Kaç Kişilik: 2 Kaç Kalori: 529

Çıtır Tavuk Tarifi


Tuğçe Aydemir;
14.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Çıtır tavuk fast food restoranları ile hayatımıza girmiş bir yemektir. Türkiye mutfağında galeta ununa bulanıp, kızartılarak yapılan bir çok yemek var tabi. Ancak çıtır tavuk gerek panelenmesi, gerekse sosu ve servisi ile oldukça Amerikalı bir yemektir.

Bu kadar lezzetli bir yemeğin, ne yazık ki ayrımcı bir hikayesi vardır. Batı Afrika’dan, Amerika’ya gemilerle siyahi halk getirilip, bölgedeki beyaz halkın arsalarında ve evlerinde çalıştırılmış. Amerika’nın en büyük ayıbı olarak kabul edilen bu ayrımcı yaklaşımın sonucunda, blues ve caz müzik, bir de burada bahsettiğimiz çıtır tavuk çıkmıştır.

Dana eti gibi daha pahalı etler yerine, onlara üretimi daha kolay ve daha uygun fiyatlı olan tavuk eti kalırmış genelde. Onlar da doyurucu olması için, tavuk etini paneleyip kızartarak, yanına mısır ve patates ile servis ederlermiş. Amerika’da ayrımcılığın bitmesi ile, çıtır tavuk iyice popülerleşiyor ve özellikle güneyde bütün halkın mutfağına girmeye başlıyor. Önce tüm Amerika, sonra da tüm dünyaya yayılması ile fast food zincirleri ile oluyor. Günümüzde Bağımsızlık Günü, gibi özel günlerin yemeği olarak da servis edilir.

Çıtır Tavuk Nasıl Kızartılır?

Galeta unu veya panko ile panelenen kızartmalardan farklı olarak, çıtır tavuk yaparken bir tür hamur hazırlıyorsunuz. Hamur denildiğinde aklınıza kek veya kurabiye gelebilir, ancak su, soda, süt ile un ve benzeri bir ürün birleştiği her durumda, oluşan karışıma hamur diyoruz.

Fish and chips ve tempura gibi kızartmalar da, bir tür hamura bulanarak yapılır. Tavukları paneleyeceğiniz hamur, kek hamurundan cıvık, krep hamuru gibi akışkan bir kıvamda olacaktır. Bu tarz yemeklerde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; tavuk etini hamura buladıktan üzerindeki fazlalığı akıtın. Yoksa çok kalın bir hamur ile kaplı olur ve çok az yenilebilir.

Buharda pişirilmiş, sotelenmiş veya haşlanmış yemeklerin lezzetli ve aynı zamanda hafif olduğunu kimse inkar edemez, ancak kızartmaya kim hayır diyebilir ki? Mutfağa geçelim ve çıtır tavuk yapmaya başlayalım!

Çıtır tavuk servis ederken, klasik versiyondan şaşmanızı öneriyoruz. Çıtır çıtır patates kızartması ve Gravy sos, ihtiyacınız olan iki şey.

Tarife geçmeden önce kremalı tavuk tarifi, tavuk bonfile tarifi ve tavuk tantuni tarifini de böyle bırakıyoruz!


Çıtır Tavuk Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

500 gram (g)
kemilkli tavuk parçaları, kalça, kanat ya da baget
1 adet
soda
4-5 yemek kaşığı
un
4 adet
yumurta
5 su bardağı
mısır gevreği, ufaltılmış
1 tatlı kaşığı
tuz
Çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1 adet
Calve Ketçap
Servis Önerisi

Çıtır Tavuk Tarifi Servis Önerisi

Yanında patates kızartması veya pirinç pilavıyla servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol