ARAMA YAP
10 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
192 kcal
22334

Daha önce patlıcan ile ilgili tariflerde, patlıcana methiyeler düzmüştüm, yine yapacağım. Patlıcan, her pişirme tekniği ile çok lezzetli olan bir sebze. Közlenmiş patlıcanı ise, sevmeyen yoktur.


Köz patlıcanı üzerine sadece zeytinyağı ve sarımsak ile, salatasını yaparak, böreğin içine koyarak ve son zamanlarda restoran menülerinde çok karşımıza çıkan çorbasını yaparak servis edebilirsiniz. Köz patlıcanın içinde bulunduğu hiç bir tarifte sorun yaşanacağını düşünmüyorum, ancak benim tek tavsiyem konserve patlıcan değil, tercihen ızgarada yoksa fırında veya ocakta döküm demir tavada közlenmiş patlıcan ile yapmanız olacak. Konserve patlıcanlar ile yapılan yemeklerde biraz ekşilik olurken, taze yapılanın üzerinde ızgaradan ve kabuklarından gelen is kokusu olur. 


Bahsettiğim is kokusu da tüm közlenmiş sebzelerde aranan bir kokudur. Yemekte kokular her zaman çok büyük önem taşır, ne de olsa iyi bir yemeğe sadece damağa değil, göze ve buruna da hitap etmelidir.


Köz patlıcan çorbası tarifimizde biz süt kullandık, daha yoğun çorbalardan hoşlanırım derseniz süt yerine yoğurt kullanabilirsiniz ve çorbayı mutfak robotuna koyduktan sonra nohut veya buğday ekleyebilirsiniz.


Patlıcanlar közlendiyse, köz patlıcan çorbası yapmak için mutfağa geçelim!

Pişirmeye Başla

Köz Patlıcan Çorbası Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +
patlıcan, közlenmiş
5 adet
tereyağı
2 yemek kaşığı
un
1,5 yemek kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
sarımsak, ezilmiş
1 diş
dereotu
6 dal
su
1 su bardağı
süt
2 su bardağı
Knorr Tavuk Suyu Bulyon
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Çorbayı kaynatırken içine, defne yaprağı, taze kekik gibi taze otlar ve muskat koyarsanız daha derin bir lezzeti olacaktır.

Servis Önerisi

Köz Patlıcan Çorbası Tarifi Servis Önerisi:

Kızarmış bir dilim ekşi maya ekmek ile servis edebilirsiniz.