ARAMA YAP
30 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
255 kcal
110075

Tantuni ufak ufak doğranmış dana etinin yağlı kaburga kısmının soğan, domates, maydanoz ve bazen sivri biberle birlikte pamuk yağı ile sacda pişirilmesi şeklindeki bir tür sac kavurma. Türk mutfağının en sevilen sokak lezzetlerinden tantuni dürümü evde yapmak ise hiç zor değil. Bunun için illa Mersin’e gitmeniz gerekmiyor!


Bu kez tantunide ezber bozuyor içerisini tavuk eti ile hazırlıyoruz. Tavuk tantuni dürüm yağımı için kırmızı et yerine küçük küçük doğranmış tavuk göğsünü et tantuniyle aynı malzemeler ve aynı yöntemlerle hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz tavuk göğüz eti yerine tavuk ciğer tantuni de tercih edebilirsiniz. Tamamen damak zevkinize kalmış.


Tavuk tantuni baharatları olarak genellikle toz kırmızı biber ve kimyon kullanılsa da biz bu lezzeti Knorr Tavuk Çeşnisi ile katlıyoruz. Tavuk tantuni lezzetinin en incelikli halini evinizde yapmak için tarifimize göz atın.


Et Tantuni Dürüm


Tantuni ufak ufak doğranmış dana etinin yağlı kaburga kısmının soğan, domates, maydanoz ve bazen sivri biberle birlikte pamuk yağı ile sacda pişirilmesi şeklindeki bir tür sac kavurma. Misafirlerinize geleneksel bir lezzet hazırlamak istiyorsanız Ev Yapımı Tantuni tarifini hemen deneyin.


Tarife geçmeden önce kremalı tavuk tarifi, tavuk bonfile tarifi ve çıtır tavuk tarifini de böyle bırakıyoruz!

Pişirmeye Başla

Tavuk Tantuni Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
tavuk kalça, kemiksiz, küçük küp doğranmış
500 gram (g)
soğan, orta boy, küçük küp doğranmış
2 adet
Knorr Tavuk Yemekleri için Baharatlı Çeşni
2 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
4 yemek kaşığı

Servis için

maydanoz, ince kıyılmış
yarım demet
limon, çeyrek dilimlenmiş
2 adet
kırmızı soğan, ince dilimlenmiş
1 adet
Knorr Sumak
1 tatlı kaşığı
domates, küçük küp doğranmış
3 adet
lavaş
4 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tantuninin üzerine su ya da tavuk suyu döktüğünüz takdirde hem sacın çok fazla ısınmasını önlemiş olursunuz hem de tantuniyi içine koyacağınız ekmeğin ya da lavaşın nemlenmesini ve daha kolay şekillenmesini sağlamış olursunuz. Evde tantuni yaparken dinlenmiş tavuk eti kullanırsanız daha yumuşak bir sonuç elde edebilirsiniz.

Servis Önerisi

Tavuk Tantuni Tarifi Servis Önerisi:

Sütlü çorba çeşitleri arasında yer alan köz patlıcan çorbasıyla tavuk tantuni dürüm yemeden önce enfes bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu enfes çorbayı denemek için kollarınızı sıvayın.