ARAMA YAP
0 dk
20 dk
Orta
4 kişilik
375

Fried Rice: İftardan Kalan Pilavla Sahur Bereketi


30 gün boyunca iftara ayrı, sahura ayrı yemek hazırlamak zor, kalanları değerlendirmek ise bereketli. Mesela diyelim ki sofradaki diğer lezzetlerden pilava yer kalmadı ya da her yemeğe eşlik eder diye düşünüp tek seferde bol bol pişirdiniz. İşte o pilavın yeniden değerlendirilme yöntemi, pirincin anavatanı Çin’den geliyor; fried rice tarifi yumurtayla protein, zencefille direnç kazandırıyor.


Fried rice nerenin yemeği?
Dünyanın her yerinde pişirilse de pilavın Uzak Doğu ve Orta Doğu mutfaklarında ayrı bir yeri var. Orta Doğu’da genellikle yoğun baharat ile tatlandırılıp yemeklere eşlik eden kızarmış pilav çeşitleri, Uzak Doğu mutfağında daha sade hazırlanıp sos ve diğer malzemeler eklenerek ana yemek olarak konumlandırılıyor. İftardan kalan pilavı sahurda farklı bir yemeğe dönüştürerek değerlendirmeye olanak tanıyan fried rice, Uzak Doğu mutfağının özelliklerini taşıyor.


Kızarmış pilav (fried rice) nasıl yapılır?
Kızarmış pilav ya da nam-diğer fried rice tarifi aklınıza hemen dibi tutmuş pilavın kıtır kıtır olmuş, ağızda kırıldıkça patlayan şeker hissi uyandıran halini getirmesin. Aslında kızarmış pilavda pirinçler ayrıca kızartılmıyor. Sadece yemeğe pişmiş pilav olarak eklendiği için Çin mutfağına özgü ekstra yumuşaklığı biraz azalıyor.


Sade pişirildikten sonra protein, sebze ve soslarla zenginleştirilen pilav, etli veya vejetaryen bir tarif olarak da hazırlanabilir. Ancak Uzak Doğu’dadan yola çıkıp Ramazan sofralarında yer almak üzere damak zevkimize uyarlanan bu kızarmış pilav, ağırlık yapmadan tokluk hissi sağlaması ve kahvaltı yerine geçebilmesi için proteinini et yerine yumurtadan alıyor.

Pişirmeye Başla

Fried Rice


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
soğan, Küp doğranmış
1 adet
havuç, küp doğranmış
1 adet
Knorr Tavuk Suyu Bulyon
1 adet
su, sıcak
Çeyrek su bardağı
taze soğan, ince kıyılmış
3 dal
ayçiçek yağı
Yarım su bardağı
yumurta, çırpılmış
4 adet
soya sosu
Yarım su bardağı
esmer şeker
1 yemek kaşığı
bezelye
1 su bardağı
zencefil, ezilmiş
1 tatlı kaşığı
sarımsak, ezilmiş
1 diş
pilav
5 su bardağı
Servis Önerisi

Fried Rice Servis Önerisi:

Wok tavanız yoksa geniş ve altı ince bir tencerede de yapabilirsiniz.