Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 276

Fırında Kuzu Kol Tarifi

;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
120
Dakika
Pişirme
150
Dakika
Zorluk
Zor

Çiğ veya buharda pişmiş besinler yemek, en sağlıklı beslenme şeklidir gibi anlatılmış olsa da ağır pişirme yöntemi de başka yönlerden çok faydalıdır. Hızlı pişirme, yüksek ateşte soteleme veya ızgara gibi pişirme yöntemlerinde kaybedilen bazı besin değerleri, ağır pişirilen etin suyunda saklanıyor, dolayısıyla korunmuş oluyor. Ayrıca, uzun süre pişirildiği için zararlı bakterilerde yok edilmiş oluyor. Mutfağa geçelim ve fırında kuzu kol yapmaya başlayalım!

Fırında kuzu kolu tarifinin yanına en çok ne yakışır? Tabii ki iç pilav! Tarifimize göz atmadan menünüzü hazırlamayın...

Fırında Kuzu Kol Tarifi Malzemeleri

1 adet
soğan, elma dilim kesilmiş
2 adet
havuç, doğranmış
1 su bardağı
su
2 kilo (kg)
kuzu kol, kemikli
1 tatlı kaşığı
pul biber
yarım tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Kekik
1 diş
sarımsak
Püf Noktası

Fırında Kuzu Kol Tarifi Püf Noktaları

Kuzu kol pişirmeden önce, varsa bir döküm tava veya ızgarada, yüksek ateşte kuzu kolun her tarafını mühürleyin. Böylece kuzu kol güzel bir kahverengi renk alacaktır. Fırında pişirmenin son 5 dakikasında, fırını ızgaraya alırsanız, hem kuzu eti, hem kemiği hem de sebzelerin üstünden göze güzel görünen bir hafif yanık görüntüsü ve çıtır bir doku olacaktır. Fırında kuzu kol tarifimizdeki pişirme süresi 1,5 saattir, ancak kuzunun pişip pişmediğini anlamanın en kolay yolu, kemiği tutup hafifçe silkelemektir, eğer et üzerinden kayıp gidiyorsa kuzu kol pişmiş demektir. Son bir püf nokta daha; biliyorum alışkın değiliz ama, eğer kuzu ile servis etmeyecekseniz, tarifimizdeki soğan ve sarımsağı kabuklarıyla fırına vermenizi rica edeceğim, hatta soğanı kabuğuyla ortadan ikiye bölüp, kuzuları mühürlediğiniz tavada karamelize olana kadar mühürleyip, kuzu kol ile fırınlarsanız, yemeğe çok zengin bir aroma katacaktır.

Servis Önerisi

Fırında Kuzu Kol Tarifi Servis Önerisi

Fırında kuzu kolu, maydanozlu patates püresi, tereyağlı bir arpa şehriye pilavı veya soğan ile sotelenmiş ıspanak ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol