ARAMA YAP
50 dk
45 dk
Zor
8 kişilik
140 kcal
18696

Tart hamuru, pastacılığa başlayanlara ilk öğretilenlerdendir. Nasıl yemekte mayonez baz bir sos olabiliyorsa, tart hamuru da çok az şekerle veya şekersiz hazırlanarak, hem tatlı hem de tuzlu tariflerin temelini oluşturur.


Tartlar ortaçağ mutfağının bir ürünü olarak kabul edilir. Tart hamuru, paydan, yani içi tatlı veya tuzlu bir dolgu ile doldurulup üzerine yine hamurla kapatılan tarttan, 200 sene sonra yapılmaya başlanmış ve pay halk yemeği olarak bilinirken, tart asilzadelere servis edilirmiş. Ortaçağda yapılmaya başlanan ilk tartlar genelde etli, yani tuzlu iken zamanla tatlı olarak yapılmaya başlanmış.


Tart hamurunu öğrendikten sonra çok farklı tarifleri uygulayabilirsiniz; mesela Fransızların baş aşağı elmalı tartı ‘tarte tatin’, limonlu tart veya merengli tart tatlılardan, tuzlu olarak ise yine bir Fransız klasiği olan ‘quiche Lorraine’, Almanların soğanlı tartı veya Gravyer ile yapılan İsviçre tartı aklıma gelenlerden bazıları. Bahsettiğim klasik tariflerden değil de farklı bir şey yapayım diyorsanız; bu lezzetli hamurun üzerine, istediğiniz herhangi bir dolgu ile tart hazırlayabilirsiniz, yaz aylarında çilekli, kış aylarında balkabaklı tart çok güzel gider.


Bu arada, canım çok tart istedi, ama yalnız yaşıyorum koca tartı ne yapacağım derseniz, hamuru hazırlayıp, küçük bir tart yani ‘tartlet’ yapabilirsiniz, artan hamuru ise streç film ile sarıp buzlukta 2 aya kadar bekletebilirsiniz.


Mutfağa geçelim ve tart hamuru yapmaya başlayalım!

Pişirmeye Başla

Tart Hamuru Tarifi

;

Malzemeler

- 8 kişi +
un, 250 gram
2 su bardağı
pudra şekeri, 35 gram
Yarım su bardağı
tereyağı
125 gram (g)
yumurta
1 adet
su, soğuk
2 yemek kaşığı
börülce, ağırlık yapması için
2 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tart hamuru yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tüm malzemelerin soğuk olması, kek veya kurabiyenin aksine, tart hamurunda tereyağ eritilmez veya çırpılmaz. Un ile parmak uçlarınızla veya uygun bir ayaklı mikseriniz varsa onunla birleştirilir. Bu şekilde yağ , hamurun içerisinde katı bir şekilde kalır, böylece pişirme sırasında hamurdan buhar yükselir ve bu da hamura ağızda dağılan bir doku verir.

Servis Önerisi

Tart Hamuru Tarifi Servis Önerisi:

Tatlı servis edecekseniz, dondurma, çırpılmış krema, taze nane, elenmiş kakao gibi yapacağınız tarta uygun bir eşlikçi ile tuzlu servis edecekseniz, yeşil salata ile servis edebilirsiniz.