Çıtır Tavuk

     (0 oy)
Kaç Kişilik
2
Kişilik
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Herkesin çok seveceği, yanına her sosun yakışacağı bir tarifle karşınızdayız. Çıtır Tavuk tarifini henüz denemediyseniz kolay kolay vazgeçemeyeceksiniz. 

Çıtır Tavuk tarifinin yanına hazırlayacağınız patates kızartması, pirinç pilavı veya salatayla ev halkının çok seveceği bir tarif olacak. İşin sırrı tavuğun marinasyonu ve paneleme tekniğinde saklı. Doğru paneleme yöntemiyle içi yumuşacık dışı kıtır kıtır bir tavuk olacak. 

Yağda Kızartırken Evinizin Kokmaması İçin Ne Yapmak Gerekir? 

Kızartmayı her ne kadar sevsek de kimi zaman evi saran kokusu ya da ocağın temizlenmesi bizi bazı sevdiğimiz tariflerden vazgeçirebiliyor. Ocak Nasıl Temizlenir? Sorusunun cevabı içinse buraya tıklayın. Kızartma yaptıktan sonra ocağın üzerinde geniş bir tavanın içinde bir bardak suya 1 yemek kaşığı sirke koyarak bu kokunun önüne geçebilirsiniz. Kızartma yapmak istemeyenlerse tavukları yağlı kağıt üzerinde dizerek fırında 180 derecede 25 dakika pişirebilir. 

Çıtır Tavuk Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Çıtır tavuk yaparken dışının daha fazla kıtır bir yapıya sahip olması için dilerseniz mısır gevreği de kullanabilirsiniz. Öncesinde tavukları süt, soda veya yoğurtla en az 1 saat buzdolabında bekletmekte tavukların yumuşak kıvamda olmasını sağlayacak. 

Fırında Galeta Unlu Çıtır Tavuk Nasıl Yapılır? 

Yanına kızarmış patatesle servis edebileceğiniz Fırında Çıtır Tavuğu galeta unuyla fırında kıtır kıtır hazırlayabilirsiniz. Çocukların severek yiyeceği bu tarif şipşak servise hazır olmasıyla da ayrı seveceksiniz. 

Çıtır Tavuk Malzemeleri

500 gram (g)
kemilkli tavuk parçaları, kalça, kanat ya da baget
1 adet
soda
4-5 yemek kaşığı
un
4 adet
yumurta
5 su bardağı
mısır gevreği, ufaltılmış
1 tatlı kaşığı
tuz
Çeyrek tatlı kaşığı
karabiber
Alışveriş Listesine Ekle
Servis Önerisi

Çıtır Tavuk Servis Önerisi

Yanında patates kızartması veya pirinç pilavıyla servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol