Kaç Kişilik: 1

Tek Kişilik Waffle Tarifi

: Mis Kokulu Hafif Çıtır Lezzet ;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
10
Dakika
Pişirme
10
Dakika
Zorluk
Kolay

Waffle, Belçikalı bir tatlı; üzerine erimiş çikolata, krem şanti, taze meyveler gibi pek çok lezzet eklenerek servis edilen bir hamur tatlısı. Altın sarısı hamuruyla tadını karamelize olan şekerin gevrekliğinden alan waffle, benzer tatlılardan derin çukur gözenekleri ile ayırt edicidir. Çünkü iki plaka arasında pişirilir, kullanılan gofret demiri özeldir. Pişirici makinesi ismini Latince “gaufrum”dan gelen Gaufre’den, Eski Fransızcada bal peteği görünüşüne sahip anlamına gelen “wafel”den alır. Bu yüzden dünyada waffle ya da gaufre olarak bilinir. Malzemelerinin farklılıkları, yumuşaklık-sertlik oranları, pişme dereceleri, şekilleri, desenleri bakımından farklılık gösteren Brüksel, Flaman, Amerikan, Pandan, Viyana, İngiliz, İskandinav, İtalyan, Hollanda, Çek waffleları tatlının dünyadaki popülerliğinin kanıtı gibidir. Waffle dışarıda yenen bir tatlı olmakla birlikte pişirme aparatı olduğunda evde de kolayca hazırlanabilme özelliğine sahiptir. Tek kişilik waffle hamuru hazırlayarak tam ölçülü tarifi tutturmak mümkün olur. Ki, tek kişilik waffle yapımı, aynı tek kişilik krep tarifinde olduğu gibi malzemelerin doğru miktarlarda birleşmesiyle başarılı bir reçeteye dönüşür.

Tek kişilik waffle tarifi herkesin kolayca temin edebileceği waffle tavada kolayca uygulanabilir. Evde waffle plakası/aparatı yoksa tek kişilik waffle oyuklu/ızgaralı tavada da pişirilebilir.


Tek Kişilik Waffle Kaç Kaloridir?

Çikolatalı ve meyveli tek kişilik waffle yaklaşık 350 kaloridir.

Tek Kişilik Waffle Tarifi Malzemeleri

1 adet
yumurta
Yarım su bardağı
süt
Yarım tatlı kaşığı
vanilin
1 yemek kaşığı
tereyağı, eritilmiş
1 yemek kaşığı
şeker
Yarım su bardağı
un
Yarım tatlı kaşığı
kabartma tozu
Çeyrek tatlı kaşığı
tuz

Servis için

1 adet
Carte d’Or Çikolatalı Sos
Püf Noktası

Tek Kişilik Waffle Tarifi Püf Noktaları

Tek kişilik waffle hamurunu hazırladıktan sonra pişme derecesine özen gösterin. Çıtır çıtır bir waffle yemek için ateşin harına ve kullandığınız aparata göre ideal zamanlamayı öngörün. Tam zamanında alın.

Servis Önerisi

Tek Kişilik Waffle Tarifi Servis Önerisi

Tek kişilik waffle piştikten sonra onu envaiçeşit tatla birleştireceksiniz. Sağlıklı tercihler yapmak isterseniz pekmezi listenize alabilirsiniz. Hem lezzet hem şifa kaynağı olan pekmez waffle’a yakışır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol