Kaç Kişilik: 4

Tenekede Tavuk Tarifi

: Piknikçilerin Gözdesi ;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Zor

Tenekede tavuk, Zonguldak’ın Gökçebey İlçesi’nde, yıllar önce bir çobanın bütün tavuğu ahşap çubuğa geçirip etrafında ateş yaktığı tenekenin içinde pişirmesiyle yöresel yemek haline gelmiş. Hatta öyle ki tenekede tavuk pişirme geleneği kentte festivale bile dönüşmüş.

Tenekede tavuk, pratik bir tarif olduğundan ve yapımı kolay olduğu için ilkbahar ve sonbahar aylarında piknikçilerin ve kampçıların sıkça tercih ettiği bir yemek. Bu yüzden de kamp alanlarını yoğun olduğu Trakya bölgesinde de sık sık yapılır.

Mangal ateşinde, büyük bir teneke içerisinde ağır ağır pişen tavuk ile yapılan bu yemek, Çingene tavuğu olarak da bilinir. En eski pişirme yöntemlerinden birisi olan tenekede tavuk tarifinde kapaksız ve büyük bir teneke içerisine kurulan aparat tavuğunuz dışının çıtır çıtır içinin de yumuşacık olmasını sağlıyor. Aslında çok kolay olan bu tarif için ihtiyacınız olan şey, tenekede tavuk aparatı. Tenekede tavuk aparatı aynı zamanda domates, soğan veya biber gibi sebzeleri közlemek için de birebir. Aparatın altında kalan kısımla aynı zamanda tavuğun akan yağı ve suyuyla lezzetli bir pilav da hazırlayabilirsiniz.

Hem bütçeyi zorlamayan hem de lezzetiyle kendine hayran bırakan tenekede tavuk pişirme süresi yaklaşık olarak 45 dakika ile 1 saat arasında değişiyor. Hazırlayacağınız tenekede tavuk sosu ile içi sulu leziz bir yemek karşınıza çıkıyor. Son derece sağlıklı ve doğal koşullarda hazırlanan tenekede tavuk pişirilirken herhangi bir bitkisel veya hayvansal yağ kullanılmıyor. Salt tavuğun kendi yağı ve suyu ile pişirilir.

Evde yapması pek mümkün olmayan tenekede tavuk kapamada kapağı kaldırınca ne olacak bilemiyorsanız tarifimiz size yardımcı olacaktır. Dışı çıtır çıtır nar gibi kızarmış, içi yumuşacık ve parmak yediren tenekedeki tavuk tarifimize buyurun…

Tenekede Tavuk Tarifi Kaç Kaloridir?

Tavuk etinin 100 g’ı 239 kaloridir.

Tenekede Tavuk Sosu Nasıl Yapılır?

Tenekede tavuk sosu için 2 yemek kaşığı ayçiçek yağı ve Knorr Çeşnile Fırınla: Mangal Çeşnisi kullanıyoruz. Siz dilerseniz başka baharatlarla da çeşitlendirebilirsiniz.

Tenekede Tavuk Hangi Yöreye Ait?

Tenekede tavuk, Zonguldak’ın Gökçebey İlçesi’nde, yıllar önce bir çobanın bütün tavuğu ahşap çubuğa geçirip etrafında ateş yaktığı tenekenin içinde pişirmesiyle yöresel yemek haline gelmiş. Hatta öyle ki tenekede tavuk pişirme geleneği kentte festivale bile dönüşmüş.

Tenekede Tavuk Kaç Dakikada Pişer?

Tenekede tavuk yavaş yavaş yakılan ateş üzerinde yaklaşık 45 dakika ile 1 saat sürede pişirilir.

Fırında Tavuk Tarifleri: 15 Pratik ve Lezzetli Tarif, Nasıl Yapılır?


Sofralarımızda en çok yer verdiğimiz faydalı besinler arasında yer alan tavuk, haşlama, fırında, tencerede her türlü teknikle hem kolay hem de pratik bir şekilde hazırlanabildiği için kurtarıcı besinlerden biri. Birkaç leziz çeşni ve malzeme yardımıyla değişik, ekonomik ve pratik fırında tavuk tarifleri hazırlamak mümkün. Knorr’un tavuk çeşnileriyle lezzetlendirdiğimiz fırında tavuk, kanat, incik ve göğüs etiyle hazırladığımız sofranızı şenlendirecek 15 pratik ve lezzetli fırında tavuk tarifliyle karşınızdayız. Buyurun listemiz…

Tenekede Tavuk Tarifi Malzemeleri

1 adet
Knorr Çeşnile Fırınla: Mangal Çeşnisi
1 adet
bütün tavuk
3 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
4 adet
patates, küp doğranmış
3 adet
soğan, ince dilimlenmiş
8 adet
sivri biber
Püf Noktası

Tenekede Tavuk Tarifi Püf Noktaları

Tenekede tavuk yapımı için aparatınız yoksa bir adet tahta kazık alıp bir tepsinin ortasını delerek toprağa batırarak tarifi uygulayabilirsiniz. Tavukların içlerinin daha iyi pişmesi için üzerine çizikler de atabilirsiniz. Tenekenin etrafının hava almaması için kapatırken üzerine taş koyarak ağırlık yapabilirsiniz.

Servis Önerisi

Tenekede Tavuk Tarifi Servis Önerisi

Tenekede tavuğu yanında pişen patates, biber ve soğanlar ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol