ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
8 kişilik
97610

Belki de tavuk tariflerinin en klasiği ve tartışmasız da en lezzetlisi; Kremalı Tavuk. 


İki malzemenin birbirine bu kadar çok yakıştığı nadir görülür, yumuşacık kıvamı ve tadıyla kremalı tavuk tarifini hazırlamak çok pratik. Hem pratik hem doyurucu bu tarifi hazırlamak inanın çok az zamanınızı alacak. Sonuç lezzetli mi lezzetli kremalı yumuşacık tavuk… Akşam yemeğe geliyoruz dediklerinde aklınıza ilk gelen yemek olmaya aday bu tarifi, isterseniz fırında isterseniz de tavada hazırlayabileceğinizi unutmayın. 


Kremalı tavuğun en klasik halini sizinle paylaşıyor olsak da bu tarifi çeşitlendirmeniz için de öneriler sunabiliriz. Mesela; Sarımsaklı Kremalı Tavuk, Kremalı Körili Makarna, Alfredo ve Fırında Başemal Soslu Tavuk bunlardan bazıları. Bu tariflere de şans vermek için aşağıya bekleniyorsunuz. Ayrıca dilerseniz bol ekşili, limon kabuklu ve fesleğenli versiyonunu da deneyebilirsiniz. 


Kremalı Tavuk Kaç Kaloridir?


Bir porsiyon Kremalı Tavuk yaklaşık 407 kaloridir. Ayrıca 2,59 gram karbonhidrat, 38,91 gram protein, 28.29 gram yağ içerir. Krema içerisinde yüksek miktarda yağ içerdiği için diyet yaparken porsiyon kontrolüyle tüketmeniz önerilir.


Tarife geçmeden önce çıtır tavuk tarifitavuk bonfile tarifi ve tavuk tantuni tarifini de böyle bırakıyoruz!

Pişirmeye Başla

Kremalı Tavuk Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 8 kişi +

Ana malzemeler

tavuk but, kemiksiz, uzun dilimlenmiş
500 gram (g)
Knorr Tavuk Çeşnisi
1 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
1 yemek kaşığı

Sos için

ayçiçek yağı
1 yemek kaşığı
su
çeyrek su bardağı
istiridye mantarı, ayıklanmış
500 gram (g)
taze kekik, ayıklanmış
4-5 dal
sarımsak
2 diş
krema
1 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Fırında tavuk pişirecekseniz, öncelikle tavuğun yağlı olmasına dikkat edin. Böylece yapacağınız tavuğun kurmasını engellemiş olursunuz. Tavuk etinin göğüs kısmının dolgun olmasına dikkat etmeniz önemli. Eğer dolgun değilse tavuğun bayat olduğu anlamına geliyor. Bayat tavuğun rengi pişirildiğinde kırmızıya dönüyor aklınızda olsun. Dondurulmuş gıdalar çözüldükten sonra tekrar dondurulmadığından söz konusu tavuk olduğunda da bu kural geçerli. Tavuğu çözdükten sonra tekrar dondurmayın ve tam çözülmeden yani tavuk oda sıcaklığına gelmeden pişirmeyin. Ayrıca krema, süt, yoğurt gibi süt ürünleriyle et/tavuk ürünlerini marine ettiğinizde; sütün içerisinde bulunan asit etinizin içerisinde asidik fermentasyona yol açar. Böylelikle et daha yumuşak ve lezzetli olur. Marine ederken kullanacağınız tuz ise proteinleri modifiye eder ve etin daha fazla su tutmasını sağlar.

Servis Önerisi

Kremalı Tavuk Tarifi Servis Önerisi:

Kremalı tavuğu yanında patates püresi veya fırında elma dilimi patates ile servis edebilirsiniz. Servis ederken taze kekik veya frenk soğanıyla süsleyebilirsiniz.