ARAMA YAP
20 dk
50 dk
Kolay
5 kişilik
22204

En çok sevilen börekler arasında her zaman sodalı börekler oluyor. Neden mi? Tarife doğru ilerleyin, anlatalım. 


Neden Sodalı Börek? 


Soda içerisindeki minareller sayesinde ve içeriğindeki asitle böreğinizi kabarmasını sağlıyor. Bunu yaparken de yufkayla hazırlanan tariflerin el açması börekler kadar lezzetli olabileceğini kanıtlıyor.


Böreğin Çıtır Olması İçin Nelere Dikkat Edilir? 


Soda kullanmak istemiyorsunuz diyelim. Böreğin çıtır olması için nelere dikkat etmek gerekir? Cevaplıyoruz.


Yufkaların arasına hazırladığınız sütlü ya da yoğurtlu karışımdan sürün. 


Üzerine yumurta çırpın ve sıvı yağla birlikte karıştırarak böreğin üzerine gezdirin. 


Hazırladığınız sütlü harcı böreğin her yerinin çekmesi gerekiyor bu sebeple böreği pişirmeden önce mutlaka dilimleyin. 


Soda her zaman böreğinizi daha çıtır olmasını sağlayacaktır, bu sebeple siz her ihtimale karşı dolapta bir soda bulundurun. 


Hazırsanız yufkaları çıkarın. 


Kalıpta Sade Kek Tarifi


Dilimize İngilizcede “pasta” anlamına gelen “cake” sözcüğünden geçen kek, şüphesiz yaş ayırt etmeden kendini sevdiren bir hamur işidir. Uyarlanan sözcük anlamıyla kullanılmasa da tesadüf odur ki, klasik kek, aynı zamanda hemen hemen bütün pastaların ilk aşaması, temel malzemesidir. Bir pasta yapmak üzere kolları sıvayan herkes ilk önce sade ya da kakaolu klasik bir kek pişirerek, lezzetli bir pasta tabanı hazırlar. Hatta kek bazen kimi tatlıların da dolgu malzemesi olur. İçine meyve parçacıkları, çikolata, kakao, yemiş ekleyerek pişirilen her kek, yine sade kek tarifinin türevleridir; zira klasik kek için temel malzemeler aynıdır. İster kek olarak yenmek üzere hazırlansın, ister pasta tabanı olmak üzere yola çıkılsın, amaç kalıpta kek yapmaktır. İşte püf noktaları…


Sodalı Kek Tarifi


Mutfakta usta olmayan herkes kek yaparken aynı korkuyu yaşar: “Ya kabarmazsa!”. Dünyanın sonu olmamakla birlikte, zamana, malzemeye verilen emeğe yazık olması bakımından pek de hoş bir mutfak deneyimi olmaz gerçekten. Şu başlıkta görmüş olduğunuz Sodalı Kek Tarifi, mutfakta sünger gibi bir kekin garantisi olacak, yani kabarma garantili!


Sodalı Patatesli Börek Tarifi


Börek, sıradan bir yufkanın içine koyduğunuz birbirinden farklı harçlarla damağınızı o coğrafyadan bu coğrafyaya taşıyan çıtır çıtır bir lezzettir. Peki, kolay ev böreği yapmak ister misiniz? Hazır yufka ile hem pratik hem de lezzetli bir börek yapabilirsiniz. Soda ekleyeceğiniz börekler ise hem kabarık hem de puf puf olacaktır. Hamur açacak vaktiniz yok ve canınız börek istiyorsa, hazır yufka ile patatesli börek tarifinin püf noktaları yazımızda.


Tavuklu Börek Tarifi


Hamur işlerinin kraliçesi börekler, mutfakların en incelikli ve lezzetli tarifleriyle zenginleşmiş. Fırında, yağda kızartılarak, sac üzerinde, ızgarada pişirilen börekler, içine et, sebze, peynir harçları eklenerek hazırlananlar, kocaman tepsilere yayılanlar, bohça gibi kapatılanlar, şekerle yenenler, ekmek hamurundan, sulu hamurdan, yufkadan yapılanlar, artık hepsi börek kategorisinin altında! Bizim Tavuklu Börek Tarifi, ise börek kategorisinin hem pratik hem de çok lezzetli kalemlerinden biri. Tavuklu Börek Tarifi yapımı kolay, malzeme temini uğraştırmayan, ele güne mahcup etmeyen tariflerinizden biri olmaya aday.

Pişirmeye Başla

Peynirli Sodalı Börek

;

Malzemeler

- 5 kişi +

ana malzemeler

taze yufka
6 adet
yumurta
3 adet
ayçiçek yağı
1 su bardağı
şişe soda
3 adet

İç Harcı için

beyaz peynir
500 gram (g)

üzeri için

Knorr Susam
2 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Yoğurtlu harca soda ekledikten sonra karıştırmadan böreğin üzerine dökün.

Servis Önerisi

Peynirli Sodalı Börek Servis Önerisi:

Sıcak sıcak servis edin.