Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 340

Elmalı Turta Tarifi

: Amerika Mutfağına Seyahat Ediyoruz
Emre Ulu;
18.11.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
45
Dakika
Dinlenme
10
Dakika
Zorluk
Zor

Elmalı turta, bir Amerikan tarifi olmasına rağmen dünyadaki en popüler tatlılardandır. Orijinal elmalı turta yapımı için elmalı harç ve tart hamuru yeterlidir ama üzerine krema ya da dondurma ile servis edildiğinde de harika olur.


Elmalı turtanın tarihi Orta Çağ'a kadar gider! İngiltere’de 1381 tarihli bir tarifte elma, baharat, incir, kuru üzüm ve armut gibi ürünler listelenir. İlk kez 1514 tarihli bir Hollanda yemek kitabında elmalı turtanın tarifi verilmiştir.


Elmalı turta 17. ve 18. yüzyıllarda İngiliz, Hollandalı ve İsveçliler tarafından Amerika’ya getirildi ve zamanla bir Amerikan tarifine dönüştü. Öyle ki ABD'de "tipik Amerikan" anlamında "Elmalı turta gibi Amerikalı" sözü bile söylenmektedir. Günümüzde dünyanın farklı yerlerinde elmalı turtanın tarifi ve yapılışı da farklılık gösterir. Farklı turta süslemesi için yazımıza da göz atmayı unutmayın!


Biz de bugün size kıyır kıyır bir elmalı turta tarifi anlatacağız! Eğer bu geleneksel tarife farklı bir yorum katmak isterseniz, narlı turta ve ananaslı turta tariflerimizi de denemenizi öneririz!


Tart, Turta ve Tartolet Arasındaki Fark Nedir?


Turta, meyveli bir pastadır. Üzeri genellikle kafes şeklinde hamur ile süslenir, arasında meyve sosu bulunur ve en alt tabakası ince bir hamurdan oluşur. Yabancılar genellikle üzerini de tamamen ince bir hamurla kaplarken ülkemizde daha çok kafes şeklinde kapatılmaktadır.


Tart ise içi dolgulu bir pasta çeşididir ve üzeri tamamen açıktır. Turta ile arasındaki fark birinin üzerinin kapalı diğerinin ise açık olmasıdır. Tartolet de üzeri açık ve içinde dolgu kreması olan tartın küçük versiyonudur. Genellikle tek kişilik minik kalıplarda pişirilir.

Elmalı Turta Tarifi Malzemeleri

4 adet
elma, orta boy
1 su bardağı
şeker
2 yemek kaşığı
mısır nişastası
1 tatlı kaşığı
Knorr Tarçın

Hamuru için

2.5 su bardağı
un
2 yemek kaşığı
şeker
1 adet
limon, kabuğunun rendesi
250 gram (g)
tereyağı, küp kesilmiş, soğuk
2 adet
yumurta

Servis için

1 paket
Carte d’Or Classic Kaymaklı Dondurma
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol