ARAMA YAP
120 dk
150 dk
Zor
8 kişilik
276 kcal
24916

Çiğ veya buharda pişmiş besinler yemek, en sağlıklı beslenme şeklidir gibi anlatılmış olsa da ağır pişirme yöntemi de başka yönlerden çok faydalıdır. Hızlı pişirme, yüksek ateşte soteleme veya ızgara gibi pişirme yöntemlerinde kaybedilen bazı besin değerleri, ağır pişirilen etin suyunda saklanıyor, dolayısıyla korunmuş oluyor. Ayrıca, uzun süre pişirildiği için zararlı bakterilerde yok edilmiş oluyor. Mutfağa geçelim ve fırında kuzu kol yapmaya başlayalım!


Fırında kuzu kolu tarifinin yanına en çok ne yakışır? Tabii ki iç pilav! Tarifimize göz atmadan menünüzü hazırlamayın...

Pişirmeye Başla

Fırında Kuzu Kol Tarifi

;

Malzemeler

- 8 kişi +
soğan, elma dilim kesilmiş
1 adet
havuç, doğranmış
2 adet
su
1 su bardağı
kuzu kol, kemikli
2 kilo (kg)
Knorr Pul Biber
1 tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Kekik
yarım tatlı kaşığı
sarımsak, ezilmiş
1 diş
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kuzu kol pişirmeden önce, varsa bir döküm tava veya ızgarada, yüksek ateşte kuzu kolun her tarafını mühürleyin. Böylece kuzu kol güzel bir kahverengi renk alacaktır. Fırında pişirmenin son 5 dakikasında, fırını ızgaraya alırsanız, hem kuzu eti, hem kemiği hem de sebzelerin üstünden göze güzel görünen bir hafif yanık görüntüsü ve çıtır bir doku olacaktır. Fırında kuzu kol tarifimizdeki pişirme süresi 1,5 saattir, ancak kuzunun pişip pişmediğini anlamanın en kolay yolu, kemiği tutup hafifçe silkelemektir, eğer et üzerinden kayıp gidiyorsa kuzu kol pişmiş demektir. Son bir püf nokta daha; biliyorum alışkın değiliz ama, eğer kuzu ile servis etmeyecekseniz, tarifimizdeki soğan ve sarımsağı kabuklarıyla fırına vermenizi rica edeceğim, hatta soğanı kabuğuyla ortadan ikiye bölüp, kuzuları mühürlediğiniz tavada karamelize olana kadar mühürleyip, kuzu kol ile fırınlarsanız, yemeğe çok zengin bir aroma katacaktır.

Servis Önerisi

Fırında Kuzu Kol Tarifi Servis Önerisi:

Fırında kuzu kolu, maydanozlu patates püresi, tereyağlı bir arpa şehriye pilavı veya soğan ile sotelenmiş ıspanak ile servis edebilirsiniz.