Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 140

Tart Hamuru Tarifi

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
50
Dakika
Pişirme
45
Dakika
Zorluk
Zor

Tart hamuru, pastacılığa başlayanlara ilk öğretilenlerdendir. Nasıl yemekte mayonez baz bir sos olabiliyorsa, tart hamuru da çok az şekerle veya şekersiz hazırlanarak, hem tatlı hem de tuzlu tariflerin temelini oluşturur.


Tartlar ortaçağ mutfağının bir ürünü olarak kabul edilir. Tart hamuru, paydan, yani içi tatlı veya tuzlu bir dolgu ile doldurulup üzerine yine hamurla kapatılan tarttan, 200 sene sonra yapılmaya başlanmış ve pay halk yemeği olarak bilinirken, tart asilzadelere servis edilirmiş. Ortaçağda yapılmaya başlanan ilk tartlar genelde etli, yani tuzlu iken zamanla tatlı olarak yapılmaya başlanmış.


Tart hamurunu öğrendikten sonra çok farklı tarifleri uygulayabilirsiniz; mesela Fransızların baş aşağı elmalı tartı ‘tarte tatin’, limonlu tart veya merengli tart tatlılardan, tuzlu olarak ise yine bir Fransız klasiği olan ‘quiche Lorraine’, Almanların soğanlı tartı veya Gravyer ile yapılan İsviçre tartı aklıma gelenlerden bazıları. Bahsettiğim klasik tariflerden değil de farklı bir şey yapayım diyorsanız; bu lezzetli hamurun üzerine, istediğiniz herhangi bir dolgu ile tart hazırlayabilirsiniz, yaz aylarında çilekli, kış aylarında balkabaklı tart çok güzel gider.


Bu arada, canım çok tart istedi, ama yalnız yaşıyorum koca tartı ne yapacağım derseniz, hamuru hazırlayıp, küçük bir tart yani ‘tartlet’ yapabilirsiniz, artan hamuru ise streç film ile sarıp buzlukta 2 aya kadar bekletebilirsiniz.


Mutfağa geçelim ve tart hamuru yapmaya başlayalım!

Tart Hamuru Tarifi Malzemeleri

2 su bardağı
un, 250 gram
Yarım su bardağı
pudra şekeri, 35 gram
125 gram (g)
tereyağı
1 adet
yumurta
2 yemek kaşığı
su, soğuk
2 su bardağı
börülce, ağırlık yapması için
Püf Noktası

Tart Hamuru Tarifi Püf Noktaları

Tart hamuru yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tüm malzemelerin soğuk olması, kek veya kurabiyenin aksine, tart hamurunda tereyağ eritilmez veya çırpılmaz. Un ile parmak uçlarınızla veya uygun bir ayaklı mikseriniz varsa onunla birleştirilir. Bu şekilde yağ , hamurun içerisinde katı bir şekilde kalır, böylece pişirme sırasında hamurdan buhar yükselir ve bu da hamura ağızda dağılan bir doku verir.

Servis Önerisi

Tart Hamuru Tarifi Servis Önerisi

Tatlı servis edecekseniz, dondurma, çırpılmış krema, taze nane, elenmiş kakao gibi yapacağınız tarta uygun bir eşlikçi ile tuzlu servis edecekseniz, yeşil salata ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol