ARAMA YAP
120 dk
25 dk
Zor
4 kişilik
12917

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun farklı bölgelerinde hazırlanan Analı Kızlı Çorbası, büyük-küçük bulgur köfteleri, nohut ve et ile hazırlanan oldukça besleyici bir geleneksel çorbadır. Hazırlaması çok zahmetli olan Analı Kızlı tarifi, rivayetlere göre 7 oğlu olan ve hep kız çocuğu olsun isteyen bir annenin hikayesine dayanır. 7 oğlan çocuğundan sonra bir kızı olan annenin kızı bir gün birine aşık olup kaçmış. Anne, kızı onu terk edince hasta olup yataklara düşmüş. Bunu duyan kızı ise eşiyle birlikte annesinin elini öpmeye gelmiş. Kızını yeniden gören anne çok sevinmiş ve iyileşmiş. Günlerce süren bir ziyafet vermiş ve bu ziyafette bugün Analı-Kızlı olarak bildiğimiz yemeği ikram etmişler...


Analı Kızlı Kaç Kalori?


Bir porsiyon Analı Kızlı Çorba (100 gram), yaklaşık 147 kaloridir. İçerisinde 18.94 gram karbonhidrat, 6.83 gram protein, 5.40 gram yağ bulunmaktadır.


Yoğurtlu Analı Kızlı Çorba Tarifi


Analı Kızlı Çorbası, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun farklı bölgelerinde büyük-küçük bulgur köfteleri, nohut ve etle hazırlanan oldukça besleyici geleneksel çorbadır. Analı kızlı çorba tarifi yoğurtlu olarak hazırlandığında ise daha besleyici hale gelebiliyor. Bizim hazırladığımız Yoğurtlu Analı Kızlı Çorba Tarifi bulgurun yöresel yemeklere kattıklarını deneyimlemek isteyenler için isabetli bir seçim. Biraz zaman ayırıp lezzetli bir yöresel başlangıç yemeğine hazır olduğunuzda, biz de hazırız!


Sizi mutfağa almadan önce köfteli çorba tarifini de böyle bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla

Analı Kızlı Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +

Hamur İçin

ince bulgur
2,5 su bardağı
su
4 su bardağı
irmik
1 su bardağı
biber salçası
1 yemek kaşığı
yumurta
1 adet
tuz
1,5 tatlı kaşığı

Harcı İçin

soğan
1 adet
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
dana kıyma
250 gram (g)
biber salçası
1 yemek kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı

Çorbası İçin

tereyağı
2 yemek kaşığı
dana kuşbaşı, iri doğranmış
250 gram (g)
biber salçası
1 yemek kaşığı
su
6 su bardağı
nar ekşisi
2 yemek kaşığı
Knorr Sumak
1 tatlı kaşığı
nohut, haşlanmış
1,5 su bardağı
tuz
2 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

İçli köftelerinizi açarken çok fazla kalın yapmamaya özen göstermelisiniz. Küçük köftelerin birbirine yapışmaması için hafif unlamanız gerekir. Hazırladığınız bulgur köftelerini ve içli köfteleri bir gece buzdolabında dinlendirmelisiniz.