ARAMA YAP
45 dk
45 dk
Zor
1 kişilik
14232

Pastayı özel günlerde kesildiği ya da özel günlerin hediyesi olduğu için, malzemesi ve zahmeti nedeniyle pahalı bir tatlı olarak biliriz. Başta doğum günleri olmak üzere, düğünler, nişanlar, yıldönümleri pastasız olmaz. Misafirliğe, davete giderken alınan, bazen diplomatik bazen samimi bir hediyedir. Hem göze hem damağa hitap eder. Kimi özel yiyecekler gibi pastanın da kötüsü yenmez. Örneğin çok yağlıysa, ağırsa, kuruysa, malzemesi kalitesizse… Görünüşünde özen aranır; rengi, süsleme malzemesi, kaplama kreması, şekli, varsa katları sanat eseri gibidir. Sunumu bile özeldir; tabakları, çatalları, bıçağı ve spatulası vardır. Tazesi makbuldür, bekleyen pastayı kimse sevmez. Yani, kalabalıkla, ikramla, özel bir sebep aranarak yenir. Miktarı çok ama kendisi nazlı pek çok tat gibi pasta da çok insan ister diye biliriz. Hani, tek kişilik krep tarifi de öyledir ya, ama değil! Yemekte Keyif Var’ın, tam ölçülü bütün tarifleri gibi tek kişilik pasta tarifi de pasta severlerin hizmetinde!


Tek kişilik pasta tarifi mi olur? Tek kişilik pasta nasıl yapılır? Tek kişilik pasta kalorili midir? Tek kişilik doğum günü pastası yapabilir miyim? Bu soruların hepsinin cevabını tek kişilik pasta tarifi içinde topladık. Bu pastadan yola çıkarak tek kişilik pasta çeşitleri bile yapabilirsiniz. Yalnız olmak, pasta yenmeyeceği anlamına gelmiyor. İster doğum gününüz olsun ister herhangi bir gün… Tek kişilik pasta tarifi ile kendinize bir pasta hediye etmeniz için nedeniniz var, çünkü Yemekte Keyif Var!


Tek Kişilik Pasta Kaç Kaloridir?


Tek kişilik pasta 100 gram ağırlığındaysa 250 kalori, 150 gram ağırlığındaysa 370 kalori olacaktır. Ancak pastanın şekerli bir gıda olduğunu unutmamak gerekir, diyabeti olanların dikkatli tüketmesi gerekir.

Pişirmeye Başla

Tek Kişilik Pasta Tarifi

: Yalnızken de Kutlama Yapılır ;

Malzemeler

- 1 kişi +
tereyağı, oda sıcaklığında
6 yemek kaşığı
şeker
Yarım su bardağı
yumurta
1 adet
vanilin
1 tatlı kaşığı
un
yarım + çeyrek su bardağı
tuz
Yarım çay kaşığı
kabartma tozu
1 tatlı kaşığı
süt
6 yemek kaşığı
sirke
Yarım tatlı kaşığı

Vanilyalı krema için

tereyağı, oda sıcaklığında
8 yemek kaşığı
pudra şekeri
2 su bardağı
vanilin
1 tatlı kaşığı
krema
2 yemek kaşığı
Carte d’Or Meyve Şöleni
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tek Kişilik Pasta yapımı sırasında kremayı hazırlarken içine kakao gibi sevdiğiniz aromalı bir malzeme ekleyebilirsiniz. Ya da istediğiniz başka herhangi birini…

Servis Önerisi

Tek Kişilik Pasta Tarifi Servis Önerisi:

Tek Kişilik Pasta kendi başına damak tadını şenlendirmeye yeten bir yiyecek olduğu için yanında sadece taze meyvelerle birlikte tüketmek yeterli olabilir.