiklikler, daha önceki reçeteden farklı olarak bakliyat, yeşillikler, sakatat parçaları ve şarap da çorbaya eklendi. Son olarak Amerika kıtasından patates ve domatesin gelmesi ile çorba tamamlanmış oldu.


Minestrone, her zaman dolabınızda ve kilerinizde olan sebzelerle yapabileceğiniz, hem çok pratik hem de çok besleyici bir çorba. Mevsime göre minestroneniziz yaratıcılığınıza göre şekillendirebilirsiniz, mesela kışın ıspanak, lahana, kereviz koyarken, yazın taze fasulye, fava ve bezelye ile yapabilirsiniz.


Tüm malzemeler hazırsa, mutfağa geçelim ve minestrone yapmaya başlayalım!

Minestrone Kaç Kalori?

1 porsiyon Minestrone 60 kaloridir.

Minestrone Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

1 su bardağı
midye makarna
1 adet
havuç, küp doğranmış
1 su bardağı
barbunya, haşlanmış
4 adet
kereviz sapı, küp doğranmış
1 adet
kabak, küp doğranmış

Suyu için

1,5 litre (l)
su
1 adet
soğan
1 tatlı kaşığı
ayçiçek yağı
1 yemek kaşığı
domates salçası
1 su bardağı
Knorr Tavuk Suyu Bulyon

Sos İçin

8-10 yaprak
fesleğen
Püf Noktası

Minestrone Tarifi Püf Noktaları

Minestrone yaparken, makarnaları en son koymaya dikkat edin. İlk başlarda koyarsanız, makarna çok haşlanır ve hamur haline gelir. Eğer minestroneyi yemekten bir kaç saat önce yapıyorsanız, makarnasız haliyle hazırlayın, en son servisten önce makarnayı ekleyin.

Servis Önerisi

Minestrone Tarifi Servis Önerisi

Kızarmış bir dilim ekşi maya ekmek ile servis edebilirsiniz.

Asıl Yayın Tarihi: 15.01.2020
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol