Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 255

Tavuk Tantuni Tarifi


Tuğçe Aydemir;
14.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Tantuni ufak ufak doğranmış dana etinin yağlı kaburga kısmının soğan, domates, maydanoz ve bazen sivri biberle birlikte pamuk yağı ile sacda pişirilmesi şeklindeki bir tür sac kavurma. Türk mutfağının en sevilen sokak lezzetlerinden tantuni dürümü evde yapmak ise hiç zor değil. Bunun için illa Mersin’e gitmeniz gerekmiyor!


Bu kez tantunide ezber bozuyor içerisini tavuk eti ile hazırlıyoruz. Tavuk tantuni dürüm yağımı için kırmızı et yerine küçük küçük doğranmış tavuk göğsünü et tantuniyle aynı malzemeler ve aynı yöntemlerle hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz tavuk göğüz eti yerine tavuk ciğer tantuni de tercih edebilirsiniz. Tamamen damak zevkinize kalmış.

Tavuk tantuni baharatları olarak genellikle toz kırmızı biber ve kimyon kullanılsa da biz bu lezzeti Knorr Tavuk Çeşnisi ile katlıyoruz. Tavuk tantuni lezzetinin en incelikli halini evinizde yapmak için tarifimize göz atın.

Et Tantuni Dürüm

Tantuni ufak ufak doğranmış dana etinin yağlı kaburga kısmının soğan, domates, maydanoz ve bazen sivri biberle birlikte pamuk yağı ile sacda pişirilmesi şeklindeki bir tür sac kavurma. Misafirlerinize geleneksel bir lezzet hazırlamak istiyorsanız Ev Yapımı Tantuni tarifini hemen deneyin.

Tarife geçmeden önce kremalı tavuk tarifi, tavuk bonfile tarifi ve çıtır tavuk tarifini de böyle bırakıyoruz!Tavuk Tantuni Tarifi Malzemeleri

500 gram (g)
tavuk kalça, kemiksiz, küçük küp doğranmış
2 adet
soğan, orta boy, küçük küp doğranmış
2 yemek kaşığı
Knorr Tavuk Yemekleri için Baharatlı Çeşni
4 yemek kaşığı
ayçiçek yağı

Servis için

yarım demet
maydanoz, ince kıyılmış
2 adet
limon, çeyrek dilimlenmiş
1 adet
kırmızı soğan, ince dilimlenmiş
1 tatlı kaşığı
Knorr Sumak
3 adet
domates, küçük küp doğranmış
4 adet
lavaş
Püf Noktası

Tavuk Tantuni Tarifi Püf Noktaları

Tantuninin üzerine su ya da tavuk suyu döktüğünüz takdirde hem sacın çok fazla ısınmasını önlemiş olursunuz hem de tantuniyi içine koyacağınız ekmeğin ya da lavaşın nemlenmesini ve daha kolay şekillenmesini sağlamış olursunuz. Evde tantuni yaparken dinlenmiş tavuk eti kullanırsanız daha yumuşak bir sonuç elde edebilirsiniz.

Servis Önerisi

Tavuk Tantuni Tarifi Servis Önerisi

Sütlü çorba çeşitleri arasında yer alan köz patlıcan çorbasıyla tavuk tantuni dürüm yemeden önce enfes bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu enfes çorbayı denemek için kollarınızı sıvayın. 

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol