ARAMA YAP
30 dk
45 dk
Kolay
8 kişilik
360 kcal
3438

Günün en güzel saatlerinde severek tüketebileceğiniz hem lezzet dolu hem de sofralara çok yakışacak bir tarifimiz var.


Bilenler bilmeyenlere, deneyenler denemeyenlere haber versin! Bugün mutfaklarda ev yapımı kabaklı börek pişecek. :)


Kabak yemeyenler kabak yiyecek, börek sevmeyenler bu tarife bayılacak ve en önemlisi de uzun uzun zaman ayırıp, börek yapmak istemeyenler bu tarifi uygulayacaklar. Neden mi bu kadar iddialıyız? Çünkü hazır yufkadan kabaklı börek hazırlayacağız bugün. Uzun uzun hamur yoğurup, yufka açmakla uğraşmayacaksınız.


Lezzetiyle ve tüm ihtişamıyla sofralarımızın en güzel yerinde yer alacak olan kabaklı börek tarifi, içerisine eklediğimiz malzemelerin uyumuyla da adından sıkça söz ettirecek gibi. 


‘’Kabaklı börek içi nasıl hazırlanır?’’ sorusu burada hepimizin merak ettiği sorulardan bir tanesi. Kabaklı börek iç harcını nasıl hazırladığımıza ve kabaklı börek yapımına reçetemizde yer verdik.  Ama gelin öncesinde kabağın faydalarına hızlıca bir göz atalım. 


Kabak yediğinizde içiniz rahat olsun. Çünkü kan şekerini dengeler, diyabete karşı koruma sağlar ve kolesterol seviyesini düşürür. 


Kabağın faydalarını özetle öğrendiğimize göre kabak böreği fırında en güzel nasıl pişer öğrenebiliriz artık. Çat kapı gelecek olan misafirlere hazır olun! Çünkü böreğimizin kokusunu sokağın başından alanlar olacak. :)


Böreğimiz için öncelikle kabakları rendeleyip, suyunu sıkıyor ve tuz ekleyip bir süre bekletiyoruz. Kabaklarımızın tekrar suyunu sıkıp, derin bir kaba alıyoruz ve iç harcını hazırlamaya başlıyoruz. Lor peyniri, ceviz ve baharatları kabakların üzerine ekleyip, karıştırıyoruz. Ardından harcımızı kenara alıp, sosumuzu hazırlamaya geçiyoruz.


Sos malzemelerini bir kapta birleştirip, iyice karıştırıyoruz. Kenara alıyoruz. Fırın tepsisini yağlayıp, kenarlarından taşacak şekilde bir adet yufka seriyoruz. Üzerine hazırlanan sostan fırça ile yediriyoruz.


Tepsinin içerisinde kalacak şekilde bir yufka ekleyip, üzerini fırça ile sosluyoruz. Tekrar bir yufka daha ekleyip, fırça ile sosladıktan sonra harcı ekleyip, yayıyoruz. Üzerine bir adet yufka ekleyip, fırça ile sosladıktan sonra bir adet daha yufka ekleyip, üzerini sosluyoruz. Tepsinin dışındaki yufkayı üzerine kapatıyoruz.


Keskin bir bıçak ile böreği kare dilimleyip, kalan sosu üzerine gezdiriyor ve susam serpiyoruz.


Fırının orta rafında yaklaşık 45' fırınlayıp, servis edin.


Kabaklı Börek Tarifi Servis Önerileri


Kabaklı börek servis önerilerine göz atalım şimdi de. 


Böreğimizin günün her öğününde rahatlıkla tüketilebilir olduğunu hatırlatıp çay, ayran ya da soğuk bir bardak limonatanın gayet yakışacağını söyleyebiliriz. 


Kabaklı Börek Tarifi Püf Noktaları


Kabaklı börek tarifinde ve diğer sebzeli börek tariflerinde, kabağın suyunu salmaması ve kararmaması için tuzda bekletip, iyice suyunu sıktıktan sonra böreğin içerisine ekleyebilirsiniz.


Kabaklı Börek Tarifi Kaç Kaloridir?


Merak edenler için kabaklı böreğin 1 porsiyonunda 360 kalori bulundurduğunu söyleyebiliriz. Diyet yapanlar için maalesef ki öneremiyoruz.


Kabaklı Börek Tarifini Sevenler 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Kabaklı börek tarifini deneyip sevenler için 3 tane daha börek önerimiz var.


Bunlar ıspanaklı ve peynirli börek, patlıcanlı börek tarifi ve pazılı börek tarifi şeklindedir. Mutlaka denemeli ve favorinizi seçmelisiniz.

Pişirmeye Başla