ARAMA YAP
30 dk
40 dk
Kolay
4 kişilik
194 kcal
17319

Börek, sıradan bir yufkanın içine koyduğunuz birbirinden farklı harçlarla damağınızı o coğrafyadan bu coğrafyaya taşıyan çıtır çıtır bir lezzettir. Peynirli, patatesli, kıymalı, sebzeli, patlıcanlı ve sayamadığımız çeşit çeşit harç ile ister el açması isterseniz de hazır yufkayla hazırlayabileceğiniz nefis bir atıştırmalıktır.

Peki, kolay ev böreği yapmak ister misiniz? Hazır yufka ile hem pratik hem de lezzetli bir börek yapabilirsiniz. Soda ekleyeceğiniz börekler ise hem kabarık hem de puf puf olacaktır. Hamur açacak vaktiniz yok ve canınız börek istiyorsa, hazır yufka ile patatesli börek tarifinin püf noktaları yazımızda.

Patatesli böreği sevdiyseniz farklı bir versiyonunu da denemeye ne dersiniz? Öyleyse sizi hemen patatesli çıtır börek tarifimize davet edelim!

Sodalı Börek Sosu veya Sodalı Börek Harcı

Hazır Yufkadan Sodalı Patatesli Börek tarifi için kullanacağını sos ya da başka deyişle harç için bir kase içerisinde kefir, yumurta ve ayçiçek yağı iyice karıştırılır. Biz tarifimizde sodalı börek harcı yapmak yerine sodayı 30 dakika fırınladığınız börek üzerine ekliyoruz. Soda eklediğiniz böreği tekrar fırına koyarak 10 dakika pişirin.

Neden Sodalı Börek?

Soda içerisindeki minareller sayesinde ve içeriğindeki asitle böreğin kabarmasını sağlıyor. Bunu yaparken de yufkayla hazırlanan tariflerin el açması börekler kadar lezzetli olabileceğini kanıtlıyor.

Peynirli Sodalı Börek

En çok sevilen börekler arasında her zaman sodalı börekler oluyor. Neden mi? Tarife doğru ilerleyin, anlatalım.

Börek Tarifleri

Türk mutfağının vazgeçilmez hamur işi börek tarifleri, annenizin yaptığı börekleri aratmayacak lezzetleriyle denemeniz için sizi bekliyor! Şimdi göz atın!

Elde Açmanıza Gerek Olmayan 10 Pratik Börek Tarifi

Bu böreklerin çıtırtısını duymak için yufkaları elde açmanıza gerek yok. Hem pratik hem çıtır çıtır börek tarifleri keşfetmeniz için bekliyor.

Börek açmak maharetli eller ve bol emek ister. Sonuç ince katlardan oluşan çıtır çıtır bir börek oluyor. El açması böreklerin tadı elbette ki farklı ancak o çıtırtıları ve lezzeti, hazır yufkayla da elde edebilirsiniz. İster beş çayı misafirlerine, ister annenizi özlediğinizde, isterseniz de sadece kendiniz için kolayca hazırlayabileceğiniz pratik tarifler için aşağı doğru ilerleyiniz.

Pişirmeye Başla

Sodalı Patatesli Börek Tarifi

: Çıtır Çıtır Hazır Yufkadan
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
patates, haşlanmış
4 adet
Knorr Kajun Baharatlı Patates Çeşnisi
1 yemek kaşığı
yufka
5 adet
kefir
2 su bardağı
yumurta
2 adet
ayçiçek yağı
yarım su bardağı

Islatmak İçin

soda
2 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Hazır yufkadan sodalı patatesli börek tarifinizi daha pratik olması için fırın yerine tavada da pişirebilirsiniz. Börek yaparken, iç malzemesini bol yufkasını az kullanmaya özen gösterin. Bir kat yufka, bir kat malzeme olarak iki kat yapabilirsiniz. Böylelikle sağlıklı beslenmenize katkı sağlarsınız. Yufkalarınızı ıslatacağınız sosun çok iyi çırpılmasına dikkat edin.