Kaç Kişilik: 4

Analı Kızlı Tarifi

;
13.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
120
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Zor

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun farklı bölgelerinde hazırlanan Analı Kızlı Çorbası, büyük-küçük bulgur köfteleri, nohut ve et ile hazırlanan oldukça besleyici bir geleneksel çorbadır. Hazırlaması çok zahmetli olan Analı Kızlı tarifi, rivayetlere göre 7 oğlu olan ve hep kız çocuğu olsun isteyen bir annenin hikayesine dayanır. 7 oğlan çocuğundan sonra bir kızı olan annenin kızı bir gün birine aşık olup kaçmış. Anne, kızı onu terk edince hasta olup yataklara düşmüş. Bunu duyan kızı ise eşiyle birlikte annesinin elini öpmeye gelmiş. Kızını yeniden gören anne çok sevinmiş ve iyileşmiş. Günlerce süren bir ziyafet vermiş ve bu ziyafette bugün Analı-Kızlı olarak bildiğimiz yemeği ikram etmişler...

Analı Kızlı Kaç Kalori?

Bir porsiyon Analı Kızlı Çorba (100 gram), yaklaşık 147 kaloridir. İçerisinde 18.94 gram karbonhidrat, 6.83 gram protein, 5.40 gram yağ bulunmaktadır.

Yoğurtlu Analı Kızlı Çorba Tarifi

Analı Kızlı Çorbası, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun farklı bölgelerinde büyük-küçük bulgur köfteleri, nohut ve etle hazırlanan oldukça besleyici geleneksel çorbadır. Analı kızlı çorba tarifi yoğurtlu olarak hazırlandığında ise daha besleyici hale gelebiliyor. Bizim hazırladığımız Yoğurtlu Analı Kızlı Çorba Tarifi bulgurun yöresel yemeklere kattıklarını deneyimlemek isteyenler için isabetli bir seçim. Biraz zaman ayırıp lezzetli bir yöresel başlangıç yemeğine hazır olduğunuzda, biz de hazırız!

Sizi mutfağa almadan önce köfteli çorba tarifini de böyle bırakıyoruz.

Analı Kızlı Tarifi Malzemeleri

Hamur İçin

2,5 su bardağı
ince bulgur
4 su bardağı
su
1 su bardağı
irmik
1 yemek kaşığı
biber salçası
1 adet
yumurta
1,5 tatlı kaşığı
tuz

Harcı İçin

1 adet
soğan
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
250 gram (g)
dana kıyma
1 yemek kaşığı
biber salçası
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
tuz

Çorbası İçin

2 yemek kaşığı
tereyağı
250 gram (g)
dana kuşbaşı, iri doğranmış
1 yemek kaşığı
biber salçası
6 su bardağı
su
2 yemek kaşığı
nar ekşisi
1 tatlı kaşığı
sumak
1,5 su bardağı
nohut, haşlanmış
2 tatlı kaşığı
tuz
Püf Noktası

Analı Kızlı Tarifi Püf Noktaları

İçli köftelerinizi açarken çok fazla kalın yapmamaya özen göstermelisiniz. Küçük köftelerin birbirine yapışmaması için hafif unlamanız gerekir. Hazırladığınız bulgur köftelerini ve içli köfteleri bir gece buzdolabında dinlendirmelisiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol