ARAMA YAP
5 dk
Kolay
4 kişilik
366 kcal
10131

Meyvelerin buzla harmanlanması, sıcak iklime sahip birçok kültürde uzun zamandır bilinen bir uygulamaydı. Özellikle tropik meyvelerin bolluğuyla ünlü Latin Amerikalılar, buzlu birçok farklı meyve suyu karışımı geliştirdi. Bu tarifler de ABD’de yapılan ilk smoothie’lerden bazıları için ilham kaynağı oldu. Hindistan'da ise mango ve çilek gibi meyveler, yoğurt ve buzla karıştırılarak “lassi” adı verilen içecek hazırlanır.


"Smoothie" terimi 20. yüzyılın başlarından beri kullanılıyordu, ancak 1930'a kadar spesifik bir içeceği tanımlamak için kullanılmamıştı. İlk smoothie'ler sadece meyve ya da meyve suyu ve buzdan oluşuyordu. 1960'lı ve 70'li yıllarda doğal gıdaların ve sağlıklı beslenmenin önemsenmeye başlamasına kadar ABD’de de çok bilinmiyordu. Bu yıllardan sonra ülke çapında sağlıklı gıda mağazaları açıldı ve bu mağazalar müşterilerine genellikle harmanlanmış meyve içecekleri sunuyordu. 1973'te Steve Kuhnau, Louisiana'da ilk Smoothie King'i kurdu. Kuhnau, smoothie'lerine yoğurt, protein tozu ve vitamin gibi malzemeler ekledi. Sonraki yıllarda bu tarif ABD’de ve dünya çapında yaygınlaşmaya başladı. Artık smoothie’leri yalnızca ferahlamak için değil doyucu bir öğün olarak da tercih ediyoruz.


Bugün, nerede yaşadığınız hiç fark etmeksizin, her lezzet ve çeşitlilikteki smoothie’leri bulmak artık çok kolay. Eğer damak zevkinize göre bir smoothie bulamazsanız da birçok web sitesi ve kitap, ev yapımı smoothieler için tarifler sunuyor. Tıpkı Yemekte Keyif Var gibi!


Bu yazımızda sizlere hem besleyici hem de 5 dakikalık hazırlama süresiyle çok seveceğiniz muzlu smoothie tarifi hazırladık! Muz smoothie’yi isterseniz hızlı bir kahvaltı olarak, isterseniz de ferahlatıcı yoğun bir içecek olarak tüketebilirsiniz.


Muz smoothie tarifinin mantığını istediğiniz meyve ile uygulayabilirsiniz! Sizi hiç yormadan buraya bir çilek smoothie tarifi bırakalım…


Muz smoothie nasıl yapılır, muz smoothie için hangi malzemeler gereklidir ve muz smoothie hazırlamanın kolay yolu nedir sorularının cevapları için işte tarifimiz! Afiyet olsun!


Smoothie'lerin diyet dostu olduğunu bilmeyen yok, peki sabah sporundan önce ya da sonra harika bir besin olduğunu biliyor muydunuz? Eğer egzersizden önce ve sonra tüketilmesi gereken besinleri merak ediyorsanız sizi Saç Bakım Güzellik'in yazısına davet edelim!

Pişirmeye Başla

Muzlu Smoothie Tarifi

: 5 Dakikada Hazır
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
muz, dondurulmuş
4 adet
yulaf
5 yemek kaşığı
yoğurt
2 yemek kaşığı
Calve Sürülebilir Fıstık Ezmesi
2 yemek kaşığı
Knorr Tarçın
1 tatlı kaşığı

Servis için

Hindistan cevizi
2 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Muz smoothie’nin 5 dakikalık hazırlama süresinden bahsetmiştik, gerçekten öyle. Sadece muzları birkaç saat ya da en iyisi bir gece önceden buzluğa atmanız gerekiyor.

Aslında kararmaya başlayan ve o an tüketemeyeceğiniz muzları buzluğa atarak hem ömrünü uzatabilir, hem de muz smoothie gibi tariflerde kullanmak üzere hazırda tutabilirsiniz.

Servis Önerisi

Muzlu Smoothie Tarifi Servis Önerisi:

Muz smoothie tarifimizi istediğiniz malzemelerle şekillendirebilirsiniz. Fıstığa alerjiniz varsa ya da o an evinizde yoksa, muz smoothie’yi bal ya da farklı şuruplarla da tatlandırabilirsiniz. Biz muz smoothie servisimiz için Hindistan cevizinin tropik aromasıyla zenginleştirmek istedik, süsleme alternatifleriniz de hayal dünyanız kadar geniş!