Kaç Kişilik: 4

Robotta Etsiz Çiğ Köfte Tarifi

: Yediden Yetmişe Kendini Sevdiren Lezzet ;
08.11.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
5
Dakika
Zorluk
Kolay

Pişirilmeden hazırlanan 400 yıllık geçmişe sahip çiğ köfteni içinde bulgur, isot ve/veya kırmızıbiber, salça, soğan, maydanoz, baharat ve orijinalinde kıyılmış yağsız et vardır. Malzemelerin etle birlikte yoğrularak ateşsiz piştiği meşakkatli bir hazırlık süresi gerektirir. Bu yüzden çiğ köfteyi yoğurmak bir ustalık ve sabır işidir.


İçinde bulunan çiğ et nedeniyle bağırsaklarda hastalığa sebep olma riski bulunan çiğ köftenin 2008 yılıyla birlikte hazırlama ve saklama koşulları uygun olsa dahi ticari işletmelerde etli olarak hazırlanıp satılması yasaklanmıştı. Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan çiğ köftenin etsiz olan hali de kısa sürede sevdiğimiz lezzetlerden biri haline geldi. Bol limonlu, nar ekşili, yanına buz gibi ayranla lavaş arası çiğ köfte yediden yetmişe herkese kendini sevdirirken vegan mutfağının da baş köşesine yerleşti. E çiğ köfteyi yoğurması ayrı maharet ister demiştik. Hem Knorr Etsiz Çiğ Köfte harcı hem de blender ile pratik şekilde hazırlayabileceğiniz robotta etsiz çiğ köfte tarifi için yazımıza göz atın.


Robotta Çiğ Köfte Kaç Kaloridir?


Bir porsiyon Robotta Etsiz Çiğ Köfte yaklaşık 226 kaloridir.


Etsiz Çiğ Köfte Tarifi


Etsiz Çiğ Köfte severleri buraya alalım çünkü bu konuda iddialıyız. Dışarıda severek yediğimiz lezzetlerin başında geliyor çiğ köfte! Özellikle vegan ve vejetaryenler tarafından çok sevilen bu etsiz çiğ köfteyi, bir de bizim tarifimizle deneyin!


Evde Kolay Çiğ Köfte Yapımı: Tüm Püf Noktalarıyla Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?


Çiğ köfte, çiğ etin daha kolay sindirilmesi için iyice dövülmesiyle hazırlanan bir yemektir. 400 yıldır pişirilmeden hazırlanan bu yemeğin içinde bulgur, isot ve/veya kırmızıbiber, salça, soğan, maydanoz, baharat ve kıyılmış yağsız et var. Malzemelerin etle birlikte yoğrularak ateşsiz piştiği meşakkatli bir hazırlık süresi gerektirir. Bu yüzden çiğ köfteyi yoğurmak bir ustalık ve sabır işidir. Her ustanın kendine has bir yöntemi olduğu gibi her şehrin de kendi usulünce çiğ köftesi vardır. Siz de kendi evinizin ustası olun diye evde çiğ köfte yapımına dair tüm püf noktalarını sizin için derledik.


Naneli Salatalıklı Ayran


Yemeklerin güzel eşlikçisi ayranın en ferah hali naneli salatalıklı ayran tarifi burada! Pratik ve lezzetli içeceğinizi hemen hazırlayın!

Robotta Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Malzemeleri

1 adet
Knorr Etsiz Çiğ Köfte Harcı
1 yemek kaşığı
nar ekşisi
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
domates salçası
1 yemek kaşığı
acı biber salçası
1 su bardağı
su, 1 parmak eksik, kaynar

Salata İçin

1 demet
roka, yıkanmış, ayıklanmış
çeyrek adet
göbek marul
1 yemek kaşığı
nar ekşisi
1 yemek kaşığı
limon suyu
2 diş
sarımsak
2 adet
lavaş, kızartılmış

Sunum İçin

2 yemek kaşığı
nar ekşisi
1 su bardağı
lahana turşusu
2 yemek kaşığı
acı biber salçası
4 adet
lavaş
Püf Noktası

Robotta Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Püf Noktaları

Mutlaka ince ve esmer bulgur tercih edin. Çiğ köfte harcının kıvamı koyu olursa zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Servis Önerisi

Robotta Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Servis Önerisi

Hazırladığınız salata ile dürüm yaparak nar ekşisiyle servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol