Çay saatlerine eşlik edecek ya da misafirlerinize ikram ettiğiniz turtaları hem göze hem de damağa hitap edecek şekilde hazırlamak sizin elinizde. Turtanın dolgu kısmında özgür olduğunuz gibi süsleme yaparken de farklılıklar yaratabilirsiniz.

İşte turtanızı nasıl süsleyebileceğinizle ilgili ufak tüyolarımız.
Öncelikle turta hamurunuzu kalıbınıza yerleştirdikten sonra kenarlarından çıkan fazlalık atmayıp onları süsleme için kullanabilirsiniz. Bunun için artan hamurları tek bir hamur haline getirip, turtanızın üstünü tamamen kaplayıp üstüne çatal ya da bıçak yardımıyla şekiller verebilirsiniz.
Bir diğer seçenek ise; farklı şekillerdeki kurabiye kalıplarından yardım almak. Bu fazla hamurlardan yıldız, kalp, yaprak şeklinde şekiller çıkararak, dolgunuzun üzerine yerleştirebilir hatta dilerseniz kendi tablonuzu bile yaratabilirsiniz.

En çok karşımıza çıkan bir diğer süsleme şekliyse; örgü kenar. Örgü kenarlı süslemeyi elmalı turtalarda fazlasıyla görebilirsiniz. Bu süslemeyi uygularken yapmanız gereken tek şey; yine artan hamurdan üç uzun şerit kesip, hamuru tart çevresinin uzunluğunca saç örgüsü şeklinde örmek. Hamuru tart kenarına sabitlemek içinse sudan yararlanmanız yeterli olacaktır.

Turta süslemeden yeterince bahsettiysek uygulamaya geçmeye ne dersiniz? Öyleyse hemen elmalı turta tarifimize göz atın!