Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
0
Dakika
Zorluk
Orta

Evde Ekşi Mayalı Ekmek yapmak şimdi çok moda. Adımları doğru uyguladığınızda tadına doyamayacağınız bir tarif sizleri bekliyor! Evi saran kokusu, kendi ekmeğini pişirmenin verdiği mükemmel haz... Terapinin ta kendisi!

Özellikle son yıllarda sıkça karşımıza çıkan kepeklisinden, çavdarlısına kadar birçok çeşidi olan ekşi mayayı mercek altına alıyoruz. Günümüzde birçok ekmekçi artık ekşi maya ekmek yapıyor. Hatta, ekşi mayadan grissini, simit, baget gibi hamur işleri sıkça karşımıza çıkmakta. 

Evde kendi ekşi mayalı ekmeğinizi yapmak sandığınız kadar zor değil. Biraz sabır ve özveriyle mükemmel ekmeğinize ulaşabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan; un, su, tuz ve ekşi maya. Sağlıklı beslenmek, kaliteli ekmek tüketmek için kendi ekmeğinizi kendiniz yapmaya başlayabilirsiniz. Genel olarak ekmek yapımında kullanacağınız her malzemenin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Sıcaklık değişimleri mayanın kabarma sürecini etkileyecektir. Gereken malzemeler hazırsa sizi hemen tarife doğru alalım.


Evde Ekşi Maya Tarifi, Nasıl Yapılır, Nasıl Saklanır?

Biraz su, un ve mikroorganizmaların ortaya çıkardığı büyülü bir dünya sunan ekşi maya, becerikli ellerde biraz sabır, biraz da heyecan ile ekmeği soframızın baş köşesine taşıyor. Evde kendi ekşi mayalı ekmeğinizi yapmak ise sandığınız kadar zor değil! İşe evde ekşi maya yapımı ile başlayabilirsiniz. Dumanı üstüne, evinize mis gibi kokular salacak ekmeğiniz için evde ekşi maya yapmanın tüm inceliklerini ve püf noktalarını yazımızda bulacaksınız.


Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi Malzemeleri

400 gram (g)
un
300 mililitre (ml)
su
90 gram (g)
ekşi maya
1 tatlı kaşığı
tuz
Alışveriş Listesine Ekle

Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi Hazırlanışı

 7 Adım
Püf Noktası

Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi Püf Noktaları

Ekşi maya yapımına başlarken, ilk adım uyuyan mayanın uyandırılmasıdır. Mayanızı aktif hale getirmek için ekmek yapmadan 1 gün önce, mayanızı buzdolabından çıkarıp 1 çorba kaşığı un, 1 çorba kaşığı su ekleyerek karıştırın. İkinci adım ise, ekmek yapımına başlamadan önce ekşi mayayı test etmek. Su dolu bir kabın içerisine hazırladığınız mayadan 1 kaşık atın. Eğer mayanız çöküyorsa, aktif değildir. Suyun üzerinde yüzüyorsa, mayanız tam kıvamında aktifleşmiş demektir! Ekmek yapımındaki önemli bir diğer faktör, ilk yoğurmada hamurun çok fazla yoğrulmamasıdır. Çok hafif ve sakin hareketlerle un, su ve mayayı karıştırıp sadece malzemelerin birbirine karışmasını sağlamanız yeterlidir. Kullanacağınız tuzun kalitesi hem ekmeğin kıvamını, hem de lezzetini etkiler. İyi tuz kullanmaya özen gösterin. Katlama aşamalarında ellerinizi zeytinyağına batırıp katlama işlemini bu şekilde yapabilirsiniz. Hamurun elinize yapışmasını engelleyecektir. Ekşi mayalı ekmeğinizi sıcakken kesmeyin. Sıcakken keserseniz içi hamur kalacaktır.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol